Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa droga połączy Tysiąclecia z Mełgiewską. A przy niej miejskie bloki, archiwum i stacja krwiodawstwa

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
Teraz jest tam stadion, na którym co niedzielę działa targowisko. Za kilka lat mają być m.in. osiedle bloków komunalnych, magazyny Archiwum Państwowego oraz nowa siedziba stacji krwiodawstwa. Ratusz bierze się za zmianę terenu wzdłuż ul. Kresowej. Na początek przygotowuje się do budowy drogi łączącej al. Tysiąclecia z Mełgiewską.

Ta droga ma umożliwić dojazd do nowego kompleksu mieszkalno–usługowego. Połączy al. Tysiąclecia z ul. Mełgiewską. Powstanie po zachodniej stronie znajdującego się tam obecnie stadionu przy ul. Kresowej. Będzie miała ok. 250 metrów długości. Wjazd i wyjazd w Mełgiewską oraz Tysiąclecia będzie odbywał się na zasadzie „prawoskrętów”.

- Budowa drogi związana jest z obsługą terenów usług publicznych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, a więc zamierzeń inwestycyjnych, w tym również planowanej inwestycji mieszkaniowej na terenie po byłym „stadionie Kresowa” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Na razie ratusz wszczął procedurę ustalenia lokalizacji celu publicznego.

O rewolucyjnych zmianach jakie mają zajść na 4,5-hektarowej działce, gdzie znajduje się stadion przy Kresowej ratusz poinformował niespełna miesiąc temu. Stadion ma być rozebrany a teren zabudowany.

Ma tam pojawić się osiedle bloków komunalnych. Mieszkania – mówi się o 400- 500 lokalach - mają powstać na 1,5 hektarowej działce w narożniku wyznaczonym przez ul. Mełgiewską i Bystrzycę Jak będzie wyglądało osiedle? Nie wiadomo. To określą warunki zabudowy tego obszaru. – Będą to niskie budynki, bo chcemy zapewnić dobrą widoczność i ekspozycję panoramy Starego Miasta – tłumaczy Beata Malicka-Ząbek, z-ca dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa UM Lublin.

Urbaniści mają zacząć analizy od budynków o wysokości 2-3 kondygnacji. – Na pewno nie będą miały więcej niż 6-7 kondygnacji – dodaje Malicka - Ząbek.

Ale to tylko część planowanych inwestycji. - Procedowane są też warunki zabudowy dla budynków usługowych - Archiwum Państwowe, Dom Pomocy oraz Centrum Krwiodawstwa – informuje Góźdź.

Archiwum Państwowe od lat mówi o konieczności rozbudowy swojej siedziby. Pojawiały się różne lokalizacje m.in. przy Radziwiłłowskiej, przy Północnej. Obecnie jest to parcela u zbiegu Mełgiewskiej i Tysiąclecia.

– Chodzi o to, aby budynki znajdowały się jak najdalej od rzeki – wyjaśnia Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem UM Lublin.

– Chcemy postawić dodatkowy budynek archiwum, który spełniałby funkcję magazynową z częścią na pomieszczenia biurowe oraz specjalistyczne pracownie – opisuje Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Archiwum potrzebuje miejsce na przechowywanie swoich zbiorów. Magazyny przy ul. Jezuickiej, gdzie jest główna siedziba placówki, są już wypełnione dokumentami. Wynajęto dodatkowe pomieszczenie. Łącznie w zasobach archiwum jest 10 kilometrów akt. – W nowym budynku mielibyśmy możliwość składowania akt o łącznej długości 30 kilometrów. Zaspokoiłoby to nasze potrzeby na najbliższe 30 lat – dodaje Dymmel.

Koszt inwestycji może sięgnąć 20-30 mln zł. –Budownictwo archiwalne musi spełniać szereg wymogów związanych głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa zbiorom, bo akta są przechowywane wieczyście, więc nie mogą ulec zniszczeniu – podkreśla Dymmel.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski