Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz szlakiem Józefa Franczaka ps. "Laluś". Lublinianie uczcili pamięć jednego z najdłużej ukrywających się żołnierzy podziemia. Zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Pamięć Niezłomnego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. "Laluś" została uczczona podczas marszu. Był jednym z najdłużej ukrywających się żołnierzy podziemia antykomunistycznego – aż 18 lat działał w terenie. Nigdy nie złożył broni.

8. edycja Marszu Szklakiem Józefa Franczaka ps. "Laluś" rozpoczęła się w sobotę (21 października) od mszy świętej. Następnie uczestnicy marszu rozpoczęli trasę wiodącą przez Świdnik – Las Krępiecki – Majdan Kozic Górnych do Piask. Na miejscu mają być ok. godz. 16.

Zobacz fotorelację z marszu. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W tym roku jest 60. rocznica śmierci Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

- Józef Franczak ps. Laluś to niezwykła i fascynująca postać. To on, podejmuje nierówną walkę o wolną i niepodległą Polskę już we wrześniu 1939 r. jako żołnierz Wojska Polskiego. To także, on wchodzi w struktury podziemia i walczy początkowo z okupantem niemieckim, a następnie z okupantem sowieckim. Po zniewoleniu Polski przez Sowietów w lipcu 1944 r. nie poddaje się i walczy, aż do ostatniej swojej walki, która miała miejsce 21 października 1963 r., niemal 20 lat po zakończeniu działań wojennych. Jest to postać ważna, pokazująca swoim życiem, że nigdy nie należy się poddawać, że miłość do Ojczyzny jest najważniejsza i że warto oddać swoje życie - mówi Paweł Skrok, prezes Stowarzyszenia Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. "Laluś".

Zginął 21 października 1963 r. w potyczce zbrojnej z grupą operacyjną Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa w Majdanie Kozic Górnych niedaleko Piask. Komunistyczne służby złożyły jego pozbawione głowy ciało w bezimiennym grobie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, dopiero 20 lat później siostry Franczaka uzyskały pozwolenie na pochowanie jego zwłok w rodzinnym grobowcu na parafialnej nekropolii w Piaskach. Rozpoczęte w 2007 r. śledztwo IPN doprowadziło do odnalezienia czaszki Wyklętego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (dawniej Akademii Medycznej), gdzie przez lata służyła jako eksponat. W 2015 r. została ona złożona do grobowca rodziny Franczaków w Piaskach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski