Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Koalicja Obywatelska o służbie zdrowia: - Profilaktyka, badania, odciążenie lekarzy

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
sko
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmu przedstawiają swój plan na uzdrowienie służby zdrowia. Lekiem na skrócenie kolejek ma być np. wprowadzanie asystentów lekarzy.

Politycy KO krytykują PiS za sytuację w służbie zdrowia i przytaczają dane np. fundacji Watch Health Care, według których kolejki do lekarzy w Polsce się wydłużają z roku na rok.

- W 18 dziedzinach, które są analizowane dostępność uległa pogorszeniu, w 11 czas oczekiwania nie zmienił się, a w 10 uległa poprawie. Szala przechyla się na tę stronę, że na wizytę u lekarza czeka się znacznie dłużej - mówiła w poniedziałek posłanka Joanna Mucha. - Co roku czas oczekiwania pacjenta zwiększa się o dwa tygodnie. Jedna kadencja to dwa miesiące a to czas, który może sprawić, że ktoś będzie wyleczony lub nie - dodała.

KO ma własny plan na uzdrowienie sytuacji. Punkt pierwszy to działania profilaktyczne, nauczenie Polaków dbania o zdrowie.

- Od dawna mówimy o tym, że nie będzie sprawnie działającej, wydolnej ochrony zdrowia jeśli nie będzie sprawnie zorganizowanej edukacji zdrowotnej - tłumaczył Michał Krawczyk, który postuluje wprowadzenie obowiązkowych zajęć w szkołach o zdrowym trybie życia. Chce też położenia większego nacisku na badania profilaktyczne. - Te badania powinny być prowadzone na wcześniejszym etapie życia - mówił np. o badaniach mammograficznych.

Krawczyk chce też darmowych szczepień przeciwko HPV. - W Lublinie realizujemy takie działania. Co roku 700 dziewczynek dobrowolnie może być zaszczepionych, ale finansowanie tych szczepień z budżetu państwa nie jest obecnie finansowane - podkreślał.

KO chce też darmowych leków onkologicznych podczas walki pacjenta z rakiem. Darmowe badania genetyczne, co umożliwi wcześniejsze wykrycie choroby. Leki za darmo miałby przysługiwać też każdemu dziecku do trzeciego roku życia i kobietom w ciąży.

Te działania mają przynieść skutek widoczny w zmniejszeniu kolejek do lekarzy, ale KO chce też podjąć kolejne działania.

- Potrzebne są zmiany systemowe. Nie wystarczy okresowo dokładać pieniędzy, bo to na chwilę poprawia sytuację finansową szpitali - mówił Krzysztof Bojarski i dodał, że nawet drobne zmiany mogą zmniejszyć kolejki.

Natychmiast można np. usprawnić pracę lekarza, tak żeby pracował wydajnie. - Żeby nie był przy pacjencie, gdy ten się rozbiera, żeby nie notował w komputerze, żaby był osobą która odbiera wywiad, bada i stawia diagnozę - mówiła Mucha.

Tymi wszystkimi rzeczami miałby się zajmować asystent lekarza. - Skrócenie o 30 procent czasu wizyty lekarskiej dałoby te same efekt, co gdybyśmy mieli o 30 procent więcej lekarzy - argumentowała.

Bojarski dodaje, że powinien zostać zlikwidowany tzw. zakaz konkurencji przez co lekarze nie mogą pracować w kilku publicznych placówkach zdrowia.

- Te ograniczenia wyglądają dziś tak, że lekarz z kliniki w Lublinie nie może pracować w szpitalu w Łęcznej. Może w Łęcznej otworzyć prywatną praktykę. wybudować poradnię specjalistyczną. Może zatrudnić się wszędzie gdzie chce, tylko nie u mnie - mówił Bojarski, który jest dyrektorem szpitala w Łęcznej.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski