Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po dobre wykształcenie - do „marszałkowskich” szkół. Policealne szkoły nie narzekają na brak chętnych do nauki

Krzysztof Załuski
Uczniowie w tych szkołach nie płacą za naukę, a każda placówka zachowuje swój regionalny charakter. To jedna z głównych cech szkół, które prowadzi Samorząd Województwa Lubelskiego.

Są to ściśle specjalistyczne szkoły – w sumie osiemnaście placówek w całym regionie. Wśród nich są trzy szkoły przy zakładach leczniczych w Krasnobrodzie, Lublinie i Puławach, dziewięć szkół policealnych – medycznych studiów zawodowych w Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Lublinie, Łukowie, Parczewie, Puławach, Zamościu; to także kolegium pracowników służb społecznych połączone ze szkołą policealną pracowników służb społecznych w Lublinie; do samorządu należą także cztery biblioteki pedagogiczne w Białej Podlaskiej (z filiami w Łukowie i Parczewie), Chełmie, Lublinie (z filią w Janowie Lubelskim) oraz w Zamościu (z filiami w Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim) i jedna placówka doskonalenia nauczycieli – Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli z trzema oddziałami w Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu.

Nie masz matury? Nic nie szkodzi
Medyczne studium zawodowe oraz szkoła policealna pracowników służb społecznych – to „wizytówki” szkół samorządowych; cieszą się one także największą popularnością.

Co ważne, oferta tych placówek jest skierowana również do tych, którzy nie posiadają matury. Warto podkreślić, że szkoły mają także zróżnicowany cykl nauczania. W zależności od kierunku kształcenia, nauka w nich trwa od roku do dwóch i pół. Uczniowie mogą również wybrać system kształcenia - dzienny, stacjonarny, zaoczny lub w formie kursów zawodowych. Na pewno każdy znajdzie dla siebie najlepszą ofertę.

Do wyboru, do koloru
Każda ze szkół dysponuje doskonale wyposażonymi specjalistycznymi pracowniami zawodowymi; uczniowie mogą też korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, zakupionych często ze środków unijnych. Przykładem może być projekt realizowany w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 Oś Priorytetowa 13 Działania 13.6 Infrastruktura kształcenia zawodowego i ustawicznego Infrastruktura kształcenia zawodowego i ustawicznego szkół o zasięgu regionalnym” o wartości ok 3 mln zł, którego celem jest poprawa warunków kształcenia zawodowego i ustawicznego w tych szkołach.

Nowe wyzwania – nowe kierunki
W przeszłości marszałkowskie szkoły najbardziej były znane z kształcenia przede wszystkim pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów czy dietetyków. Kształceniem w tych zawodach zajęły się jednak szkoły wyższe.

Szkoły marszałkowskie trzymały jednak rękę na pulsie. Ich oferta powiększyła się wkrótce o nowe, atrakcyjne, a przede wszystkim poszukiwane na rynku pracy kierunki kształcenia zawodowego, które wymagają szczególnie dużych nakładów i profesjonalnej kadry. To m.in. technik elektroradiolog, protetyk słuchu, technik ortopeda, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik dentystyczny, higienistka stomatologiczna czy asystentka stomatologiczna.

Dużym zainteresowaniem i popularnością wśród uczniów cieszy się także kształcenie na kierunku terapeuta zajęciowy, technik masażysta, technik farmaceutyczny, opiekunka dziecięca czy opiekun medyczny.

Oferta dla pań
Marszałkowskie szkoły policealne przygotowały również ofertę związaną z typowo kobiecymi zawodami. Mowa m.in. o bardzo popularnym ostatnio kierunku, jakim jest m.in. technik usług kosmetycznych i wiele innych.

Mimo coraz większej konkurencji ze strony szkolnictwa niepublicznego, marszałkowskie szkoły policealne mają się dobrze. Zapewne jest to wynikiem posiadania przez nie bogatej i różnorodnej oferty kształcenia skierowanej do mieszkańców naszego regionu. To także zasługa profesjonalnej kadrze dydaktycznej, nowoczesnej i funkcjonalnej bazie zapewniającej doskonałe warunki nauki, a także wieloletniemu unikatowemu doświadczeniu w kształceniu w zawodach medycznych i społecznych. Obecnie w szkołach policealnych – medycznych studium zawodowych oraz szkole policealnej pracowników służb społecznych łącznie kształci się ponad 2000 uczniów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski