Usunęli „męczenników Majdanka” z okolicznościowej tablicy. Tak chciał wojewoda

Piotr Nowak
Piotr Nowak
W grudniu 2019 r. Zarząd Dróg i Mostów zatarł napis na tablicy znajdującej się pod adresem Droga Męczenników Majdanka 2
W grudniu 2019 r. Zarząd Dróg i Mostów zatarł napis na tablicy znajdującej się pod adresem Droga Męczenników Majdanka 2 PN
„Drogę tę przebywali męczennicy Majdanka” – głosił fragment napisu na tablicy przy Drodze Męczenników Majdanka 2. Znajdował się tam 56 lat. Tablica została uznana przez Instytut Pamięci Narodowej za obiekt niezgodny z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Dlatego wojewoda kazał ją usunąć.

Przypomnijmy, na tablicy widniał napis: „Drogę tę przebywali męczennicy Majdanka. Tędy w 1944 roku wkroczyły do Lublina wyzwoleńcze wojska radzieckie i polskie. W XX-lecie PRL, z woli władzy ludowej, ofiarnym czynem budowniczych i mieszkańców Lublina, wykonano tę trasę wraz z wiaduktem i 22 lipca 1964 roku przekazano do użytku. Miejska Rada Narodowa w Lublinie”.

- IPN wskazał, że przedmiotowa tablica „w sposób niegodny łączy męczeństwo więźniów Majdanka z działaniami propagandowymi na rzecz zaborczej Armii Czerwonej, która przemocą wprowadzała w Polsce komunizm, tym samym zabierając Polakom możliwość tworzenia niepodległego państwa” – informuje Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego.

Po uzyskaniu opinii IPN wojewoda lubelski zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Dróg i Mostów o trwałe usunięcie treści sprzecznych z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, skomentował całą sytuację krótko: - To jest barbarzyństwo - powiedział Kurierowi kilka dni temu. - Czym innym jest upamiętnianie zbrodniarzy, a czym innym informowanie o fakcie historycznym. Można było opatrzyć tablicę komentarzem, ale nie można zacierać historii - dodał.

Czytaj także

- Właścicielowi pozostawiono wybór technicznej metody usunięcia. Zarząd Dróg i Mostów wypełnił obowiązek poprzez zeszlifowanie inskrypcji z powierzchni tablicy w pierwszej połowie grudnia 2019 r. - wyjaśnia rzecznik wojewody. I dodaje: - Ewentualne godne upamiętnienie ofiar Majdanka w tym samym lub innym miejscu należy do władz samorządowych.

- Trwają rozmowy dotyczące możliwych form upamiętnienia - informował Grzegorz Jędrek z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Trzeci rok „dekomunizacji”

Napis przy Drodze Męczenników Majdanka został usunięty na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Została przeforsowana przez polityków PiS i weszła w życie trzy lata temu. Wprowadziła systemowe zerwanie z komunistyczną przeszłością poprzez m.in. usunięcie nazwisk komunistycznych działaczy z nazw ulic i placów.

Czytaj także

Procedura wygląda tak: IPN ocenia czy patron nie narusza przepisów, wojewoda decyduje o zmianie, a uchwałę w poszczególnych przypadkach przyjmuje rada miasta lub gminy. W Lublinie w ten sposób „zdekomunizowano” część nazw ulic. M.in. ulicę Leona Kruczkowskiego (pisarza, szefa Związku Literatów Polskich w latach 50. ubiegłego wieku) przemianowano na Zbigniewa Herberta. W miejsce I Armii Wojska Polskiego pojawili się Żołnierze Niepodległej. Jana Hempla (członek Komunistycznej Partii Polski, współzałożyciel LSS Społem) zastąpili Zesłańcy Sybiru.

Czytaj także

Szykuje się rozpad koalicji?

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość 2610

Samo burzenie pomników, zmiana nazw ulic nic nie da. Trzeba wyraźnie rozliczyć okres komuny. Podłością jest to, że dziś UBecy otrzymują wysokie emerytury. To jest skandal.

Słów pana P z NN już nawet komentować się nie chce...

G
Gość
28 stycznia, 22:51, Gość:

Decyzja wogóle bez podstaw. Historii nie da się zmienić, chociaż PiS tworzy nową.Ja uważam, że trzeba pamiętać również te informacje ito Nasze miasto wyzwolił. Na Lipowej leżą radzieccy żołnierze i jako katolicy powinniśmy godnie się umieć zachować. A nasi pod Lenino leżą? Bo PiS o nich już dawno zapomniał. Nasi politycy świętują kolejną rocznicę wybuchu II wojny, ale nie pamiętam upamiętnienia zakończenia tejże wojny. Taka jest historia nowej zmiany.

29 stycznia, 10:07, gelo:

Najpierw nakradli i nagwałcili a później zginęli i leżą przy Lipowej, uja mnie oni dzisiaj obchodzą, niech sobie leżą, nikt ich nie wygania. Ruscy żadnego miasta nie wyzwolili tylko zajęli, wyparli Niemców i ZA-JĘ-LI!

Za mało albo wcale słuchałeś dziadków albo nie chcieli opowiadać lub były inne powody. Z opowiadań wiem, że zachowywali się jak dzicz, pijana swołocz pozbawiona człowieczeństwa.

"Obóz filtracyjny NKWD na lubelskim Majdanku – KL Lublin, zwany potocznie Majdankiem, został zajęty 23 lipca 1944 przez 2 Gwardyjską Armię Pancerną generała pułkownika Siemiona Bogdanowa oraz 28 Korpus Piechoty generała pułkownika Wasilija Czujkowa. W obozie, po ewakuacji, pozostało około 1000 więźniów, nad którymi opiekę roztoczył lubelski Polski Czerwony Krzyż. Na terenie Majdanka Sowieci natychmiast utworzyli obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę nazistowską.

19 sierpnia 1944 sztab lubelskiego okręgu AK przekazywał do Rządu w Londynie:

Masowe aresztowania żołnierzy AK dokonywane są na całym terenie okręgu przez NKWD i tolerowane przez PKWN. (...) Aresztowanych osadza się na Majdanku (...) Straty ponoszone przez Naród i AK nie są mniejsze niż podczas okupacji niemieckiej. Traktowanie – niejednokrotnie stosuje się bicie. Płacimy już nawet krwią. W obozie NKWD zostali osadzeni oficerowie z Komendy Armii Krajowej Lublin i innych obwodów, 3 Dywizji Piechoty AK, 27 Wołyńskiej DP, 30 DP spieszącej na pomoc walczącej Warszawie[1].

23 sierpnia 1944 w nocy 250 oficerów i podoficerów więzionych na Majdanku przewieziono na stację towarową Lublin Tatary, umieszczono w zadrutowanych wagonach i wywieziono na Wschód, m.in. do obozów w Riazaniu, Diagilewie, Griazowcu, Czerepowcu i Skopinie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obóz_NKWD_na_Majdanku

"wyzwolenie" psia ich mać.

Dzięki, że ci się jeszcze chce, pozdro. Przecież to jakieś ruskie trolle przesiąknięte propagandą Czarzastego.

I jeszcze jedno co do wyzwalania. Breda w Holandii. Tak wygląda wyzwalanie spod okupacji a nie zajmowanie dla swoich korzyści po wyparciu wroga:

"Miasto zostało wyzwolone 29 października 1944 roku przez polską 1 Dywizję Panc (1 DPanc.) dowodzoną przez gen Stanisława Maczka w ramach natarcia kanadyjskiej 1 Armii w kierunku ujścia Mozy.

Polscy żołnierze zostali entuzjastycznie powitani przez mieszkańców Bredy. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Zarząd miasta okazując wdzięczność Polakom uhonorował ich Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy. Po wojnie, na wniosek ponad 40 000 mieszkańców Bredy, gen Stanisławowi Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Na polskim cmentarzu wojennym pośród mogił polskich żołnierzy znajduje się grób generała. W 1981 roku, powstało w Bredzie muzeum mu poświęcone.

W dniu 29 października 2019 roku w Bredzie odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. W uroczystościach wzięli udziałː Król Niderlandów Wilhelm-Aleksander i Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Najpierw odebrali defiladę wojskową w centrum miasta, a potem złożyli wieńce na cmentarzu polskich żołnierzy. W okolicznościowych przemówieniach obaj przypomnieli zasługi i ofiary poniesione przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej i podczas wyzwalania Bredy"

17IX39.Pamiętamy!

G
Gość

Żałosne jest propsowanie swoich postów. Nie wiedziałeś o tym?

L
Lin
29 stycznia, 12:10, Gość:

Hempla zmienili za to że był biedny, zabił go Stalin i twierdził że Słowianie zostali niewolnikami chrześcijaństwa

👍

G
Gość

Hempla zmienili za to że był biedny, zabił go Stalin i twierdził że Słowianie zostali niewolnikami chrześcijaństwa

G
Gość
29 stycznia, 06:53, Gość:

Maliniakowi to tylko gęba obrosła w tłuszcz a tak jak Lesio pomnikowy jest pośmiewiskiem świata i europy. Małe br[orbaźliwe]e kaczątko.

i reszcie bandy

G
Gość
29 stycznia, 11:18, Skarga:

Najpierw "dwóch takich" ukradło księżyc, a teraz kradną historię ...

Przeczytałeś jakąkolwiek książkę historyczną? Nie pytam o te pisane przez wschodnich sąsiadów.

S
Skarga

Najpierw "dwóch takich" ukradło księżyc, a teraz kradną historię ...

K
Krosta

Że też ten bezczelny Stalin nie zapytał wcześniej Polaków, czy chcą być wyzwoleni przez Armię Czerwoną, czy też poczekają kilkadziesiąt lat na Andersa? Hitler na pewno pomógłby zorganizować referendum.

K
Krosta
29 stycznia, 9:55, S. PiS. Kowiec:

Pietrasiewiczowi tylko lewactwo we łbie zajaby się tymi co falszuja historię

Naucz się pisać, drogie dziecko.

K
Krosta

Trzeba zmienić nazwę ulicy na Lecha Kaczyńskiego i będzie po kłopocie. Czy pan wojewoda jest przeciw?

K
Krosta
29 stycznia, 8:06, Zenio:

Nie jest tajemnicą, że ziomale Pietraszkiewicza witali krasnoarmiejców kwiatami i rzucali im się na szyję. Tak właśnie żydzi ocaleli z niemieckiej zagłady odwdzięczali się Polakom. Za to sowiecki najemca obsadzał nimi większość etatów w zbrodniczym aparacie represji wymierzonym przeciwko narodowi polskiemu. Dlatego proponuję żeby tą cudowną tablicę mówiąca o wyzwoleńczej roli armii czerwonej dostał w nagrodę pan Pietraszkiewicz i powiesił ją sobie nad łóżkiem. W ten sposób "prawda historyczna" o roli armii czerwonej i PRL przetrwa w konspiracyjnych warunkach do " lepszych czasów".

29 stycznia, 9:27, Gość:

Jesteś głupszy niż ustawy przewidują

29 stycznia, 10:41, t:

A konkretnie co w tym jest głupiego ?? Konkretnie. Dla mnie ty jesteś kompletnym idiotą.

Najlepszy u ciebie jest "sowiecki najemca".

t
t
29 stycznia, 8:06, Zenio:

Nie jest tajemnicą, że ziomale Pietraszkiewicza witali krasnoarmiejców kwiatami i rzucali im się na szyję. Tak właśnie żydzi ocaleli z niemieckiej zagłady odwdzięczali się Polakom. Za to sowiecki najemca obsadzał nimi większość etatów w zbrodniczym aparacie represji wymierzonym przeciwko narodowi polskiemu. Dlatego proponuję żeby tą cudowną tablicę mówiąca o wyzwoleńczej roli armii czerwonej dostał w nagrodę pan Pietraszkiewicz i powiesił ją sobie nad łóżkiem. W ten sposób "prawda historyczna" o roli armii czerwonej i PRL przetrwa w konspiracyjnych warunkach do " lepszych czasów".

29 stycznia, 9:27, Gość:

Jesteś głupszy niż ustawy przewidują

A konkretnie co w tym jest głupiego ?? Konkretnie. Dla mnie ty jesteś kompletnym idiotą.

g
gelo
28 stycznia, 22:51, Gość:

Decyzja wogóle bez podstaw. Historii nie da się zmienić, chociaż PiS tworzy nową.Ja uważam, że trzeba pamiętać również te informacje ito Nasze miasto wyzwolił. Na Lipowej leżą radzieccy żołnierze i jako katolicy powinniśmy godnie się umieć zachować. A nasi pod Lenino leżą? Bo PiS o nich już dawno zapomniał. Nasi politycy świętują kolejną rocznicę wybuchu II wojny, ale nie pamiętam upamiętnienia zakończenia tejże wojny. Taka jest historia nowej zmiany.

Najpierw nakradli i nagwałcili a później zginęli i leżą przy Lipowej, uja mnie oni dzisiaj obchodzą, niech sobie leżą, nikt ich nie wygania. Ruscy żadnego miasta nie wyzwolili tylko zajęli, wyparli Niemców i ZA-JĘ-LI!

Za mało albo wcale słuchałeś dziadków albo nie chcieli opowiadać lub były inne powody. Z opowiadań wiem, że zachowywali się jak dzicz, pijana swołocz pozbawiona człowieczeństwa.

"Obóz filtracyjny NKWD na lubelskim Majdanku – KL Lublin, zwany potocznie Majdankiem, został zajęty 23 lipca 1944 przez 2 Gwardyjską Armię Pancerną generała pułkownika Siemiona Bogdanowa oraz 28 Korpus Piechoty generała pułkownika Wasilija Czujkowa. W obozie, po ewakuacji, pozostało około 1000 więźniów, nad którymi opiekę roztoczył lubelski Polski Czerwony Krzyż. Na terenie Majdanka Sowieci natychmiast utworzyli obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę nazistowską.

19 sierpnia 1944 sztab lubelskiego okręgu AK przekazywał do Rządu w Londynie:

Masowe aresztowania żołnierzy AK dokonywane są na całym terenie okręgu przez NKWD i tolerowane przez PKWN. (...) Aresztowanych osadza się na Majdanku (...) Straty ponoszone przez Naród i AK nie są mniejsze niż podczas okupacji niemieckiej. Traktowanie – niejednokrotnie stosuje się bicie. Płacimy już nawet krwią. W obozie NKWD zostali osadzeni oficerowie z Komendy Armii Krajowej Lublin i innych obwodów, 3 Dywizji Piechoty AK, 27 Wołyńskiej DP, 30 DP spieszącej na pomoc walczącej Warszawie[1].

23 sierpnia 1944 w nocy 250 oficerów i podoficerów więzionych na Majdanku przewieziono na stację towarową Lublin Tatary, umieszczono w zadrutowanych wagonach i wywieziono na Wschód, m.in. do obozów w Riazaniu, Diagilewie, Griazowcu, Czerepowcu i Skopinie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obóz_NKWD_na_Majdanku

"wyzwolenie" psia ich mać.

G
Gość

dekomunizują nazwy, kiedy zaczną komunistów usuwać z sądów i instytucji państwowych?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3