Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkiet w hali Globus już gotowy. Kluby muszą jednak wcześniej podpisać pewne zobowiązania (ZDJĘCIA)

Krzysztof Nowacki
Od poniedziałku drużyny korzystające z lubelskiej hali Globus będą mogły rozpocząć treningi na nowym parkiecie. Wcześniej jednak muszą zobowiązać się do przestrzegania zasad określonych przez producenta parkietu.

Nowy parkiet jest wykonany z klonu północnoamerykańskiego.

– To najtwardszy z możliwych gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji parkietu. Ponad połowa parkietów w lidze NBA jest właśnie tak wykonana – mówi Jacek Czarecki.

Prezes MOSiR Bystrzyca zaapelował przy okazji do lubelskich klubów, aby dbały o nową podłogę.

– To jest nasze wspólne dobro i ważne, żeby również kluby przestrzegały wszystkich norm dotyczących korzystania z parkietu. Mowa m.in. o właściwym naklejaniu i zrywaniu naklejek reklamowych, ponieważ właśnie od tego rozpoczęły się problemy z poprzednim parkietem w hali – przypomina prezes.

Przy wymianie parkietu zrezygnowano z koloru pomarańczowego, ograniczając się tylko do niebieskiego. Obecny parkiet jest też szerszy, a po dwóch stronach zamocowano dodatkowo drewniane elementy zamocowane pod kątem, aby ułatwić przesuwanie koszy i wprowadzanie bramek do piłki ręcznej.

Wymiana kosztowała ok. 530 tys. zł netto. W tej cenie znalazła się także maszyna do sprzątania i konserwacji parkietu.

- Dotychczas największe problemy stwarzało nam czyszczenie, a nowy parkiet wymaga właściwej pielęgnacji. Dlatego już w warunkach przetargowych zawarliśmy klauzulę, że firma, który dostarczy parkiet musi również dostarczyć rozwiązania czyszczące, czyli m.in. maszynę i właściwe preparaty do stosowania - podkreśla prezes MOSiR.

Miejska spółka planowała wydać na ten cel o blisko 100 tys. zł. mniej.

– Złożona oferta okazała się droższa, natomiast prezydent z Radą Miasta zdecydowali o zwiększeniu środków, aby w mieście dwóch ekstraklasowych drużyn parkiet był na najwyższym poziomie – dodaje Czarecki.

Gwarancja na nowy parkiet wynosi 48 miesięcy.

– Wszystkie kluby, które będą chciały korzystać z parkietu będą musiały podpisać deklarację, że zastosują się do zaleceń wskazanych przez producenta parkietu. W przypadku piłkarek ręcznych chodzi głównie o kleje, które będą mogły być stosowane do piłek. Poza tym zasady sprzątania i przerw między treningami oraz zawodami. A także wspomniane już zasady naklejania i zrywania naklejek reklamowych. Tych przepisów trzeba przestrzegać – podkreśla Jacek Czarecki.

Oprócz wydarzeń sportowych w ciągu najbliższych kilku miesięcy w hali Globus odbędzie się również szereg imprez kulturalnych. Za każdym razem parkiet będzie wtedy zakrywany.

Obecnie w planach spółki nie ma kolejnych remontów w hali Globus. Ewentualne decyzje podejmą radni.

– Co roku przekazujemy dość dużą listę niezbędnych inwestycji. Radni decydują na co znajdą się pieniądze. Na pewno potrzebna jest wymiana klimatyzacji, ale to wiąże się z kosztem 2-4 milionów złotych. Jeżeli radni zdecydują, że standard hali powinien się podnieść i potrzebna jest klimatyzacja, wówczas my takie zadanie zgłosimy – twierdzi prezes MOSiR Bystrzyca.

MOSiR Bystrzyca nie zdecydował jeszcze, co stanie się ze starym parkietem. Możliwe, że zostanie sprzedany, ale na razie jedyna złożona oferta nie satysfakcjonuje władz spółki.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Kolejna, 9. już edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej zaliczona zostanie do udanych. Polacy wygrali w sześciu konkurencjach /x-news/

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski