Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeba trochę szczęścia

Jan Pleszczyński, publicysta
Pewnie wszyscy mają już dość czytania i słuchania o Lublinie jako kandydacie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Napisano i powiedziano chyba już wszystko. Nic specjalnie mądrego ani nawet tylko oryginalnego dodać już nie można, więc byłoby lepiej, gdybym znalazł sobie jakiś inny temat. Ale ani nie potrafiłem, ani nie chciałem. Odkąd w Kurierze pisuję te felietoniki, czyli przez ponad pół roku, za każdym razem gdy siadam do komputera, zastanawiam się, czy tym razem do Lublina uśmiechnie się szczęście.

Tak, szczęście jest bardzo potrzebne. Bo przecież inni kandydaci wcale nie są gorsi i doskonale o tym wiemy. Ale wiemy też, że wcale nie są lepsi. Są po prostu inni, ze swoim własnym, niepowtarzalnym klimatem, historią, kulturą i ludźmi. I każdy zasługuje na ten tytuł. Tak samo jak kilka innych miast, którym tym razem się nie powiodło, bo zabrakło im odrobiny szczęścia. Każdy chyba przyzna, że Poznań czy Łódź są naprawdę fantastyczne.

W wielu sprawach Lublin nie ma szczęścia albo raczej nie potrafi mu pomagać. Często myślimy, że coś się nam po prostu należy. Nawet teraz słychać taką roszczeniową nutkę: ESK należy nam się bardziej niż innym. Bo inni mają i tak lepiej i więcej, więc teraz nasza kolej. Wiem, że to żarty i zaklinanie rzeczywistości, ale jednak trochę tak myślimy. Ja zresztą też.

Na szczęście, w drodze po tytuł nie tylko szczęście wyjątkowo nam sprzyja, ale przede wszystkim potrafimy mu pomagać. Ostatnio uśmiechnęło się do nas w poniedziałek, podczas wizyty europejskich jurorów. Nie tylko wymarzoną pogodą, która pozwoliła Lublinowi pokazać całą swoją urodę. Także tym, że wizyta wypadła w najlepszym momencie, w czasie letniej sesji. Wszechogarniająca młodość musiała jurorów porazić. Tego nie ma nigdzie: ani w Katowicach, ani w Gdańsku, ani w Warszawie, ani we Wrocławiu, ani żadnym innym polskim mieście. Tak jest tylko w Oksfordzie i paru innych miastach Europy. A przecież miasto i jego kultura to przede wszystkim ludzie.

Teraz nic już od nas nie zależy. Jesteśmy jak studenci, którzy napisali egzamin i czekają na wyniki. Wiedzą, że napisali bardzo dobrze. Że zrobili wszystko, co mogli. Jedyną niewiadomą jest lokata, z jaką zakończą studia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski