MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białopole. Gmina w strachu, ksiądz z koronawirusem. Nim trafił na leczenie odprawił dwa pogrzeby

Jak wynika z naszych ustaleń, chodzi o księdza proboszcza z parafii w Białopolu
Jak wynika z naszych ustaleń, chodzi o księdza proboszcza z parafii w Białopolu Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Jak informowaliśmy w czwartek rano, w powiecie chełmskim odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa. Szczegóły są niepokojące, bowiem chodzi o księdza z parafii w Białopolu.

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka przekazała rano, iż na terenie województwa lubelskiego są trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą osoby z powiatu lubelskiego, z powiatu kozienickiego, a także „jednej osoby w sile wieku z powiatu chełmskiego".

Rzeczniczka dodała, że jeden z pacjentów trafił już do szpitala w Puławach. Szczegółów nie zdradziła, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi tu właśnie o pacjenta z powiatu chełmskiego.

Ustaliliśmy, że to ksiądz proboszcz z parafii w Białopolu. Kapłan w ostatnim czasie przebywał na oddziale pulmonologicznym chełmskiego szpitala. Badania wykazały, że duchowny został zakażony koronawirusem. Pojawiły się przypuszczenia, że ksiądz zaraził się od uczestniczki pogrzebu (9 marca), która niedawno wróciła z Włoch. Tego dnia na terenie gminy proboszcz odprawił dwa pogrzeby. Kobieta została przebadana pod kątem koronawirusa. Zarażenia nie stwierdzono. Wynik ujemny stwierdzono także u bliskich kobiety.

- W środę po godzinie 21 otrzymałem telefon od dziekana z niepokojącymi informacjami dotyczącymi proboszcza. Z samego rana wystosowałem więc do sanepidu prośbę o zdezynfekowanie kościoła w Białopolu i kaplicy w Strzelcach, bo to właśnie tam ksiądz odprawiał msze święte – mówi wójt Białopola, Henryk Maruszewski. - Zdecydowałem również o zamknięciu Urzędu Gminy - dodaje.

Gmina Białopole liczy około 3 tys. mieszkańców.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chełmie podejmuje działania przeciwepidemiczne i ustala kontakty osób z najbliższego otoczenia (tego) pacjenta - poinformowała Agnieszka Strzępka. - Pacjent w ostatnim czasie był hospitalizowany w szpitalu w Chełmie z powodu zapalenia płuc. Szpital wdrożył procedury i działania przeciwepidemiczne, a Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chełmie jest w stałym kontakcie z pielęgniarką epidemiologiczna, pielęgniarką naczelną i dyrektorem szpitala - dodała.

Oddział szpitalny, na którym przebywał ksiądz, a także personel medyczny i pacjenci zostali poddani kwarantannie. Objęto nią 33 osoby.

- Wdrożono typową procedurę kwarantannową dotyczącą zarówno pacjentów i personelu Oddziału Pulmonologii, SOR i innych Oddziałów. Zastosowano dezynfekcję pomieszczeń związanych z pobytem pacjenta lub z pobytem pacjentów z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną - informuje Elżbieta Kuryk, dyrektor chełmskiego sanepidu. - Po zastosowaniu tej procedury na chwilę obecną w warunkach kwarantanny domowej i szpitalnej przebywa 20 pracowników oraz 13 pacjentów w Oddziałach szpitalnych. Oddziały, w których zastosowano kwarantannę, funkcjonują w trybie nadzoru epidemiologicznego. Na chwilę obecną nie ma innych dodatnich wyników oraz wzrostu przyjęć na Oddziale Zakaźnym z podejrzeniem COVID-19 - dodaje.

Chełmski sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia kto jeszcze mógł mieć kontakt z osobą, u której wykryto zakażenie wirusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski