Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perspektywy 2020. Wśród lubelskich uczelni najwyższej Uniwersytet Medyczny. Awansowały też Politechnika i Uniwersytet Przyrodniczy

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Archiwum
To już 21. edycja Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020, prezentującego najlepsze uczelnie w Polsce. Spośród lubelskich uczelni najwyżej w rankingu uplasował się Uniwersytet Medyczny.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie znalazł się na 15. miejscu wśród uczelni akademickich w Polsce, to wzrost o 7 pozycji w porównaniu z rokiem poprzednim i najwyższe miejsce w regionie.

- Fakt ten ma dla mnie wymiar szczególny, osobisty. Kończę za kilka tygodni ośmioletnie kierowanie uczelnią, która ma dziś mocną, ugruntowaną pozycję na polskim i międzynarodowym rynku edukacyjnym, odgrywa ważną rolę w krajowym systemie ochrony zdrowia, a w dorobku znaczące sukcesy i osiągnięcia – mówi prof. Andrzej Drop, rektor UM w Lublinie. - Tak wysoka lokata, uzyskana po raz pierwszy w organizowanym od 20 lat rankingu, to świetny prezent na przypadające w tym roku 70 urodziny uniwersytetu, co - jak myślę - wzbudzi społeczny szacunek do uczelni, podniesie prestiż i wpłynie na jej renomę.

Na 31. pozycji znalazła się Politechnika Lubelska, to awans o 2 oczka w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji. W kategorii uczelni technicznych zanotowała wzrost z miejsca 9 na 8. Ale to nie jedyne powody do dumy. Uczelnia ma 100 proc. wskaźnik rankingowy i pierwszą pozycję wśród czołowych uczelni wyróżniających się innowacyjnością.

Prof. Piotr Kacejko, rektor PL, podkreśla, że najważniejszy jest skuteczny transfer najlepszych rozwiązań na rynek: - Staramy się tworzyć naukowcom odpowiednie zaplecze sprzętowe, organizacyjne i finansowe, by chcieli korzystać z ochrony patentowej. Cieszę się, że są coraz skuteczniejsi. W zeszłym roku mieliśmy 114 zgłoszeń patentowych, a uzyskaliśmy 56 patentów i praw ochronnych.

Kolejne lubelskie uczelnie w rankingu plasują się na 34. pozycji. Ex equo znajdują się: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy.

Dla UMCS to spadek o jedno oczko. Jednak niektóre ścieżki kształcenia prowadzone na UMCS uzyskały w tym roku wyższe lokaty, m.in. ekonomia, finanse i rachunkowość, filologie obce czy prawo.

- Cieszy nas fakt, że UMCS poprawił swoją lokatę w niektórych kategoriach, jak np. potencjał naukowy, warunki kształcenia czy innowacyjność. Dobrze wypadamy także we wskaźniku efektywność naukowa - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS, po czym dodaje: - Ze względu na charakter naszej uczelni, pewnych strat w punktach rankingowych związanych np. ze wskaźnikami dotyczącymi liczby patentów i praw ochronnych nie jesteśmy w stanie nadrobić. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z pracy, którą uczelnia musi jeszcze wykonać.

34. miejsce dla Uniwersytetu Przyrodniczego to awans o osiem miejsc w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji. A jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sprzed dwóch lat, to jest to skok aż o 23 pozycje do góry. Dodatkowy sukces UP to zajęcie w tym roku 4. pozycji wśród uczelni rolniczo-przyrodniczych w skali całego kraju.

- Na pewno jest to wynik zmian reorganizacyjnych i zarządzania uczelnią przez ostatnią kadencję. Duży rozwój uczelni nastąpił w czterech głównych obszarach: pozyskiwania środków zewnętrznych na projekty naukowo-badawcze, nadawania tytułów i stopni naukowych, umiędzynarodowienia i mobilności studentów – komentuje Iwona Pachcińska, rzeczniczka UP w Lublinie.

W rankingu na 45. pozycji znajduje się Katolicki Uniwersytet Lubelski. To spadek o sześć miejsc. Jednak i w tym roku teologia na KUL zajęła 1 miejsce w Polsce, utrzymując pozycję lidera. Lokatę w rankingu poprawiło również dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz psychologia. - Ranking potwierdza, że największym atutem uniwersytetu jest jakość kadry naukowej – potencjał naukowy i efektywność naukowa to kryteria, w których osiągnęliśmy najlepsze wyniki. Wysoko ocenione są również na KUL warunki kształcenia – komentuje Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL.

Perspektywy stworzyły również Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2020. Tutaj na trzecim miejscu znajduje się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej,a na pozycję 17. przesunęła się w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. To skok o trzy oczka w górę.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski