Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska stacja krwiodawstwa będzie mieć nową siedzibę na miarę XXI wieku. Powstanie między ul. Mełgiewską a al. Tysiąclecia

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Nowa siedziba lubelskiej stacji krwiodawstwa będzie wybudowana między ul. Mełgiewską, a al. Tysiąclecia
Nowa siedziba lubelskiej stacji krwiodawstwa będzie wybudowana między ul. Mełgiewską, a al. Tysiąclecia unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Nowa siedziba lubelskiej stacji krwiodawstwa będzie wybudowana między ul. Mełgiewską, a al. Tysiąclecia. Chodzi o teren po dawnym stadionie przy ul. Kresowej. Na budowę nowego obiektu potrzeba co najmniej trzech lat i 30 mln złotych.

- Obecna lokalizacja stacji w centrum miasta jest bardzo dobra, bo dawcy przy okazji załatwienia czegoś na mieście, zawsze mogą do nas podskoczyć. Niestety, nie mieścimy się już w tym miejscu, jest ciasnota i brakuje parkingów dla krwiodawców. Stąd konieczność nowej siedziby. Szukaliśmy odpowiedniej działki i zarezerwowaliśmy wstępnie jedną na terenie byłego stadionu przy ul. Kresowej. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Urzędem Miasta w Lublinie. We wrześniu mamy poznać wycenę działki. Myślę, że jak wszystko dobrze pójdzie, to do końca roku dojdzie do sfinalizowania transakcji - mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Nowy budynek krwiodawstwa ma powstać w pobliżu Bystrzycy, między ul. Mełgiewską, a al. Tysiąclecia, naprzeciwko Młyna Krauzego. Chodzi o teren stadionu przy ul. Kresowej.

- W nowej siedzibie będą komfortowe poczekalnie i miejsca odpoczynku dla dawców. W związku z tym, że budynek będzie znajdował się przy samej Bystrzycy, to myśleliśmy również o stworzeniu tzw. zielonego skweru z ławkami do odpoczynku, nawet stacji kajakowej. Wtedy można by do nas przyjść na piechotę, przyjechać samochodem i autobusem, a nawet przypłynąć. Chyba bylibyśmy jedynym takim centrum krwiodawstwa w Polsce - opowiada dr n. med. Puacz.

Wjazd do RCKiK będzie od ul. Mełgiewskiej i Al. Tysiąclecia. Przy nowej siedzibie powstanie duży parking dla samochodów oraz garaże z myjnią na krwiobusy. Oprócz tego bardzo nowoczesne chłodnie na krew oraz mroźnie, które służą do prawidłowego przechowywania osocza. Szefowa stacji dodaje, że chce też postawić na rozwój ośrodka dawców szpiku i komórek krwiotwórczych. Dzięki nowej przestrzeni możliwe będą także szkolenia z transfuzjologii dla lekarzy, stażystów i pielęgniarek.

Dr n. med. Elżbieta Puacz opowiada, że to marzenie może spełnić się już w trzy lata po zakupie działki. - Według szacunków potrzebujemy około 30 mln złotych. Będziemy starać się o dofinansowanie ze Skarbu Państwa i ministerstw, bo to jest olbrzymi koszt. To będzie centrum krwiodawstwa na miarę XXI wieku - mów szefowa RCKiK.

Do końca września będzie nieczynne główne wejście do szpital...

W całym województwie lubelskim jest 34 tys. aktywnych dawców krwi. Dziennie około 200 dawców powinno zgłosić się do stacji krwiodawstwa, aby zabezpieczyć w krew mieszkańców Lubelszczyzny. - Pandemia koronawirusa spowodowała, że stali dawcy z wielu przyczyn nie mogą oddawać krwi. Zabrakło nam też funkcjonowania szkół i uczelni, bo akcje w tych placówkach powodowały, że zapasy krwi były bardzo duże. Dlatego zachęcamy wszystkich ludzi dobrych serc, aby dzielili się darem krwi, bo każdy z nas może być potencjalnym pacjentem. Obecnie w woj. lubelskim bardzo potrzebna jest grupa krwi 0Rh- i ARh- - apeluje dr n. med. Elżbieta Puacz.

Krew można oddać w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej, a także w 9 oddziałach terenowych stacji krwiodawstwa. Natomiast krwiobusy w najbliższym czasie odwiedzą miejscowości: Biłgoraj (16 lipca), Tomaszów Lubelski (17 lipca) oraz Lublin, Chmiel, Polichna (19 lipca).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski