Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogródki piwne wrócą na deptak i Stare Miasto. Kilkadziesiąt wniosków od restauratorów już w ratuszu. Data wszędzie ta sama

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
15 maja zaczną działać ogródki kawiarniane. W Lublinie restauratorzy już chcą, aby miasto wydało ich tereny, gdzie mogliby zacząć rozstawiać krzesełka i stoliki dla gości.

Od ponad pół roku zamknięte są restauracje. Zakaz funkcjonowania branży gastronomicznej (poza sprzedażą „na wynos”) obowiązuje od 24 października 2020 r. Ale już za kilka dni znowu będzie można umówić się na spotkanie w restauracji. A przynajmniej w jej części „plenerowej”. Od 15 maja w związku z luzowaniem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, znowu będą otworzone ogródki restauracyjne.

- Jeden z podmiotów, który ma zawartą umowę dzierżawy, wystąpił już drogą elektroniczną o protokolarne wydanie nieruchomości od 15 maja – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Chodzi o restauracje działające przy deptaku. W przypadku Krakowskiego Przedmieścia ratusz ma podpisanych 21 stałych umów dotyczących dzierżawy powierzchni z przeznaczeniem na ogródki gastronomiczne. - W 2021 roku w stosunku do poprzedniego roku wpłynęło pięć dodatkowych wniosków o wydzierżawienie części deptaka na ogródek gastronomiczny. Aktualnie trwa procedura zawarcia umów dzierżawy – wylicza Głazik.

Trochę inna sytuacja jest na Starym Mieście. Tam, aby rozłożyć ogródek restauracyjny, trzeba dostać zgodę na zajęcie pasa drogowego. Wydaje ją Zarząd Dróg i Mostów. Do tej pory takich wniosków wpłynęło 24. - Są składane na bieżąco. W ubiegłym roku takich wniosków było 62 – wylicza Głazik. I dodaje:

- Planowany okres zajęcia pasa drogowego wskazywany przez wszystkich przedsiębiorców to 15 maja.

W Lublinie ogródki restauracyjne mogą działać nie dłużej niż do 31 października.

W ramach pomocy dla restauratorów Lublin obniżył stawkę opłat za zajęcie powierzchni pod ogródki restauracyjne. - Ta branża jest szczególnie dotknięta skutkami pandemii i wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, dlatego w tym roku restauratorzy, właściciele pubów i kawiarni zapłacą w Lublinie najniższą możliwą stawkę opłaty za zajęcie pasa drogowego pod ogródek, w symbolicznej wysokości 1 grosza za metr kwadratowy – przypomina Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nominalna stawka za zajęcie metra kwadratowego terenu to 70 groszy na dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski