Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna ulica na LSM idzie do remontu. Mieszkańców czekają utrudnienia [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Rozpoczęły się prace przygotowawcze przy rozbudowie ul. Wallenroda. Od poniedziałku zamknięty dla ruchu zostanie odcinek tej arterii od ul. Wajdeloty do ul. Grażyny. Dla mieszkańców oznacza to utrudnienia. Z użytku zostaną wyłączone znajdujące się tam miejsca parkingowe.
Rozpoczęły się prace przygotowawcze przy rozbudowie ul. Wallenroda. Od poniedziałku zamknięty dla ruchu zostanie odcinek tej arterii od ul. Wajdeloty do ul. Grażyny. Dla mieszkańców oznacza to utrudnienia. Z użytku zostaną wyłączone znajdujące się tam miejsca parkingowe. Małgorzata Genca
Rozpoczęły się prace przygotowawcze przy rozbudowie ul. Wallenroda. Od poniedziałku zamknięty dla ruchu zostanie odcinek tej arterii od ul. Wajdeloty do ul. Grażyny. Dla mieszkańców oznacza to utrudnienia. Z użytku zostaną wyłączone znajdujące się tam miejsca parkingowe.

O tę inwestycję od lat zabiegali mieszkańcy LSM. Chodzi o remont ul. Wallenroda. W środę drogowcy przystąpili do prac przygotowawczych dla tego zadania.

- Jazda po ul. Wallenroda to obecnie koszmar. Na niektórych odcinkach to slalom między dziurami. Na innych np. na wysokości kościoła, przypomina ona płynięcie po wzburzonym morzu ze względy na pofałdowaną nawierzchnię - alarmuje pan Artur, mieszkaniec LSM.

I zaznacza, że remont ul. Wallenroda to konieczność.

- Przez najbliższe dni wykonawca będzie prowadził prace związane z porządkowaniem i wytyczeniem terenu oraz akcję informacyjną wśród mieszkańców o planowanych utrudnieniach w ruchu. Następnie, od poniedziałku (19 lutego) rozpoczną się prace branży sanitarnej. Ten etap inwestycji zakłada zamknięcie dla ruchu ul. Wallenroda na odcinku od ul. Wajdeloty do ul. Grażyny, z zapewnieniem dojazdu do posesji - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Start robót wiąże się niedogodnościami dla kierowców. Nieczynne będą bowiem znajdujące się na tym fragmencie ul. Wallenroda miejsca postojowe.

- Remont będzie koszmarem. Miejsc do postoju jest tutaj jak na lekarstwo. Między Wajdeloty a Grażyny parkuje na Wallenroda około setki aut. I gdzie się przeniosą? Na inne ulice? Które? Przecież już teraz brakuje miejsc parkingowych - gorzko komentuje pan Artur.

Magistrat - na czas utrudnień związanych z ograniczeniem liczby miejsc postojowych - zachęca mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego.

- O wszelkich zmianach w organizacji ruchu informowani są przedstawiciele Rady Dzielnicy Rury oraz Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM - dop. red.). O wprowadzaniu kolejnych etapów prac będziemy informować na bieżąco - podaje Justyna Góźdź.

Zdaniem przewodniczącego Rady Dzielnicy Rury, Dariusza Michałowskiego problem mogłoby załagodzić nieodpłatne udostępnienie - w określonych godzinach - mieszkańcom miejsc postojowych na pobliskim parkingu przy hali Globus, zarządzanej przez komunalną spółkę MOSiR Bystrzyca albo tych należących do zlokalizowanych w rejonie ul. Wallenroda sklepów wielkopowierzchniowych.

- Pismo w tej sprawie trafiło do ratusza jeszcze przed podpisaniem umowy z wykonawcą inwestycji. Na przedstawione w nich koncepcje otrzymaliśmy jednak odpowiedź odmowną - mówi z rozmowie z "Kurierem" Michałowski.

- Z końcem maja 2023 r. udzielono odpowiedzi na pismo Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Rury w sprawie zabezpieczenia tymczasowych miejsc parkingowych na czas przebudowy ul. Wallenroda. Odnośnie propozycji wystąpienia do pobliskich instytucji o zgodę na umożliwienie bezpłatnego postoju mieszkańcom, to sześć z siedmiu wskazanych lokalizacji stanowią tereny podmiotów prywatnych, gdzie na pięciu z nich zorganizowane są parkingi płatne nadzorowane przez podmioty zewnętrzne, a w jednym przypadku wskazane działki stanowią tereny zielone - tłumaczy Justyna Góźdź.

I dodaje:

- Trudno zatem oczekiwać od podmiotów komercyjnych wyrażenia zgody na bezpłatny postój pojazdów mieszkańców ul. Wallenroda i dobrowolne zrezygnowanie z dochodów generowanych przez parkingi. Ponadto, pomijając aspekt finansowy, dużym wyzwaniem wydają się sprawy organizacyjne związane z funkcjonowaniem takiego parkingu np.: kto i w jaki sposób miałby weryfikować pojazdy wjeżdżające na parkingi czy kto ponosiłby koszty ewentualnego usunięcia pojazdów?

Inwestycja obejmie przebudowę ok. 850 metrowej długości odcinek ul. Wallenroda. Na jezdni pojawi się nowy asfalt.

- Przebudowę przejdą też dwa skrzyżowania z ulicami Zana i Grażyny. Powstaną obustronne chodniki z kostki betonowej, a istniejące stanowiska postojowe zostaną zmodernizowane. Zamówienie uwzględnia również włączenia dróg wewnętrznych prowadzących do osiedli oraz zjazdów publicznych i indywidualnych. Drogowcy wykonają także oświetlenie uliczne - wylicza Justyna Góźdź.

Nowością będą wyniesione przejścia dla pieszych, które mają spowolnić ruch na tej osiedlowej ulicy.

- Prace dotyczą również sieci podziemnych – budowy systemu odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej oraz przełożenia istniejącej sieci infrastruktury towarzyszącej, kolidującej z rozbudowywanym odcinkiem ulicy - opisuje Góźdź.

Roboty mają pochłonąć ponad 13 mln zł. Na ich wykonanie ratusz dał 19 miesięcy, co oznacza, że mogą one potrwać do lipca 2025 r.

- Realizacja inwestycji pozwoli na zapewnienie sprawnych i bezpiecznych połączeń z głównymi ciągami komunikacyjnymi miasta, m.in. z ulicami Zana, Wileńską czy Filaretów – przekonywał podczas podpisywania umowy z wykonawcą inwestycji, z-ca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk.

Na realizację zadania miasto otrzymało w 2023 roku dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski