Działkowcy z Bluszczowej na Ponikwodzie: "Nie potrzebujemy nowych bloków, chcemy ogródków"

Katarzyna PiekarczykZaktualizowano 
Mieszkańcy dzielnicy Ponikwoda i ogródków działkowych przy ulicy Bluszczowej protestują przeciwko zabudowie terenów zielonych. We wtorek złożyli petycję u prezydenta miasta. Pod pismem do włodarza Lublina podpisało się ponad 500 osób.

Mieszkańcy i działkowcy sprzeciwiają się obecnym planom zagospodarowania przestrzennego działek nr 1,10 i 17 zlokalizowanych przy ulicy Bluszczowej 12. Tereny od 40 lat są w użytkowaniu Polskiego Związku Działkowców. -Nasze obawy wzbudzają plany przekształcenia tego terenu pod mieszkalnictwo wielorodzinne. Ponad 9 ha zieleni ma być przeznaczone na M2. To będzie zabetonowanie dzielnicy, dlatego liczymy na reakcję prezydenta – mówi Piotr Szypiło, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Bluszczowa”.

Formalnie właścicielem terenu jest skarb państwa a zarządza nim prezydent Lublina. - Nie potrzebujemy w tym miejscu kolejnych bloków, tylko odrobiny wytchnienia, zieleni i świeżego powietrza, którego coraz bardziej brakuje na dzielnicy – dodaje Justyna Budzyńska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Ponikwoda.

CZYTAJ TAKŻE: Lex deweloper w Lublinie. Żeby skorzystać ze specustawy chcą dowozić uczniów do szkół

Mieszkańcy i działkowcy żądają zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z mieszkalnictwa wielorodzinnego na ogrody zielone. -Nie jesteśmy informowani o zmianach w planach. To się dzieje poza nami – mówi Hanna Gorgol, mieszkanka Ponikwody.

Teren ogrodu o powierzchni 9 ha jest jedynym obszarem niezabudowanym w dzielnicy. - Dzielnica Ponikwoda to zaniedbany do tej pory teren, a deweloperzy widzą tu swój majątek i biznes. Oazę zieleni trzeba zachować dla potomnych, będziemy walczyć – dodaje Gustaw Radzikowski, działkowiec.

Prezydent Lublina zapewnia, że prace nad studium zagospodarowania ciągle trwają i znajdą się w nim zapisy zabezpieczające działkowców. - Szczególny zapis chroniący zieleń ogrodową znalazł się w projekcie studium. Tam jest to co być powinno, żeby ochronić działkowców – mówi Krzysztof Żuk.

Mieszkańcy jednak i tak obawiają się o swoje działki. -Bloki zbliżają się do ogródków. Poszli do wydziału architektury i dowiedzieli się, że od 2014 roku zostały zmienione plany na zabudowę wielorodzinną – mówi dalej przewodnicząca Budzyńska.

Protestujący swoje stanowisko argumentują tym, że na terenie ogrodu żyje wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przestrzeń jest siedliskiem licznych gatunków ptaków, dzikich pszczół, owadów i drzew. Na terenie ogrodu istnieje pasieka pszczół, dzięki której są zapylane kwiatostany drzew, krzewów, warzyw i kwiatów. A działki dają możliwość prowadzenia upraw ekologicznych na własne potrzeby działkowców.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-06-18T23:18:51 02:00, możecie naskoczyć!:

Przecież te tereny nie są waszą własnością! Chcecie, aby tam nic nie powstało, aby wasze psy mogły tam srać do oporu, tak jak dotychczas, to wykupcie ten teren!

Zróbcie zrzutkę, zaoferujcie najwyższą cenę, wykupcie ten teren, wówczas wasze psy będą srały tam bez przeszkód, tak jak dotychczas! Wasze blachosmrody będą tam stały gdziekolwiek i nikt was nie ukarze mandatem! Jednak, jak długo, ten teren nie jest wasz, możecie właścicielom naskoczyć!

2019-06-20T12:16:17 02:00, Gość:

Ma Pan rację. Precz z wiecznie protestującymi.

Ty ciole PO

G
Gość
2019-06-18T23:18:51 02:00, możecie naskoczyć!:

Przecież te tereny nie są waszą własnością! Chcecie, aby tam nic nie powstało, aby wasze psy mogły tam srać do oporu, tak jak dotychczas, to wykupcie ten teren!

Zróbcie zrzutkę, zaoferujcie najwyższą cenę, wykupcie ten teren, wówczas wasze psy będą srały tam bez przeszkód, tak jak dotychczas! Wasze blachosmrody będą tam stały gdziekolwiek i nikt was nie ukarze mandatem! Jednak, jak długo, ten teren nie jest wasz, możecie właścicielom naskoczyć!

Ma Pan rację. Precz z wiecznie protestującymi.

G
Gość
2019-06-19T10:02:08 02:00, Gość:

I bardzo dobrze bo ogródki powinny być za miastem a nie stać na drodze rozwoju miasta. Znowu PiS robi zadymy. Ciekawe gdzie te osoby co tak protestują o działki mieszkają , na pewno w Lublinie i kiedyś tam też były pola i działki i nie protestowali jak zaczęli tam mieszkać . Panie Prezydencie niech Pan nie da się podpuścić zgrai z PiS miasto musi się rozwijać a nie być zaściankiem i dużą wsią a ci co chcą mieć działki niech sobie kupią pole za Lublinem

Brawo, popieram. Protestujący inaczej by śpiewali, gdyby nie mieli mieszkań. Ich zasada to : myślę tylko o sobie. To ci, co zawsze są na "nie".

R
R.

Dlaczego nie zrobiliście zdjęć jak blisko ulokowane są bloki przy ogródkach działkowych.

G
Gość
2019-06-18T22:42:42 02:00, Gość:

Ludze a komu te bloki przecież połowa nowych osiedli jest pusta to jest chore

gdyby tak było to za co budują nie bądź taki mądry jak nie wiesz. Tych bloków nie buduje państwo tylko firmy prywatne a te za darmo tego nie robią mieszkania sprzedają się na pniu przed jeszcze ich wybudowaniem

G
Gość

I bardzo dobrze bo ogródki powinny być za miastem a nie stać na drodze rozwoju miasta. Znowu PiS robi zadymy. Ciekawe gdzie te osoby co tak protestują o działki mieszkają , na pewno w Lublinie i kiedyś tam też były pola i działki i nie protestowali jak zaczęli tam mieszkać . Panie Prezydencie niech Pan nie da się podpuścić zgrai z PiS miasto musi się rozwijać a nie być zaściankiem i dużą wsią a ci co chcą mieć działki niech sobie kupią pole za Lublinem

l
locals
2019-06-18T19:28:29 02:00, lud powie DOŚĆ:

Na litość dewelo-kamerdynera nie liczcie. Spotykamy się na jesiennym referendum w/s odwołania władz betonowego ratusza - tylko to pozwoli nam skutecznie bronić zieleni przed zakusami Ludzi z Wypchanymi Portfelami.

2019-06-18T21:36:12 02:00, xxxxxx:

ogródków wam sie chce to wracac na wiochy tu jest miasto a w miescie sa bloki zeby mieszkancy mieli gdzie mieszkac a nie uprawiac pole!!!!!

Autochtonom każesz się przenosić tam, skąd sam pochodzisz i przybyłeś do naszego miasta? To już nie jest brak kultury, a pospolite chamstwo!

a
ale o co chodzi
2019-06-18T23:18:51 02:00, możecie naskoczyć!:

Przecież te tereny nie są waszą własnością! Chcecie, aby tam nic nie powstało, aby wasze psy mogły tam srać do oporu, tak jak dotychczas, to wykupcie ten teren!

Zróbcie zrzutkę, zaoferujcie najwyższą cenę, wykupcie ten teren, wówczas wasze psy będą srały tam bez przeszkód, tak jak dotychczas! Wasze blachosmrody będą tam stały gdziekolwiek i nikt was nie ukarze mandatem! Jednak, jak długo, ten teren nie jest wasz, możecie właścicielom naskoczyć!

"Zgodnie z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenie prawa własności następuje w drodze ustawy. Do ustaw, których przepisy ograniczają lub regulują prawo własności należą m.in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górnicze, ustawa prawo budowlane, szczególne zasady przygotowania do realizacji inwestycji

w zakresie budowli przeciwpowodziowych, gospodarka nieruchomościami, szczególne zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, scalanie i wymiana gruntów, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ustawa

o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i inne."

Podpisał prezydent Lublina, dr Krzysztof Żuk, a zatwierdziła Rada Miasta.

G
Gość

Ludze a komu te bloki przecież połowa nowych osiedli jest pusta to jest chore

E
Emigrant

Liberum Veto cały czas funkcjonuje

G
Gość

klan Suchanowskich zaczyna blokować rozwój Lublina. Ale to nie koniec, zobaczycie co radna przygotowała na sesję 29.06

x
xxxxxx
2019-06-18T19:28:29 02:00, lud powie DOŚĆ:

Na litość dewelo-kamerdynera nie liczcie. Spotykamy się na jesiennym referendum w/s odwołania władz betonowego ratusza - tylko to pozwoli nam skutecznie bronić zieleni przed zakusami Ludzi z Wypchanymi Portfelami.

ogródków wam sie chce to wracac na wiochy tu jest miasto a w miescie sa bloki zeby mieszkancy mieli gdzie mieszkac a nie uprawiac pole!!!!!

d
do trolli pisowskich
2019-06-18T19:28:29 02:00, lud powie DOŚĆ:

Na litość dewelo-kamerdynera nie liczcie. Spotykamy się na jesiennym referendum w/s odwołania władz betonowego ratusza - tylko to pozwoli nam skutecznie bronić zieleni przed zakusami Ludzi z Wypchanymi Portfelami.

2019-06-18T20:51:45 02:00, ......:

Lud powie dość i tam gdzie mieszkasz znów będzie zieleń, cwaniaku ze spoldzielczym mieszkaniem za hektary, skończysz w czworakach jak twoi dziadowie,

ten bełkot o dewelo-kamerdynerze jest tak żałośnie nudny, że zbiera na wymioty

......
2019-06-18T19:28:29 02:00, lud powie DOŚĆ:

Na litość dewelo-kamerdynera nie liczcie. Spotykamy się na jesiennym referendum w/s odwołania władz betonowego ratusza - tylko to pozwoli nam skutecznie bronić zieleni przed zakusami Ludzi z Wypchanymi Portfelami.

Lud powie dość i tam gdzie mieszkasz znów będzie zieleń, cwaniaku ze spoldzielczym mieszkaniem za hektary, skończysz w czworakach jak twoi dziadowie,

n
no comment

polityczna szopka inspirowana przez córkę radnej PiS

Dodaj ogłoszenie