Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwatera Żołnierzy Legionów Polskich na lubelskiej nekropolii – materialny ślad ofiary złożonej na ołtarzu niepodległości

Sylwia Kostyra, IPN
Przed nami 105. Rocznica Odzyskania Niepodległości. Dla większości z nas to wydarzenie na tyle odległe, że poza powszechnie znanymi nazwiskami Ojców Niepodległości nie zawsze potrafimy przywołać innych, nie mniej ważnych, lecz często anonimowych bohaterów tamtych wydarzeń. Bez wątpienia było ich wielu, my jednak tym razem skupimy się na żołnierzach Legionów Polskich.

Swoje początki Legiony Polskie wywodzą z I Kompanii Kadrowej, utworzonej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 r. w Krakowie. Wówczas z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich, powstała pierwsza polska formacja wojskowa w XX wieku. Miała ona typowo polski charakter, przejawiającym się w nazwie, rozkazodawstwie, odznaczeniach i elementach umundurowania. Było to szczególnie widoczne w I Brygadzie, którą dowodził Józef Piłsudski. W jej szeregach nakryciem głowy była „maciejówka” z daszkiem, ozdobiona srebrnym orłem bez korony, trzymającym w szponach litery „S” (Strzelcy), a następnie „L” (Legiony). Dlatego w szeregi legionistów chętnie wstępowały osoby z różnych warstw społecznych, w tym także kobiety. Niejednokrotnie młodzież fałszowała swój wiek, aby móc wstąpić do Legionów.

To między innymi dzięki ich bohaterskiej walce na frontach I wojny światowej, sprawa niepodległości Polski powróciło na arenę międzynarodową. Choćby w programie pokojowym W. Wilsona: Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.

Jednak zanim do tego doszło, legioniści wykazali swoje męstwo w kolejnych bitwach, w tym w tej największej na Lubelszczyźnie, stoczonej przez 4 pułk piechoty Legionów Polskich, na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. pod Jastkowem.

Niestety dla części spośród walczących, wspomniana bitwa okazała się ostatnią. Poległo wówczas 89 polskich legionistów, a ponad 300 zostało rannych. Śladem bitwy jest istniejący do dzisiaj cmentarz wojenny, znajdujący się w centrum Jastkowa.

Drugim świadkiem obecności Legionistów na naszych terenach jest kwatera wojenna na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej w Lublinie (kwatera D). W jej części centralnej znajduje się pomnik upamiętniający Legionistów Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Brygady, ufundowany w 1934 r. przez Związek Legionistów Polskich w Lublinie. Jego autorem był lubelski architekt Tadeusz Witkowski (1904-1986). W pierwszych rzędach kwatery zostali pochowani legioniści polegli i zmarli z ran w latach 1915-1918 i 1920 r., w kolejnych – zmarli w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej.

Jednym z tych, który oddał swe życie, jest Stefan Jamróg ps. Jeleń. Urodził się 18 stycznia 1897 r. w małej miejscowości Klikowa (obecnie część Tarnowa). Był synem Józefa i Anny. Po ukończeniu gimnazjum w Tarnowie, we wrześniu 1914 r. zgłosił się do Legionów Polskich. Za waleczność i znakomite pełnienie służby wobec nieprzyjaciela w czerwcu 1915 r. został odznaczony austriackim Srebrnym Medalem za Waleczność 2. Klasy. Niewiele później, bo już 1 sierpnia 1915 r. w bitwie pod Jastkowem został ranny w szyję. Pomimo przetransportowania do szpitala w Lublinie, zmarł 5 sierpnia. Został pochowany w pierwszym rzędzie kwatery na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie.

Stefan Jamróg został pośmiertnie odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V Klasy, tj. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także - jak wielu spośród spoczywających w tej kwaterze - Krzyżem Niepodległości.

Kolejne rzędy kwatery to groby tych, którym dane było doczekać upragnionej niepodległości. Są wśród nich tacy, którzy niewiele później wrócili na front – tym razem w szeregach Wojska Polskiego walczyli z oddziałami ukraińskimi m. in. o Przemyśl i Lwów, czy przelewali krew w wojnie polsko-bolszewickiej. Byli również tacy, którzy w późniejszym okresie zasilili szeregi Straży Granicznej czy Policji Państwowej.

Jednym z tych, któremu dane było doczekać niepodległości, jest urodzony w Radomiu Roman Modzelewski. Jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sierpniu 1914 r. wstąpił do oddziałów strzeleckich. Przydzielony został do 1. kompani I baonu 2. pp Legionów Polskich. W marcu 1915 r. z powodu choroby został odesłany do szpitala, z którego powrócił do Legionów, jednak z powodów zdrowotnych został ostatecznie zwolniony w 1917 r. w stopniu starszego szeregowego. W 1923 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych, w 1931 r. - Krzyżem Niepodległości. Zmarł 14 października 1937 r. Jego grób znajduje się w czwartym rzędzie kwatery.

Innym legionistą, urodzonym 23 listopada 1895 r. w nieodległym od Lublina Lubartowie, jest Stanisław Budzyński. Do Legionów Polskich wstąpił w lipcu 1915 r., służył na froncie w VI baonie (7. pp I Brygady LP). W listopadzie 1915 r. został ranny na Wołyniu. Po zakończeniu leczenia, w maju 1916 r. wrócił do VI baonu, w którym pozostał do jego rozwiązania. Po odmowie złożenia przysięgi na wierność państwom centralnym, był internowany w Szczypiornie i Łomży. Po powrocie należał do POW, a w czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w Wojsku Polskim jako ochotnik. Zmarł 18 sierpnia 1937 r. Jego grób również znajduje się w czwartym rzędzie kwatery.

To tylko przykładowe biogramy spoczywających w kwaterze, która niemal od swego powstania została otoczona szczególną estymą. Już w okresie międzywojennym groby tych, którzy polegli w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego, a zatem również poległych legionistów, zostały objęte opieką państwa. Jej zakres regulowała ustawa z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. Natomiast w 2018 r. została uchwalona ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Zgodnie z jej zapisami, IPN prowadzi ich ewidencję, do której sukcesywnie wpisywane są groby weteranów, w tym żołnierzy Legionów Polskich.

Jednak zakres ustawy jest o wiele szerszy. Obejmuje m. in. uczestników powstań narodowych, a także żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich czy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jeśli zatem posiadają Państwo w swoich zbiorach rodzinnych materiały mogące posłużyć wzbogaceniu tworzonej ewidencji (wspomnienia, legitymacje wojskowe lub odznaczenia), zapraszamy do współpracy z lubelskim oddziałem IPN. Zainteresowanych prosimy o kontakt: Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Lublinie, ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin lub e-mail: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski