Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy odkryli wyborcze karty

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Radni miejscy, niedoszły senator, ekonomista z KUL - to między innymi oni otwierają listy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do lubelskiej rady miasta.

- To naprawdę sprawdzone osoby - sprawdzone jako społecznicy, naukowcy, wolontariusze i przedsiębiorcy - przekonuje Bartłomiej Pejo, poseł i lider Konfederacji na Lubelszczyźnie.

Chodzi o kandydatów komitetu Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Lublin. W piątek zaprezentowano "jedynki" tej formacji.

I tak: liderem listy w okręgu nr 1 (Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Za Cukrownią) jest Marcin Nowak, od 2006 roku radny miejski. W mijającej kadencji zasiadał w klubie prezydenta Krzysztofa Żuka, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublin, ale w październiku 2023 r. został niej pozbawiony i wykluczony z klubu prezydenckiego. Powód? W jesiennych wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat senatora z Lublina rywalizując z Jackiem Trelą, kandydatem paktu senackiego.

Liście w okręgu nr 2 (Konstantynów, Rury, Sławinek, Szerokie, Węglin Północny) przewodzi Rafał Kulicki, historyk i doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jesienią bezskutecznie walczył o miejsce w Sejmie, zdobywając 1339 głosów.

"Jedynkę" w okręgu nr 3 (Czuby Północne i Południowe, Węglin Południowy) otrzymała Sylwia Barańska, doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

- Swoje życie zawodowe koncentruje wokół administracji publicznej. Jestem wieloletnim pracownikiem struktur samorządowych. Uprzednio w Urzędzie Marszałkowskim, obecnie w jednostce organizacyjnej Urzędu Miasta Lublin - mówi Barańska.

W październiku 2023 r. z list Konfederacji kandydowała do Sejmu. Zagłosowało na nią 522 osoby.

Z pierwszej pozycji w okręgu nr 4 (Czechów, Sławin) wystartuje Stanisław Brzozowski, od 2014 r. radny miejski. W przeszłości członek PiS, z którego przed trzema laty został usunięty za krytykę polityki tej partii w czasie pandemii COVID. Jak wynika z badania Fundacji Wolności, Brzozowski był najaktywniejszym miejskim radnym w okresie od listopada 2018 r. do sierpnia 2023 r.

Listę w okręgu nr 5 (Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary) otworzy Dariusz Staszczak - ekonomista z KUL.

- Specjalizuję się w ekonomii globalnej i makroekonomii. Byłem naukowcem wizytującym na wielu uniwersytetach i instytutach badawczych w USA, Brazylii i Europie - opisuje Staszczak.

Na pierwszym miejscu w okręgu nr 6 (Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce) wylądowała Katarzyna Jałowiec, przedsiębiorca, w latach 2020-23 przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrotków.

- Liczymy na to, że uzyskamy kilkunastoprocentowy wynik i że będziemy mieli tylu radnych, którzy będą mogli wprowadzać realne zmiany w Lublinie - wskazuje Pejo.

Marcin Nowak wśród najistotniejszych punktów programu komitetu Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców wymienia: walkę o poprawę stanu infrastruktury drogowej Lublina, oddłużanie miasta, zmiany w Stefie Płatnego Parkowania, która w jego opinii "nie powinna drenować kieszeni lublinian, ale być skierowana w pierwszej kolejności w stronę przyjezdnych" oraz stworzenie programów grantowych dla przedsiębiorców, które jego zdaniem pozwolą na zmniejszenie opłat z najmu lokali użytkowych należących do miasta.

Według nieoficjalnych doniesien to właśnie Nowak ma powalczyć o fotel prezydenta Lublina z ramienia Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. On sam tych rewelacji nie potwierdza.

- Najprawdopodobniej w poniedziałek przedstawimy nazwisko naszego kandydata - kwituje Bartłomiej Pejo.

Termin rejestracji kandydatów na prezydentów miast mija 14 marca.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski