Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy media wygrały wybory?

Wojciech Klusek
Jeśli wierzyć politykom to prasa, radio, telewizja i internet są głównymi winowajcami wyborczych porażek. Jarosław Kaczyński oraz jego sztab konsekwentnie twierdzili, że PiS miał potężnego przeciwnika w postaci mediów głównego nurtu( określanych modnie mainstreamowymi). Grzegorz Napieralski tłumaczył klęskę SLD zmasowanym atakiem środków przekazu. Nawet marszałek Niesiołowski w swoim stylu narzekał na "obrzydliwe" publikacje w "Radiu Maryja", "Gazecie Polskiej" i tabloidach. Jaką rolę w trakcie kampanii odegrały media?

Dysponujemy już pierwszymi badaniami przeprowadzonymi w okresie 19-25 września br. Autorzy raportu Press Service wzięli na warsztat 1100 tytułów oraz publikacje z głównych dzienników ogólnopolskich. W analizowanym tygodniu najbardziej medialna okazała się PO (1605 tekstów), która wyprzedziła PiS (1581) , SLD, PSL, PJN i RPP. Natomiast w miesięcznych rankingach medialności z ostatniego roku na pierwszym miejscu za każdym razem plasowało się Prawo i Sprawiedliwość.

Najczęściej występującymi liderami w ocenianym tygodniu byli Donald Tusk(916 materiałów), Jarosław Kaczyński(916), Janusz Palikot (442). Najwięcej publikacji krytycznych ukazało się pod adresem Grzegorza Napieralskiego, który w tym zestawieniu wyprzedził premiera, Palikota i Kaczyńskiego. Dodajmy jednak że szef PiS-u był najczęściej krytykowany w marcu, kwietniu, czerwcu i lipcu 2011 r.

Palma pierwszeństwa w krucjacie przeciwko Donaldowi Tuskowi należy się dziennikowi "Gazeta Polska Codziennie". W pierwszym tygodniu od powstania tytułu redakcja opublikowała na temat premiera 59 tekstów negatywnych i jeden neutralny. 96 proc. tekstów nieprzychylnych premierowi zamieścił też "Nasz Dziennik". Często (46 proc. na nie ) krytykował go "Super Express". Tyle raport Press Service.
Najważniejszymi tytułami atakujących rząd i wspierającymi PiS były "Rzeczpospolita", "Uważam Rze", "Radio Maryja", "Telewizja Trwam" oraz większość gazet i czasopism katolickich. Oczywiście należy rozróżnić miedzy napastliwą, brutalną agitacją, której skrajnym przypadkiem jest "Gazeta Polska", a krytyką z kręgów "Rzeczpospolitej.

Po drugiej stronie barykady obok "Gazety Wyborczej", "Wprost", "Przekroju" itp. znalazły się telewizje komercyjne "Polsat i TVN", które według monitoringu Fundacji Batorego za okres 19-25 IX bardziej sprzyjały PO ukazując PiS w tonie krytycznym. Generalnie telewizja publiczna dbała o obiektywizm choć jego odcienie różniły się w zależności od anteny i programu. W programach TVP, Polsatu oraz TVN premier miał najwięcej ocen pozytywnych (24 proc.) wyprzedzając szefa PSL (2,6 proc.), prezesa PiS (0,9 proc.) i lidera SLD (0 proc.). Najczęściej pokazywanymi partiami były PO, PiS, PSL i SLD. Najwięcej ocen negatywnych zebrały na wizji PiS i SLD.

Jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń medialnych kampanii był telewizyjny wywiad Tomasza Lisa z Jarosławem Kaczyńskim. Gazety sprzyjające PiS okrzyknęły, że zwycięzcą tego pojedynku został prezes. Jednocześnie Lisa oskarżono o napastliwość, jednostronność i brak obiektywizmu tj. sprzeniewierzenie się Karcie Etyki Mediów. Jednak Rada Etyki Mediów odrzuciła te zarzuty uznając, że prawa osobiste prezesa Kaczyńskiego nie zostały naruszone, a on sam zgadzając się na wywiad musiał liczyć się z niewygodnymi pytaniami.

Forma wywiadu może budzić wątpliwości, ale Lis swoją dociekliwością obnażył słabe strony prezesa prowokując do wypowiedzi nt. Angeli Merkel co - jak przyznał sam Kaczyński - było jedną z głównych przyczyn porażki PiS-u.

Odnotujmy jeszcze neutralną postawę mediów lubelskich, które nie wdawały się w polityczne rozgrywki, korzystając z okazji do podreperowania swoich budżetów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski