Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła tegoroczna edycja Festiwalu Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka"

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Tegoroczny laureat „Gongu Danutki” - Jan Peszek oraz Dorota Kędzierzawska i Jacek Bławut, Maria Peszek i Błażej Peszek, Mikołaj Grabowski i Cezary Tomaszewski to goście trzeciej edycji festiwalu "Śleboda/Danutka" poświęconego Danucie Szaflarskiej, który właśnie rozpoczyna się w Teatrze Starym i potrwa do 4 lipca.

Danuta Szaflarska to pierwsza gwiazda powojennej kinematografii, prawdziwa dama polskich scen i ekranów, która inspirowała wiele pokoleń artystów. Właściwie aż do końca życia nie schodziła z desek teatru. Wystąpiła w kilkuset rolach filmowych, teatralnych, estradowych i telewizyjnych. Powtarzała, że najważniejsza w życiu jest „śleboda” czyli, jak mówiono w jej rodzinnych Kosarzyskach: wolność. W Teatrze Starym trwa III edycja festiwalu poświęconego Danucie Szaflarskiej.

Festiwal otworzyły projekcje filmów „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej i „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, a zaraz po ich przedstawieniu odbyło się spotkanie z ich twórcami. Oba filmy opowiadają o starości, o odchodzeniu człowieka i świata. Scenariusz do „Pory umierać” został napisany specjalnie dla Danuty Szaflarskiej, aktorka zdobyła m.in. Orła za rolę główną i nagrodę za główną rolę kobiecą na festiwalu w Gdyni. W czwartek z kolei zobaczyliśmy „Królową chmur” w reż. Radosława Piwowarskiego i „Nieznaną opowieść wigilijną” w reż. Piotra Mularuka.

W programie także uroczyste wręczenie „Gongu Danutki”, czyli nagrody nawiązującej bezpośrednio do gongu, którego pomysłodawczynią była właśnie Danuta Szaflarska i który pierwszy raz wybrzmiał w Teatrze Starym w 2012 roku przed filmem rozpoczynającym cykl „Kino w Teatrze Starym”. Do grona odznaczonych z poprzednich edycji: Krystyny Jandy i Janusza Gajosa, dołączy w tym roku laureat Jan Peszek. To jego zobaczymy m.in. w „Uroczystości” wg Thomasa Viterberga i Mogensa Rukova w reż. Grzegorza Jarzyny, gdzie wcieli się w rolę syna, którego sceniczną matką będzie inspiratorka festiwalu - Danuta Szaflarska. Ale to nie koniec niespodzianek.

Wisienka na torcie to premiera spektaklu „Czarny mnich” przygotowanego przez tegorocznego laureata „Gongu Danutki”. – Będziemy świadkami premiery zupełnie nowego przedstawienia, które Jan Peszek przygotowuje specjalnie na nasz festiwal. To „Czarny mnich”, jedno z niezwykłych opowiadań Antoniego Czechowa – zapowiedział na początku maja podczas konferencji prasowej Michał Merczyński, dyrektor programowy festiwalu. Spektakl wyreżyserował syn Jana Peszka, a na deskach teatru obok rodzinnego tandemu ojciec-syn zobaczymy Katarzynę Khrzanowską. „Czarny mnich” będzie na afiszu Teatru Starego na pewno do 7 lipca, a później być może jeszcze powróci, podobnie jak inne premiery najstarszego teatru w mieście.

W programie nie mogło zabraknąć również teatralnych spotkań.

– Jan Peszek jest jedną z tych postaci, które są rodzajem omnibusu, a z drugiej strony człowiekiem, który dotyka bardzo różnych dziedzin twórczości artystycznej, związanej głównie ze sceną, ale także z operą, kinem i różnymi, bardzo hybrydowymi wydarzeniami, jak np. słynny spektakl z zespołem Voo Voo z dziećmi z zespołem Downa w Teatrze Studio w Warszawie. I o tym fenomenie poszukiwania będziemy rozmawiali i z Błażejem Peszkiem, Marią Peszek, Mikołajem Grabowskim i Cezarym Tomaszewskim – zapowiedział dyrektor programowy festiwalu.

Festiwal potrwa do 7 lipca. Wciąż można odebrać bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia, z kolei na spektakl „Czarny mnich” obowiązują bilety, dostępne na stronie i w kasie Teatru Starego w Lublinie.

Szczegółowe informacje na stronie.

Program Festiwalu Danuty Szaflarskiej „ŚLEBODA/DANUTKA”:

30.06.2021 (środa)

  • 18.00 "Pora umierać", reż. Dorota Kędzierzawska / film
    Po projekcji spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Jackiem Bławutem. Spotkanie tłumaczone na polski język migowy. Transmisja spotkania na stronie teatrstary.eu (zakładka "NA ŻYWO").
  • 20.30 "Jeszcze nie wieczór", reż. Jacek Bławut / film

01.07.2021 (czwartek)

  • 18.00 "Królowa chmur" z cyklu "Święta Polskie", reż. Radosław Piwowarski / film
    Po projekcji spotkanie z Radosławem Piwowarskim. Spotkanie tłumaczone na polski język migowy. Transmisja spotkania na stronie teatrstary.eu (zakładka "NA ŻYWO").
  • 20.30 "Nieznana opowieść wigilijna", reż. Piotr Mularuk / film

02.07.2021 (piątek)

  • 19.00 Gong Danutki / wręczenie nagrody / Laureat: Jan Peszek
    Prowadzenie: Karolina Lewicka. Spotkanie tłumaczone na polski język migowy. Transmisja spotkania na stronie teatrstary.eu (zakładka "NA ŻYWO").
  • 20.30 "Uroczystość" wg Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova, reż. Grzegorz Jarzyna / projekcja spektaklu

03.07.2021 (sobota)

  • 19.00 "Czarny mnich" wg Antoniego Czechowa
    PREMIERA LAUREATA. Adaptacja i reżyseria: Błażej Peszek. Muzyka: Wojtek Kiwer
    występują: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek

04.07.2021 (niedziela)

  • 12.00 Jan Peszek FENOMEN POSZUKIWANIA
    Debata z udziałem: Jana Peszka, Błażeja Peszka, Marii Peszek, Mikołaja Grabowskiego i Cezarego Tomaszewskiego
    Prowadzenie: Michał Merczyński. Spotkanie tłumaczone na polski język migowy. Transmisja spotkania na stronie teatrstary.eu (zakładka "NA ŻYWO").
  • 20.00 "Czarny mnich" wg Antoniego Czechowa

5, 6, 7.07.2021 (poniedziałek, wtorek, środa)

  • 20.00 "Czarny mnich" wg Antoniego Czechowa
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski