Radni z klubu Krzysztofa Żuka grożą sądem. Chodzi o zapowiadaną przez Lubelski Ruch Miejski „ścianę wstydu”

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
fot. Małgorzata Genca
Zaprzestania rozpowszechniania „nieprawdziwych, nierzetelnych” informacji chcą radni miejscy z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka od Magdaleny Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. Chodzi o treść zapowiadanych przez LRM bilbordów zwanych „ścianą wstydu”. Mają się na nich pojawić nazwiska 17 radnych, którzy powiedzieli „tak” w sprawie studium zagospodarowania Lublina z dopiskiem, że ci radni działali na szkodę Lublina.

- To nieprawdziwe, nierzetelne informacje, które zniesławiają nas jako osoby publiczne, podważają nasze mandaty uzyskane w wyborach powszechnych. Kierujemy do pani Magdaleny Długosz ostateczne wezwanie, aby zaprzestała ich rozpowszechniania – podkreśla Michał Krawczyk, przewodniczący Klubu Radych Prezydenta Krzysztofa Żuka. W środę radni „prezydenckiego klubu” zorganizowali specjalną konferencje prasową, której tematem była „ściana wstydu”.

Czytaj także

„Ściana wstydu” to pomysł Lubelskiego Ruchu Miejskiego na akcję bilbordową. Ma być ona wymierzona w radnych miejskich, którzy na sesji 30 czerwca poparli przygotowaną przez prezydenta Lublina uchwałę w sprawie „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”. Jednym z jej elementów było dopuszczenie na części górek czechowskich zabudowy mieszkaniowej, przeciwko czemu protestowali m.in. działacze LRM.

Na bilbordach ma się pojawić napis „ Ściana wstydu. Radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka działający na szkodę Lublina poprzez głosowanie wbrew woli mieszkańców m.in. za zabudową górek czechowskich”. Następnie wymienione są nazwiska 17, którzy byli za przyjęciem studium.

Czytaj także

- To naruszenie czci, dobrego imienia, wiarygodności i naszego wizerunku – mówi Krawczyk.

- To brzmi jakby nasi reprezentanci w samorządzie chcieli nam zamknąć usta – komentuje wezwanie radnych Magdalena Długosz.

W obronie radnych staje prezydent Krzysztof Żuk. – Nie jest to ograniczenie wolności słowa, ale protest w sytuacji, gdy wypowiedzi szkalują radnych, naruszają ich dobra osobiste – mówi Żuk.

„Prezydenccy radni” tłumaczą, że wezwanie zostało skierowane do Długosz, bo to ona w mediach wypowiadała się na temat bilbordowej akcji. Czy teraz akcja zostanie wstrzymana?

– Gdy dostanę wezwanie to się do niego odniosę. Na razie nie umiem powiedzieć czy zrezygnujemy z wieszania bilbordów czy nie – twierdzi Długosz.

- Wezwanie wyślemy jeszcze w środę – mówi Krawczyk.

Na sfinansowanie akcji przeciwnicy studium zorganizowali internetową zbiórkę. Zgromadzili prawie 4 tys. zł. Pierwsze bilbordy miały zawisnąć na początku sierpnia. Planowano ich umieszczenie w centrum miasta i w pobliżu górek czechowskich.

100 tysięcy odszkodowania

Radni ostrzegają, że jeśli Długosz nie zastosuje się do wezwania, to skierują sprawę do sądu. – Zażądamy, oczywiście obok zaprzestania nieprawdziwych informacji, również odszkodowania w wysokości 100 tys. zł z przeznaczeniem go na cele społeczne. Pieniądze trafią na rzecz hospicjum Dobrego Samarytanina – dodaje Krawczyk.

List otwarty Szymona Pietrasiewicza z Lubelskiego Ruchu Miejskiego

Pozew poproszę
Jestem zażenowany wypowiedziami, które padły na dzisiejszej konferencji z ust radnych Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka. Stanowczo nie zgadzam się z pomówieniem, że Magdalena Długosz szkaluje kogokolwiek mówiąc o szkodach dla Lublina, jakie zaistnieją w wyniku podjętych przez radnych decyzji o zabudowie Górek Czechowskich.
Działania mające znamiona cenzury to w Lublinie nie pierwszyzna. Na sławetnej sesji Rady Miasta, gdy nad ranem było uchwalane Studium, podczas jednej z dyskusji to radny Michał Krawczyk wpadł na pomysł, aby ograniczać wypowiedzi mieszkańców do 3 minut.
Jestem zdumiony, z jaką łatwością i brakiem żenady radni związani z Platformą Obywatelską, których kandydatury zapowiedziano już oficjalnie w mediach, inaugurują swoją kampanię wyborczą wykorzystując jednocześnie sądy jako narzędzie do zastraszania mieszkańców Lublina.
Jeśli szanowni radni nie pamiętają, o jakie szkody dla Lublina chodzi, albo nie zdają sobie z tego jeszcze sprawy, to chętnie wyjaśnię w kilku zdaniach przykładowe negatywne skutki, chociaż można z tego napisać obszerny elaborat:
- konsekwencją zgody na zalanie betonem 25 ha ternu biologicznie aktywnego przy aktualnych zmianach klimatu będzie tworzeniem miejskiej wyspy ciepła oraz przyspieszenie odprowadzenia wód deszczowych do kanalizacji bez odpowiedniego czasu retencji, co jest jedną z przyczyn suszy;
-konsekwencją zgody na dalszą zabudowę będzie obniżenie poziomu życia okolicznych mieszkańców poprzez uciążliwość wieloletnich prac budowlanych na tym obszarze;
- konsekwencją budowy kilkudziesięciu nowych bloków mieszkaniowych będzie pojawienie się kilkunastu tysięcy nowych samochodów w tej części miasta, co skutkować będzie hałasem, zwiększoną emisją szkodliwych substancji do atmosfery oraz korkami,
- nastąpi spadek cen okolicznych nieruchomości na skutek obniżenia jakości życia mieszkańców oraz paramentów krajobrazu;
- przekazanie miastu 75 ha terenu będzie skutkowało spadkiem wpływów do budżetu podatków z tytułu własności gruntów;
- zostanie zachwiana funkcja przewietrzania mająca ogromne znaczenie zarówno dla całego miasta, jak i dla sąsiednich dzielnic. Sąsiedztwo ponad 100 hektarów niezbudowanej, czynnej biologicznie enklawy pomaga obniżyć temperaturę i podnosi wilgotność powietrza na osiedlach Czechowa i Botanika.
Oczywiście nie sposób odmówić radnym oraz prezydentowi wielu słusznych decyzji, niestety jednak ta sytuacja kładzie się cieniem na wiele pozytywnych zmian, które zaszły w ostatnim czasie w Lublinie. Przedstawiam tu fakty, które mówią same za siebie o szkodliwości decyzji.
Należy do tego dodać także szkodliwość działań w postaci antyparcytypacyjnej polityki miejskiej, która nie uwzględniła kilku tysięcy uwag do Studium, brak uznania dla rekomendacji Panelu Obywatelskiego czy ostatecznie niewzięcie pod uwagę tendencji wyznaczonej przez referendum. Tego typu działania poważnie podważają zaufanie do samorządu. Samo referendum pokazało, że mieszkańcy w liczbie 22 708 osób nie zgadzają się na szkodliwe rozwiązania planistyczne. Podczas prowadzonej przez publiczny portal zbiórki na bilbordy wpłaciło na nie 87 osób, a treść ogłoszenia udostępniło 1 221 osób, które uznały za słuszny taki sposób poinformowania mieszkańców o szkodliwości podejmowanych przez miasto działań.
Skoro już się ogranicza wolność słowa i straszy się sądem za krytyczne wypowiedzi, to sugeruję rozesłać do wszystkich zaangażowanych osób podobne wezwania tylko dlatego, że domagają się innego Lublina. Takiego, w którym przestrzeń miejska jest wartością ważną dla wszystkich, a nie liczą się w pierwszym rzędzie zyski dewelopera.
Dlatego będąc solidarnym z Magdaleną Długosz również proszę o taki pozew.
Szymon Pietrasiewicz
Lubelski Ruch Miejski

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Nowy podatek audiowizualny

Wideo

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-31T21:59:47 02:00, Gość:

Krzycho bardzo spięty. Dziewczyna już go nie potrafi rozluźnić?

31 lipca, 22:50, Gość:

Ale która?

Zależy wam dupę sciska

C
Czecho
2019-07-31T22:36:54 02:00, Lublinianin MM:

Prezydent i radni z jego ugrupowania zlekceważyli głosy oddane w referendum. Nieobecni nie mają racji. W referendum nie brali udziału, więc nie trzeba brać ich pod uwagę. A tych co brali udział w referendum kompletnie Prezydent i jego radni zlekceważyli. Niech się nie dziwią takiej reakcji. Prezydent mówi, że obrońcy Górek Czechowskich żyją w innym wymiarze. i to jest rzeczywiście inny wymiar bezinteresowna ochrona środowiska i przyrody dla wszystkich mieszkańców Lublina i przyszłych pokoleń. Prezydent i jego radni żyją w innym wymiarze. Wszystko chcą oddać inwestorom , deweloperom nie patrząc na głosy sprzeciwu mieszkańców Lublina.

Srałem na górkach. Ale mogę gdzie indziej.

G
Gość

Ha, ha, ha .... Bardzo dobrze, pedały zaatakowały kolejny raz. Panie prezydencie, czy wyda pan zgodę na marsz tych agresywnych popaprańców w naszym mieście?

e
ela

Radni, którzy tyle lat pracują na rozwój tego miasta, wstydze się za pomysłodawców

e
e

czy to pis nadal tak nasyłą na siebie ludzi i szczuje

L
Lublinianin MM

Prezydent i radni z jego ugrupowania zlekceważyli głosy oddane w referendum. Nieobecni nie mają racji. W referendum nie brali udziału, więc nie trzeba brać ich pod uwagę. A tych co brali udział w referendum kompletnie Prezydent i jego radni zlekceważyli. Niech się nie dziwią takiej reakcji. Prezydent mówi, że obrońcy Górek Czechowskich żyją w innym wymiarze. i to jest rzeczywiście inny wymiar bezinteresowna ochrona środowiska i przyrody dla wszystkich mieszkańców Lublina i przyszłych pokoleń. Prezydent i jego radni żyją w innym wymiarze. Wszystko chcą oddać inwestorom , deweloperom nie patrząc na głosy sprzeciwu mieszkańców Lublina.

M
Mirek
2019-07-31T16:30:01 02:00, Japolan:

To, co szef Platformy Obywatelskiej w Województwie Lubelskim oraz jegi świta wyprawiają, powinno skutkować oficjalną delegalizacją Platformy Obywatelskiej - jako partii akceptującej: handlowanie prawem (miejscowym), zdradę o świcie, gwałcenie wolności słowa (przez nakładanie mandatu karnegi na protestującego oraz grożenie procesami sądowymi). Albo szefostwo PO błyskawicznie wywali dyscyplinarnie tę totalitarną sitwę z Lublina - albo całą PO należy zdelegalizować. Ponadto warto rozważyć założenie "Klubu Obrony Demokracji przed Żukiem".

2019-07-31T16:42:31 02:00, Gość:

Popieram w 100%

Ja sie pisze kto zakalada dosc juz tej sitwy zuka wcislo krawczyki itp.

M
Mirek
2019-07-31T17:35:26 02:00, Anty po:

Coś nie gębie miny mają pani Wcisło i Krawczyk? Wyborcy pamiętajcie, jeslicglosujecie na PO to nie głosujcie na jedynkę dwójkę i trójkę!

Nie mam zamiaru głosować na Wcisło zniszczyła życie wielu osobom napewno będę robił antykampanie przeciwko Wcisło choć by były to moje ostatnie dni życia wszystko powiem co wiem o ciemnej stronie Pani radnej.

A
Andrzej Filipowicz, Lublin

Przyłączając się do poniższej prośby Szymona Pietrasiewicza — oczekuję tego samego, ale bez żadnego aktu wstępnego!

Jako „prawicowy radykał” z przyjemnością zasiądę na ławie oskarżonych z osobami o lewicowych poglądach — tak jak uczyniłem to przy okazji wyborów samorządowych, by w trakcie kampanii móc zwracać uwagę na zaniechania, zaniedbania i szkodliwe działania kolejnych organów stanowiących i wykonawczych naszego miasta.

Tym razem zaszczyt udziału w tej wspólnocie będzie jeszcze większy, bo sprawa dotyczy zdrowia i życia obecnych i przyszłych pokoleń i nie jest ważne, co nas dzieli, a co łączy! Nie ważne są różnice w poglądach, a ludzie!

Przyszłości nie znamy, bo kreujemy ją dzisiaj na podstawie doświadczeń własnych i innych ze znanej już nam przeszłości.

W tej dla większej części mieszkańców Lublina nieodległej przeszłości — również próbowano zabraniać, zakazywać i karać za kolportowanie informacji o działalności przedstawicieli władzy i jej decyzjach oraz krzewienie prawdy.

Jedną z takich ostatnich zorganizowanych akcji była ta sprzed 33. laty, w której tysiące mieszkańców naszego miasta i regionu poddane zostały restrykcyjnym działaniom ówczesnej służby bezpieczeństwa (SB). Już wtedy wiedzieliśmy, że nie wszystkich uda się zastraszyć, przekupić lub ukarać i dzięki temu dzisiaj żyjemy lepiej, godniej i swobodnej, co kolejny raz próbuje się nam odebrać — strasząc lub sporządzając akty oskarżenia.

Z różnych przyczyn w tej akcji Lubelskiego Ruchu Miejskiego i szerokiego frontu obrońców Górek Czechowskich byłem pasywny — nie licząc przekazania wrażeń estetycznych dotyczących planowanych billboardów, które otrzymałem od bardzo przez siebie szanowanej osoby postronnej.

Dzisiaj jako jedna z osób, której członkowie tej rady miasta w obecności swojego patrona i szefa struktur wojewódzki PO dawali na wypowiedź mniej czasu niż, im zabierają niektóre czynności fizjologiczne i kazali czekać w czasie sesji plenarnych po kilkanaście godzin na rozpatrzenie zgłaszanych spraw — czekam na to, by doświadczyć tego, co radni KWW Krzysztofa Żuka chcą uczynić innym społecznikom za ich wierność zasadom i niezłomność..

Jeżeli taka jest droga do ocalenia dla obecnych i przyszłych pokoleń Górek Czechowskich, to sprawa wytoczona przez radnych KWW Krzysztofa Żuka i ich patrona będzie jak kichnięcie po przewianiu zdrowymi i chłodnymi prądami powietrza wpływającymi przez Czechów do całego Lublina.

Radni KWW Krzysztofa Żuka i ich polityczny patronie — również czekam na sądowe wezwanie!

Andrzej Filipowicz

LAS/POL/RDCP

G
Gość

- To naruszenie czci, dobrego imienia, wiarygodności i naszego wizerunku – mówi Krawczyk - Panie Krawczyk wypiąłeś się Pan na swoich wyborców którzy tłumie głosowali przeciw zabudowie Górek Czechowskich. Kto Cię wybrał do rady miasta. Więc proszę teraz z pokorą schylić głowę Na tych bilbordach jest PRAWDA.

N
Nie popieramy

Popieram nie głosowanie na Krawczyka który śmieje się w twarz zdradzonym wyborcom czechowa! Hipokryzja

G
Gość
2019-07-31T17:35:26 02:00, Anty po:

Coś nie gębie miny mają pani Wcisło i Krawczyk? Wyborcy pamiętajcie, jeslicglosujecie na PO to nie głosujcie na jedynkę dwójkę i trójkę!

a najlepiej na PO nie głosujcie wcale, tamprawie POlowa to aparatczyki z PZPRu

B
Bartek

takich radnych sobie wybraliście to macie....nie jęczcie teraz..od początku było wiadomo ze oni interes mieszkańców mają w głębokim poważaniu bo liczy się dla nich zysk i własny interes...

A
Anty po

Coś nie gębie miny mają pani Wcisło i Krawczyk? Wyborcy pamiętajcie, jeslicglosujecie na PO to nie głosujcie na jedynkę dwójkę i trójkę!

G
Gość

Jestem za bannerami. Radni stracili moralne prawo reprezentowania wyborców w chwili gdy zdecydowali się zagłosować wbrew ich woli. Co zaś do Krawczyka, który tak chętnie się wypowiada - pracuje za grube pieniądze z naszych podatków w spółce miejskiej, dla której organem założycielskim jest Prezydent Miasta i od tego organu założycielskiego może zależeć jego kariera. Jednocześnie jest radnym klubu prezydenckiego. Czy to nie jest konflikt interesów? Takich praktyk powinna zabraniać ustawa antykorupcyjna.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3