Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat biłgorajski pełen unikalnych zabytków. To już kolejne odkrycia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Żelazne narzędzie
Żelazne narzędzie Wiesław Koman z Delegatury w Zamościu WUOZ w Lublinie/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Facebook
To już kolejne odkrycia w powiecie biłgorajskim wartościowych i rzadko spotykanych zabytków archeologicznych. Tym razem zostały odnalezione przedmioty wykonane z metalu.

Janusz Szabat i Piotr Magoch z „Grupy Eksploratorzy” przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym podczas poszukiwań w miejscowości Księżpol, dokonali niezwykłego odkrycia. Mianowicie znaleźli wartościowe pod względem naukowym, rzadko spotykany zespół zabytków archeologicznych wykonanych z metalu.

W zespole zabytków znalazły się przedmioty codziennego użytku oraz biżuteria, którą wstępnie analizowali dr hab. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska (Instytut Archeologii UMCS w Lublinie) oraz dr Tomasz Dzieńkowski (Instytut Archeologii UMCS w Lublinie). Jednym ze znalezisk jest fibula kuszowata z brązu, to dwudzielna, przepalona, o długości 2,6 cm, zaliczana do VI grupy Almgrena, sprężyna osadzona na osi zabezpieczonej nakładkami. Na główce ma wydany guzek, który wskazuje na jej późną metrykę - IV w n.e.

- Znalezisko można przypisać kulturze wielbarskiej lub ewentualnie zaliczyć do grupy masłomęckiej - podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na profilu społecznościowym.

Podobnie wygląda sprawa z kabłąkiem fibuli z brązu, który jest wykonany z dość szerokiej taśmy o szerokości 0,6 cm i grubości 1 mm, a jego zachowana długość to 3,3 cm.

Mniejszym odkrytym zabytkiem jest paciorek z brązu (średnica 1,9 cm, grubość 0,8 cm i otwór 0,6 cm). Jak podaje Lubelski Konserwator Zabytków tego typu paciorki są bardzo rzadkie i występują głównie w kręgu zachodniobałtyjskim. Występowanie tego przedmiotu na Lubelszczyźnie można łączyć z kontaktami Germanów (Gotów) z Bałtami. Nie można też wykluczyć, że paciorek jest częścią innego zabytku.

Innym archeologicznym znaleziskiem jest mały fragment denara ze srebra (1,6 cm) oraz część denara Faustyny II. Oba przedmioty zostały znalezione uszkodzone.

Niekompletnym, ale cennym zabytkiem jest również fragment ozdobnej szpili lub stylusa, nie można wykluczyć, ze jest to też okucie do pasa.

Mniejszymi zabytkami są też pierścień z brązu, tarcza pierścienia z brązu ze znakiem solarnym, tarcza pierścienia z wizerunkiem religijnym oraz ozdobna aplikacja do mocowania na ubiorze lub uprzęży. W odkryciu nie zabrakło przedmiotów do użytku codziennego a są to: nóż żelazny (surowiak) oraz żelazne narzędzie - może to być przecinak, dłuto, skrobacz lub półwytwór grota do strzały.

- Odkryte zabytki zostaną wkrótce przekazane do Muzeum w Biłgoraju - przekazał Lubelski Konserwator Zabytków. - Odkrycie kolejnych zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo w różnych okresach pradziejów i średniowiecza, którego intensywność dopiero zaczynamy rozpoznawać - dodał.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski