Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd zmierza Lubelszczyzna – strategia rozwoju. LUBELSKIE 2030 na ostatniej prostej

Krzysztof Załuski
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Globalizacja, zagrożenia związane ze zmianą klimatu, niekontrolowana migracja czy też niekorzystne procesy demograficzne – to nowe wyzwania, z którymi wszyscy się zmagamy. Dotyczy to nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. W tym kontekście zmieniły się także wyzwania rozwojowe naszego regionu. W jakim kierunku mamy się rozwijać i jakie są nowe priorytety – to wyznacza nam Strategia Rozwoju Województwa do 2030 roku, która stanowi też bazę dla innych dokumentów sektorowych oraz już konstruowanego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Trzymamy rękę na pulsie

Z uwagi na dynamiczną sytuację i zmieniające się w ostatnich latach otoczenie społeczno-gospodarczeznacząco zmieniły się też priorytety dla prowadzonej przez władze samorządowe polityki rozwojowej.

Pierwszym etapem aktualizacji „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku)” było przygotowanie pogłębionej diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województwa. Sejmik Województwa Lubelskiego zajął się tym dwa lata temu. Na tej podstawie powstał projekt „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku”.

Istotnym i nieoczekiwanym okresem w tworzeniu aktualizacji tego dokumentu jest pandemia COVID-19, która ukazała kolejne wyzwania dotyczące m.in. ochrony zdrowia, cyfryzacji, rynku pracy, edukacji czy też potrzeby wygenerowania nowych form wspierania przedsiębiorstw.

Projekt strategii

Nadrzędną ideą zaktualizowanej strategii jest wykorzystanie potencjałów rozwojowych, modernizacja gospodarki, innowacyjność oraz poprawa jakości życia mieszkańców regionu.Wyraźnie podkreślony jest wymiar terytorialny Strategii. Jej ważnym zadaniem jest także optymalne wykorzystanie potencjału rolniczego, działania skierowane na rozwój miast, poprawę jakości życia oraz poprawę konkurencyjności - krajowej i międzynarodowej.

W projekcie uwzględniono również Obszary Strategicznej Interwencji (tzw. OSI): Miejskie Obszary Funkcjonalne (wyznaczone dla ośrodka wojewódzkiego, ośrodków subregionalnych i miast powiatowych), oraz tzw. OSI subregionalne, tj.: Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlaski oraz Żywicielski. Obszary te stanowiące wyraz podjętej decyzji dotyczącej potrzeby szczególnego wsparcia realizacji wybranych kierunków działań SRWL. Władze regionalne starają się, żeby w konsultacjach dotyczących strategii, wzięło udział jak najwięcej podmiotów. Trwająca pandemia COVID-19 wprawdzie zmieniła formę konsultacji, ale nie ich podstawowy cel: uzyskanie uwag i propozycji podnoszących jakość finalnego dokumentu.

Najważniejsze – kapitał społeczny

Dotychczasowe działania związane z walką z koronawirusem i łagodzeniem skutków pandemii wskazały, że należy właśnie skupić się na realizację celów dotyczących kapitału społecznego. To bezpośredniowpłynie na realizację pozostałych celów.

Zaktualizowana Strategia proponuje zmianę podejścia do programowania rozwoju województwa lubelskiego, w którym przyjęto model zrównoważonego rozwoju.Oznacza to dążenie do zapewniania dobrych warunków zamieszkania i pracy w różnych częściach regionu. To duże wyzwanie, skoro niemal połowa ludności to mieszkańcy obszarów wiejskich, często położonych daleko od miasta.

Wzmocnienie powiązań i układów funkcjonalnych to jeden z czterech strategicznych celów Strategii. Zakłada on optymalną lokalizację usług publicznych w połączeniu z zapewnieniem ich dostępności dla mieszkańców obszarów typowo wiejskich.Środkami dla zwiększania dostępu do usług jest sprawny system transportowy oraz rozwijanie oferty usług dostępnych drogą elektroniczną.

Strategia a zdrowie

Drugą ważną zmianą w stosunku do poprzedniej Strategii jest skuteczniejsza opieka zdrowotna, w tym działania na rzecz osób starszych. Zmiany demograficzne, odchodzenie od wielopokoleniowego modelu rodziny oraz styl życia wpływają na wyższą zachorowalność na choroby cywilizacyjne. To zwiększa zapotrzebowanie na usługi zdrowotne i opiekuńcze. Również panująca pandemia COVID-19 bardzo wyraźnie pokazała, jak kwestie zdrowia są ważne dla stabilności gospodarki. Dlatego zapewnienie wysokiej jakości oraz dostępu do usług ochrony zdrowia wymaga zarówno działań w zakresie poprawy infrastruktury i wzmocnienia kadr, ale również popularyzacji nowych rozwiązań technologicznych.

Dokument Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego do roku 2030 jest podstawą do konstruowania Regionalnego Programu Operacyjny na lata 2021-2027, a także przygotowywania dokumentów niezbędnych dla wykorzystania różnych mechanizmów wsparcia rozwoju regionalnego. Wdrożenie Regionalnego Programu Operacyjnego służyć będzie realizacji przyjętych w Strategii celów rozwoju.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski