Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilans tygodnia. Koronawirus atakuje lubelskie domy opieki

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Pojawiły się ostatnio dwa nowe ogniska zakażeń, oba dotyczą domów opieki nad osobami chorymi lub starszymi
Pojawiły się ostatnio dwa nowe ogniska zakażeń, oba dotyczą domów opieki nad osobami chorymi lub starszymi unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Do tej pory w woj. lubelskim potwierdzono koronawirusa u 278 osób. Pojawiły się ostatnio dwa nowe ogniska zakażeń, oba dotyczą domów opieki nad osobami chorymi lub starszymi. Oto bilans tygodnia.

W minionym tygodniu liczba zmarłych z powodu koronawirusa zwiększyła się na Lubelszczyźnie do dziesięciu osób. W Puławach zmarł 68-letni pacjent, który został przyjęty do szpitala z szeregiem chorób współistniejących.

Na Lubelszczyźnie pojawiły się również kolejne ogniska koronawirusa. Pierwsze z nich to dom pomocy społecznej w Zamościu, który prowadzony jest przez siostry franciszkanki. Potwierdzono tam do tej pory 17 zakażeń koronawirusem: dwanaście wśród pracowników (w tym 10 zakonnic) oraz pięć u pensjonariuszy, z czego jedna osoba zmarła w szpitalu.

Drugim ogniskiem koronawirusa jest prywatny dom opieki „Biały Domek” w Majdanie Ruszowskim w gminie Łabunie. Wykryto tam 15 zakażeń. - Wśród zakażonych jest 8 pensjonariuszy, 3 osoby z personelu oraz przyjaciele i rodzina personelu. Wszyscy są w stanie dobrym, nie mają objawów niepokojących ze strony układu oddechowego - informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

W lubelskiej stacji krwiodawstwa ruszyło trzecie laboratorium w regionie, które wykonuje testy w kierunku koronawirusa. Tam też ozdrowieńcy będą mogli oddawać swoje osocze, które zawiera przeciwciała i ma wspomóc leczenie innych zakażonych. Pierwsze pobranie ma odbyć się już w sobotę. Terapię osoczem będzie stosować wobec niektórych swoich pacjentów klinika chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie. - Wiele ośrodków Polsce jest zainteresowanych wprowadzeniem tej terapii, bo wiązane są z nią duże nadzieje. Z przeciwciał może skorzystać wyłącznie wyselekcjonowana grupa pacjentów na konkretnym etapie choroby, a nie wszyscy zakażeni koronawirusem – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1.

Od najbliższego poniedziałku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie ruszy czwarte laboratorium w województwie, które będzie badać próbki na koronawirusa . - W ten sposób mocno zwiększymy w naszych szpitalach tempo testowania diagnozowanych i leczonych pacjentów. Kontakt personelu medycznego z zakażonym oznacza wyeliminowanie z pracy, aż do momentu poznania wyników, co często kończy się to paraliżem całych oddziałów, klinik, a nawet szpitali – mówi prof. Andrzej Drop, rektor UM.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski