MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy nie przychodzą już do ratusza. Dostali laptopy i pracują z domu

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
„Domowy” urzędnik pracuje w godzinach takich samych jak w ratuszu czyli między 7.30 a 15.30. Musi być wtedy do dyspozycji i kontakcie telefonicznym z przełożonym. Korzysta ze służbowego o laptopa.
„Domowy” urzędnik pracuje w godzinach takich samych jak w ratuszu czyli między 7.30 a 15.30. Musi być wtedy do dyspozycji i kontakcie telefonicznym z przełożonym. Korzysta ze służbowego o laptopa. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Co dwudziesty pracownik lubelskiego ratusza zdecydował się już na pracę w trybie „zdalnym”. Swoje obowiązki urzędnicy wykonują nie wychodząc z domów. W sumie Urzędzie Miasta Lublin zatrudnionych jest 1638 osób.

- Zarządzenie wprowadza możliwość zdalnej pracy dla każdego pracownika urzędu, a dyrektorzy wydziałów i biur zobowiązani są do zapewnienia ciągłości ich pracy oraz właściwego organizowania procesu zdalnej pracy – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ratusz we wtorek otworzył drogę do zdalnej pracy. Pierwsze osoby już z niej skorzystały.

- Poczułem ulgę. Teraz będę mógł wykonywać swoje dotychczasowe obowiązki bez wychodzenia z domu, bez przebywania w biurowcu wraz z dziesiątkami czy wręcz setkami innych pracowników

– mówi nam urzędnik zainteresowany przejściem na pracę w trybie zdalnym.

O taką możliwość urzędnicy ratusza upominali się od ubiegłego tygodnia. – Obecnie 86 pracowników dostało polecenie wykonywania pracy w sposób zdalny – wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza. Dodaje jednocześnie, że żaden z tych przypadków nie jest związany z kwarantanną.

W UM Lublin zatrudnionych jest 1638 osób. Z pracy zdalnej korzysta na razie co 20 pracownik. - Jak to wygląda w praktyce? Pracuję dokładnie tak samo jak w gdybym był w urzędzie. Może z jedną różnicą: korzystam z domowego fotela i biurka – mówi nam urzędnik, który od środy pracuje w domu.

„Domowy” urzędnik pracuje w godzinach takich samych jak w ratuszu czyli między 7.30 a 15.30. Musi być wtedy do dyspozycji i kontakcie telefonicznym z przełożonym. Korzysta ze służbowego o laptopa.

- Czas pracy zdalnej jest traktowany tak samo jak czas pracy w siedzibie pracodawcy. Przysługuje za niego wynagrodzenie w pełnej wysokości

– dodaje Monika Głazik.

Zdalna nie dla każdego

Nie wszyscy urzędnicy będą pracować w domu. – Z możliwości świadczenia pracy zdalnej wyłączeni są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach dyrektora departamentu, dyrektora i zastępcy dyrektora wydziału lub biura oraz pracownicy zatrudnieni na samodzielnych stanowiskach pracy w departamencie. Jednakże w przypadku konieczności odosobnienia pracownika w związku z kwarantanną bądź nadzorem epidemiologicznym praca zdalna może zostać zlecona także tej grupie pracowników – podkreśla Głazik.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski