Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego w Kozłówce? Odkryjmy tajemnice Pałacu Zamoyskich

Krzysztof Załuski
Ta wiadomość z pewnością ucieszy miłośników historii. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na kolejny wirtualny spacer-niespodziankę. Tym razem zajrzymy do niedostępnych miejsc rezydencji Zamoyskich, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Z wizytą wybierzemy się m.in. na strych, do wież pałacowych, czy też na chór z organami w kaplicy.

Wirtualne zwiedzanie jest realizowane w ramach projektu „Wirtualne tajemnice pałacu w Kozłówce”. Celem tego projektu jest nie tylko pokazanie najbardziej sekretnych zakamarków pałacu, ale także rozwiązań konstrukcyjnych z przełomu XIX i XX wieku stosowanych w rezydencji w Kozłówce.

Nie uwierzysz, co jest w wieży
Na pałacowym strychu zobaczymy interesującą konstrukcję więźby dachowej, pozostałości herbów rodziny Bielińskich – XVIII-wiecznych właścicieli Kozłówki oraz fragmenty scenografii filmowej.

W wieżach pałacowych poznamy z kolei nowatorskie rozwiązania techniczne związane z zaopatrzeniem pałacu w wodę i kanalizację (XIX/XX w.), sprawny i funkcjonujący zegar firmy Lilpopa z 1901 r., a przede wszystkim popatrzymy na piękny park z innej perspektywy.

Równie interesujący jest wspaniały prospekt organowy w kaplicy pałacowej z warsztatu E. F. Walckera w Ludwigsburgu, z przystawką do mechanicznego odtwarzania muzyki oraz pozostałościami mechanizmu organowego, który zniknął w tajemniczych okolicznościach po II wojnie światowej.

Warto podkreślić, że wirtualna wizyta w Kozłówce jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami, m.in. dzięki wprowadzeniu audiodeskrypcji, lektora oraz tłumaczenia na język migowy.

Ramka: Projekt „Wirtualne tajemnice pałacu w Kozłówce” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu „Kultura w sieci”.

Ten wirtualny spacer oraz inne możliwości wirtualnego zwiedzania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce można znaleźć na www.muzeumzamoyskich.pl. Zapraszamy!

To nie jedyne atrakcje przygotowane dla zwiedzających muzeum w Kozłówce. Już niedługo turyści będą mogli korzystać – nie tylko wirtualnie – z nowych pomieszczeń muzealnych, które dotychczas nie było udostępniane zwiedzającym. Chodzi o północną i południową oficynę, dawną stajnię remontową oraz salę na piętrze teatralni. Miejsca te zostaną przeznaczone na nowe, stałe wystawy, wykorzystujące urządzenia i programy multimedialne oraz zakładające interakcję ze zwiedzającymi.
Ta nowa oferta kulturalna będzie możliwa dzięki realizacji projektu unijnego, który kończy trwającą od przeszło 40 lat rewaloryzację zabytkowego pałacu.

To nie wszystko. W ramach projektu „Akademia kozłowiecka” realizowane będą cykle wykładów i spotkań oraz zajęć praktycznych: warsztatów, kursów, pokazów, przybliżających dawną kulturę ziemiańską. Zaplanowano również prezentacje różnorodnych wystaw połączone z instruktażem technik sztuk plastycznych. W sali widowiskowo-wystawienniczej będą z kolei organizowane przedstawienia teatralne, koncerty, przeglądy chórów, kursy muzyczne. Na terenie rezydencji zaprojektowano również atelier, w którym zwiedzający będą mogli podejrzeć pracę artystów.

Oferta edukacyjna obejmie też osoby niepełnosprawne.

Kozłówka czeka i zaprasza!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski