Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac zabaw dla dzieci czy wybieg dla psów? Kto może z niego korzystać?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Zwierzęta potrzebują miejsca do spaceru a dzieci bezpiecznej przestrzeni do zabawy. Jeden plac, a różne potrzeby.

Przy ulicy Plagego i Laśkiewicza w Lublinie znajduje się plac zabaw dla dzieci, boisko i ławeczki do odpoczynku. Miejsce jest również wykorzystywane przez właścicieli psów, którzy wyprowadzają tam swoje czworonogi.

Sytuacja niepokoi naszą Czytelniczkę, która zwraca uwagę na zachowanie właścicieli psów - Zrobili sobie na miejscu boiska wybieg dla psiaków, a niedaleko jest puste miejsce po parkingu i tam bez problemu pupile mogą się wybiegać. A nie tutaj, gdzie za chwilę przyjdą dzieci i będą wchodzić w psie kupy lub łapać piłkę, która wcześniej ubrudziła się moczem psów. Wszystko rozumiem, ale są jakieś granice, gdzie dzieci, a gdzie zwierzaki.

Plac zabaw dla dzieci czy wybieg dla psów? Kto może z niego korzystać?
nadesłane

Obiekty, o których wspomina Czytelniczka znajdują się w utrzymaniu miasta. Wydział Sportu sprawuje pieczę nad urządzeniami do gry w piłkę siatkową oraz koszykówkę, natomiast Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej nad placem zabaw.

- Na tablicach informacyjnych na obu obiektach zamontowane są regulaminy korzystania, w których m.in zawarta jest informacja o zakazie wprowadzania zwierząt, do czego powinni stosować się właściciele - informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin, wskazuje, że osoby utrzymujące i wyprowadzające zwierzęta domowe są zobowiązane stosować się do zakazów wprowadzania psów lub innych zwierząt na tereny przeznaczone do wspólnego użytku.

- Opiekunowie czy właściciele psów mają obowiązek, aby nie stanowiły one zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi oraz nie zanieczyszczały miejsc publicznych - poinformował Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin.

Jakie obowiązki ma właściciel psa?

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta, w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku, np. klatki schodowe, windy, chodniki, ulice, trawniki i parki. Powinni oni zbierać zanieczyszczenia do woreczków i wrzucać je do specjalnych pojemników na psie odchody lub koszy na odpady zmieszane.

Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psa trzeba prowadzić na smyczy. Natomiast w miejscach mało uczęszczanych lub na obszarach wyznaczonych, jako wybiegi dla psów, pod warunkiem, że właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem, może “chodzić wolno”. W przypadku czworonogów agresywnych lub stanowiących zagrożenie dla otoczenia, muszą być wyprowadzane na uwięzi z założonym kagańcem.

W tym roku nie było żadnego zgłoszenia do straży miejskiej w sprawie psów ze wskazanej ulicy. W 2023 roku mundurowi otrzymali z terenu całego miasta trzy zgłoszenia, które dotyczyły wyprowadzania psów i niesprzątania po nich. W tym roku straż miejska ukarała 27 mandatami na kwotę 3550 zł za niesprzątanie po psie oraz ośmioma mandatami o łącznej wysokości 1450 zł za brak nadzoru nad zwierzęciem.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski