Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus zwolni od płacenia czynszu? ZNK zaoferuje pomoc lokatorom

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
W zasobach ZNK jest obecnie 8,9 tys. mieszkań, m.in. na Starym Mieście
W zasobach ZNK jest obecnie 8,9 tys. mieszkań, m.in. na Starym Mieście MDRON.PL
Obniżenia czynszu komunalnego o 90 proc., a może wstrzymanie na pół roku opłat czynszowych (przy czym później trzeba będzie je i tak zapłacić). Takie propozycje padają z myślą o lokatorach mieszkań komunalnych, których finansowo dotknęła epidemia koronawirusa. ZNK przekonuje, że będzie pomagać, ale nie może obniżać czynszu ani wstrzymywać jego poboru.

- To szczególny czas solidarności i wsparcia – podkreśla Michał Wolny z Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. LAL chce, aby pomoc trafiła do lokatorów mieszkań komunalnych.

„Apelujemy o obniżenie do 90 procent czynszów komunalnych lokatorom i lokatorkom, którzy utracili znaczący dochód w związku z pandemią”

– precyzują w piśmie, które trafiło na biurko prezydenta Lublina.

- To naturalna kontynuacja działań dotyczących redukcji czynszów w lokalach użytkowych, którą zaproponował prezydent Lublina przedsiębiorcom oraz organizacjom pozarządowym – przekonuje Wolny.

Lubelska tarcza antykryzysowa została ogłoszona 31 marca. Miasto oferuje przedsiębiorcom m.in. ulgi w czynszach. – Do 90 procent w stosunku do tego, co stanowi umowa – wskazywał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

- Tak jak wirus nie wybiera, tak samo konsekwencje wprowadzenia restrykcji w walce z wirusem dotykają wszystkich. To powoduje konieczność zapewnienia pomocy wszystkim jej potrzebującym – dodaje Wolny.

Zapłacić, ale później

To nie jedyny pomysł na pomoc dla lokatorów mieszkań komunalnych. Własną propozycje zgłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, Marcin Nowak. Jaką? – Stworzenie możliwości prolongaty terminu spłaty czynszów przez osoby zamieszkujące lokale komunalne o okres sześciu miesięcy (z możliwością rozłożenia przez nich zaległości na raty) – wskazuje Nowak. Interpelację w tej sprawie złożył do prezydenta Lublina.

- Przyjęcie proponowanego przeze mnie rozwiązania nie pomniejszy wpływów do budżetu gminy, a jedynie przesunie czas ich formalnego otrzymania, bez wątpienia natomiast pozwoli wielu lublinianom uzyskać istotne wsparcie umożliwiające im przejście przez meandry trwającej epidemii – argumentuje wiceprzewodniczący.

Nowak chce adresować pomoc tylko dla osób, które nie zalegają z czynszem. To inaczej niż w propozycji LAL.

- Różnicowanie ludzi na „zasługujących” i „niezasługujących” na pomoc wydaje się dzisiaj wyjątkowo okrutne.

Powinniśmy podjąć takie działania zabezpieczające wobec wszystkich wymagających wsparcia, żeby po przezwyciężeniu pandemii było jeszcze po co i za co żyć -podkreśla Wolny.

Bez czynszu się nie da

W zasobach ZNK jest obecnie 8,9 tys. mieszkań. – Nie mamy możliwość prawnych, aby zaprzestać pobierania czynszu czy obniżyć jego wysokość – tłumaczy Łukasz Bilik, rzecznik ZNK.

ZNK pozostawia jednak „światełko w tunelu” dla osób, których dochody się zmniejszyły w okresie epidemii.

– Wobec tych osób nie będziemy wszczynać postępowań egzekucyjnych.

Dobrze byłoby jednak, aby, zanim przestaną wnosić opłatę, poinformowały nas o swojej sytuacji – mówi Bilik.

Te zaległe czynsze trzeba będzie jednak później oddać. – Po podpisaniu indywidualnego porozumienia i w dogodnych ratach – zastrzega Bilik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski