MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz z okolic Lublina został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy. Kotula: Są granice, których nie wolno przekraczać

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Małgorzata Genca/archiwum
Karę 3 tys. zł grzywny i 1 tys. zł nawiązki sąd wymierzył w poniedziałek ks. Mirosławowi Matusznemu ze Snopkowa pod Lublinem. Sędzia uznał księdza za winnego zniesławienia posłanki Lewicy, obecnie ministry do spraw równości Katarzyny Kotuli.

Ksiądz porównał działalność posłanki Lewicy do faszyzmu

Chodzi o grafikę zamieszoną przez księdza Matusznego na platformie Facebook 25 października 2020 r., na której elementy symboliki faszystowskiej zestawiono ze zdjęciem posłanki oraz napisem "Faszyzm, wczoraj i dzisiaj".

Sędzia Wojciech Wolski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód odczytując wyrok podał, że ksiądz "pomówił Katarzynę Kotulę o postępowanie i działalność nawiązującą do faszyzmu". Według sądu, mogło to narazić polityczkę na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania mandatu, dlatego skazał nieprawomocnie księdza na 3 tys. zł grzywny oraz 1 tys. zł nawiązki na rzecz fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Warszawie.

Duchowny po wyjściu z sali rozpraw powiedział, że szanuje wyrok, ale każdy "kiedyś stanie na sądzie ostatecznym i tam się będzie tłumaczył ze wszystkiego, co zrobił".

– Wymagania Boga względem nas, w tym także dotyczące poszanowania życia, świętości tego, w co wierzymy są jednoznaczne – stwierdził.

Zapowiedział odwołanie od wyroku. Poprosił także dziennikarzy o podawanie pełnego nazwiska.

Adwokat Katarzyna Kaleta, która jest pełnomocniczką Kotuli, stwierdziła, że sąd podzielił wszystkie argumenty przedstawione w akcie oskarżenia.

– Tu nie chodzi o to, że politycy nie mają mieć grubej skóry. Tu chodzi o wzajemny szacunek – powiedziała.

Zdaniem adwokatki, "nikt nie ma prawa zestawiać jej (Kotuli – PAP) z najcięższą i najgorszą ideologią faszystowską". Wyraziła pełną satysfakcję z wyroku i nie zamierza apelować.

Grafika, o którą toczył się proces nadal znajduje się na Facebooku ks. Matusznego. Duchowny zapytany o to przez media odpowiedział, że nie usuwał jej, żeby nie zostać posądzonym o zacieranie śladów. Adwokat przyznała, że nie wnioskowała o usunięcie grafiki z konta księdza.

Ministra Kotula odnosząc się do wyroku na swoim Facebooku napisała, że "nie może być miejsca na nienawiść i pogardę w przestrzeni publicznej".

– Są granice, których nie można przekraczać. A już niebawem na Radzie Ministrów stanie projekt o mowie nienawiści – dodała.

Ks. Mirosław Matuszny od 2020 r. jest proboszczem parafii w podlubelskim Snopkowie. Jest znany m.in. z wyrazistych komentarzy, w których odnosi się do życia politycznego i społecznego, a także z obrony życia poczętego. Duchowny zasiada w radzie Fundacji pod Damaszkiem, która organizuje pielgrzymki, konsultacje, poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i rodzinne. Fundacja była jednym z podmiotów, który uzyskał dotację na zakup nieruchomości w ramach konkursu MEiN w czasie, kiedy szefem ministerstwa był Przemysław Czarnek.

Katarzyna Kotula jest posłanką Lewicy ze Szczecina. W Sejmie zasiada od 2019 r. 13 grudnia 2023 r. została ministrą do spraw równości.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski