Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleje Racławickie ruszają z przebudową. Od wtorku zaczną się przygotowania do przesadzania drzew

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
- Drwale nie usłyszeli wezwania „zostańmy w domu” – podkreślają lubelscy ekolodzy. W poniedziałek złożyli petycję w sprawie obrony drzew przewidzianych do wycięcia lub przesadzenia w związku z przebudową Al. Racławickich, Lipowej oraz Poniatowskiego. Od wtorku drogowcy zaczną przygotowywania do przesadzania drzew rosnących przy Poniatowskiego.

Rusza przebudowa Al. Racławickich, Poniatowskiego i Lipowej. W poniedziałek ratusz oddał teren w ręce drogowców. A ci z kopyta biorą się do roboty. Prace zaczną się od wtorku.

- Będą obejmować przygotowania do przesadzenia, a następnie przesadzenia drzew na ul. Poniatowskiego, a także przygotowania do wyburzenia budynku

– zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Chodzi o budynek stojący między szkołami chemicznymi a ul. Poniatowskiego. W miejscu gdzie znajduje się obiekt będzie przebiegać „nowa” ulica Poniatowskiego.

Przy Poniatowskiego planowane jest wycięcie łącznie 73 drzew i przesadzenie 46. W przypadku wszystkich trzech ulic te liczby to: wycinka – 110, przesadzenie – 102.

- Ganz egal (z niemieckiego: nie ważne, obojętne – dop. red.) czy zostaną usunięte za pomocą łopaty i ciężarówki czy za pomocą piły – w obu przypadkach znikną z Al. Racławickich – tłumaczy Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. W poniedziałek złożył do ratusza petycję w sprawie obrony drzew przy Racławickich, Poniatowskiego i Lipowej. - Drwale nie usłyszeli wezwania „zostańmy w domu”- podkreśla Gorczyca.

Ekolodzy uważają, że drzewa można ochronić zmieniając projekt przebudowy ulic, m.in. zrezygnować z budowy dodatkowych pasów do skręcania, rozbudowy zatok przystankowych.

– Zmiana Al. Racławickich w bieda–autostradę, pas startowy, to dewastacja

– ocenia Gorczyca.

– Nie jest to tylko remont nawierzchni czy budowa chodników i ścieżek rowerowych, ale potężna inwestycja związana z wymianą całej infrastruktury podziemnej – podkreślał w lutym Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: - Ten zakres inwestycji jest nienaruszalny. Czas na dyskusje minął gdy podpisaliśmy umowę na dofinansowanie z funduszy UE.

Np. na Al. Racławickich wymieniony ma być asfalt, skrajnie prawe pasy jezdni – w obu kierunkach – zmienią się w buspasy, powstanie ścieżka rowerowa (po obu stronach drogi). Poniatowskiego zostanie poszerzona do czterech pasów.
Koszt inwestycji to 103,89 mln zł.

Trudny czas dla kierowców

Przebudowa ulic oznacza duże utrudnienia dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej. Jakie? Szczegóły są na razie uzgadniane z policją. - Prace wykonywane przez najbliższe miesiące nie będą wiązały się z zamykaniem ulic – zapewnia Duma. Przyznaje jednak: - Utrudnienia będą.

Jakie? Przy pracach na rondzie Honorowych Krwiodawców będą zamykane okresowo poszczególne wjazdy na to skrzyżowanie. Na Racławickich podczas prac przy kanalizacji deszczowej zamknięte będą dwa pasy ruchu, a auta będą miały do dyspozycji po jednym pasie w każdą stronę. Na Lipowej przy przebudowie kolektora zamknięty będzie fragment ulicy między Krakowskim Przedmieściem a Okopową. - Wspomniane utrudnienia planowane są od czerwca. Do tego czasu wystąpić mogą lokalne utrudnienia – dodaje Duma.
Przebudowa ulic ma się skończyć do połowy czerwca 2021 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski