Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" świętuje 30-lecie. Ośrodek i jego dyrektor odznaczeni przez prezydenta Lublina

oprac. Aleksandra Dunajska
facebook.com/Krzysztof.Zuk
Dokładnie 11 maja 1990 roku odbyła się w Bramie Grodzkiej pierwsza premiera Teatru NN: „Wędrówki niebieskie”. Od 30 lat Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” jest obecny w przestrzeni kulturalnej Lublina. W poniedziałek Ośrodek i jego dyrektor, Tomasz Pietrasiewicz, zostali odznaczeni Medalem Zasłużony dla Lublina.

- Wkład Ośrodka, jego dyrektora Tomasza Pietrasiewicza i pracowników w lubelską kulturę, ale także w stan wiedzy o przeszłości Lublina, w tym historii żydowskiego Lublina, jest ogromny. Składam gorące podziękowania za te 30 lat wspaniałej działalności - napisał na Facebooku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W poniedziałek Żuk wraz ze swoją zastępczynią, Beatą Stepaniuk - Kuśmierzak, wręczyli Tomaszowi Pietrasiewiczowi Medal Zasłużony dla Lublina.

To właśnie w poniedziałek przypadła dokładnie 30. rocznica pierwszej premiery w Teatrze NN. W 1992 roku Teatr NN na stałe wprowadził się do Bramy Grodzkiej. - Żeby zrozumieć działalność Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” trzeba poznać historię jego siedziby. Jest to jedna z najstarszych bram w Lublinie, zwana też Bramą Żydowską. Po jednej stronie Bramy znajduje się wielka, pusta przestrzeń, która ukrywa Pamięć po istniejącym tu kiedyś mieście żydowskim. Tu, gdzie przez lata były domy, synagogi i ulice, zbudowano wielki parking, nowe drogi i posadzono trawniki. Dużą część tego terenu pokryto betonową nawierzchnią. Razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków zakryto pamięć o tych, którzy tu mieszkali - pisze o początkach działalności Tomasz Pietrasiewicz.

Czym się zajmują?

Obecnie w Ośrodku prezentowana jest wystawa "Lublin. Pamięć Miejsca”. Pierwsza część wystawy opowiada o życiu Żydów w Lublinie, zaś druga poświęcona jest pamięci zgładzonej społeczności żydowskiej. Jest to też opowieść o Sprawiedliwych. W Ośrodku znajduje się również „Księga Zagłady”, będąca częścią upamiętnienia ofiar akcji „Reinhardt”. Ośrodek prowadzi akcje upamiętniające przeprowadzamy również w przestrzeni miasta – wśród nich Misteria Pamięci czy „Szlak Pamięci”, w ramach którego oznaczone zostały granice dawnego getta, stworzono też mural upamiętniający przy Czechówce i Instalację „Nie/Pamięć Miejsca”.

- Zachowujemy pamięć również dzięki działalności pracowni Historii Mówionej. Do tej pory zarejestrowaliśmy i opracowaliśmy 2740 relacji świadków historii, co stanowi pond 5500 godzin nagrań

- wylicza Kinga Ludwik, specjalista ds. kontaktów zewnętrznych Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN". - Zbieramy również materiał ikonograficzny. Obecnie Pracownia Ikonografii opiekuje się m.in. kolekcją szklanych negatywów z Rynku 4, kolekcjami autorskimi Edwarda Hartwiga, Stefana Kiełszni czy Maxa Kirnbergera - dodaje.

Od 2005 roku w częścią Ośrodka jest Lubelska Trasa Podziemna, a od 2018 roku również Piwnicą Pod Fortuną, w której znajdują się cenne, późnorenesansowe polichromie. Zaś przy ul. Żmigród 1 działa Izba Drukarstwa oraz Dom Słów. W Izbie można zobaczyć wciąż sprawne maszyny drukarskie oraz urządzenia introligatorskie, wiele z nich ma ponad sto lat. Pracownicy Izby prowadzą warsztaty dotyczące druku oraz tworzenia papieru. Z kolei Dom Słów zajmuje się działalnością literacką – organizowaniem warsztatów oraz spotkań z autorami.

- Dużą częścią pracy Ośrodka jest działalność online. Nasze zasoby (zdjęcia, filmy, archiwalne numery czasopism, historie mówione, książki) można przeglądać w Internecie, w Bibliotece Multimedialnej. Aktualnie na stronie znajduje się prawie 110 tys. publikacji - zaznacza Kinga Ludwik.

Ośrodek prowadzi również działalność edukacyjną. Chodzi m.in. o akcje, które mają na celu przybliżenie- młodzieży historii lubelskich Żydów, np. „Listy do Henia” czy warsztaty oparte o m.in. historie mówione.

- Prowadzimy również wymiany polsko-izraelskie, seminaria dla nauczycieli, współpracujemy też z innymi organizacjami zajmującymi się pracą z pamięcią. Na naszych stronach udostępniamy także materiały edukacyjne

- wylicza Ludwik.

Wielokrotnie nagradzani

Przez lata działalności Ośrodek oraz jego dyrektor, Tomasz Pietrasiewicz, zostali wyróżnieni licznymi nagrodami. To tylko niektóre z nich:

  • Dyplom uznania od państwa Izrael dla Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN" za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce
  • Europejska Nagroda Obywatelska dla Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN"
  • Nagroda POLIN dla Tomasza Pietrasiewicza
  • Nagroda im. Ireny Sendlerowej dla Tomasza Pietrasiewicza
  • Nagroda HAC Award for Concord za kultywowanie pamięci polsko-żydowskiej
  • Nominacja do Polskiej Nagrody im. Sergio Veira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003)

Więcej o historii Ośrodka i jego działalności można przeczytać na specjalnie przygotowanym z okazji jubileuszu portalu: "30 lat".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie