Ta droga ma umożliwić dojazd do nowego kompleksu mieszkalno–usługowego. Połączy al. Tysiąclecia z ul. Mełgiewską. Powstanie po zachodniej stronie znajdującego się tam obecnie stadionu przy ul. Kresowej. Będzie miała ok. 250 metrów długości. Wjazd i wyjazd w Mełgiewską oraz Tysiąclecia będzie odbywał się na zasadzie „prawoskrętów”.
- Budowa drogi związana jest z obsługą terenów usług publicznych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, a więc zamierzeń inwestycyjnych, w tym również planowanej inwestycji mieszkaniowej na terenie po byłym „stadionie Kresowa” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.
Na razie ratusz wszczął procedurę ustalenia lokalizacji celu publicznego.
O rewolucyjnych zmianach jakie mają zajść na 4,5-hektarowej działce, gdzie znajduje się stadion przy Kresowej ratusz poinformował niespełna miesiąc temu. Stadion ma być rozebrany a teren zabudowany.
Ma tam pojawić się osiedle bloków komunalnych. Mieszkania – mówi się o 400- 500 lokalach - mają powstać na 1,5 hektarowej działce w narożniku wyznaczonym przez ul. Mełgiewską i Bystrzycę Jak będzie wyglądało osiedle? Nie wiadomo. To określą warunki zabudowy tego obszaru. – Będą to niskie budynki, bo chcemy zapewnić dobrą widoczność i ekspozycję panoramy Starego Miasta – tłumaczy Beata Malicka-Ząbek, z-ca dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa UM Lublin.
Urbaniści mają zacząć analizy od budynków o wysokości 2-3 kondygnacji. – Na pewno nie będą miały więcej niż 6-7 kondygnacji – dodaje Malicka - Ząbek.
Ale to tylko część planowanych inwestycji. - Procedowane są też warunki zabudowy dla budynków usługowych - Archiwum Państwowe, Dom Pomocy oraz Centrum Krwiodawstwa – informuje Góźdź.
Archiwum Państwowe od lat mówi o konieczności rozbudowy swojej siedziby. Pojawiały się różne lokalizacje m.in. przy Radziwiłłowskiej, przy Północnej. Obecnie jest to parcela u zbiegu Mełgiewskiej i Tysiąclecia.
– Chodzi o to, aby budynki znajdowały się jak najdalej od rzeki – wyjaśnia Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem UM Lublin.
– Chcemy postawić dodatkowy budynek archiwum, który spełniałby funkcję magazynową z częścią na pomieszczenia biurowe oraz specjalistyczne pracownie – opisuje Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.
Archiwum potrzebuje miejsce na przechowywanie swoich zbiorów. Magazyny przy ul. Jezuickiej, gdzie jest główna siedziba placówki, są już wypełnione dokumentami. Wynajęto dodatkowe pomieszczenie. Łącznie w zasobach archiwum jest 10 kilometrów akt. – W nowym budynku mielibyśmy możliwość składowania akt o łącznej długości 30 kilometrów. Zaspokoiłoby to nasze potrzeby na najbliższe 30 lat – dodaje Dymmel.
Koszt inwestycji może sięgnąć 20-30 mln zł. –Budownictwo archiwalne musi spełniać szereg wymogów związanych głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa zbiorom, bo akta są przechowywane wieczyście, więc nie mogą ulec zniszczeniu – podkreśla Dymmel.
- Jezioro z Lubelskiego jednym z najczystszych w kraju. Zobacz
- Hołd Lublina dla „nieustraszonych rycerzy Polski”
- W Aqua Lublin wakacje pełną parą
- Dwa kółka na prąd odmieniły miejski krajobraz. Zobacz!
- Na zapomnianą ulicę na Starym Mieście wraca życie. Zobacz!
- Potężna nawałnica koło Zamościa. Wiatr przewracał budynki
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?