Lubelskie na Dobre! – debata o turystyce. Odkryjmy Lubelszczyznę na nowo

Krzysztof Załuski
Co zrobić, żeby nasz region przyciągał jeszcze więcej turystów i czy Lubelszczyzna w pełni wykorzystuje swoje walory?
Co zrobić, żeby nasz region przyciągał jeszcze więcej turystów i czy Lubelszczyzna w pełni wykorzystuje swoje walory? Łukasz Kaczanowski
Co zrobić, żeby nasz region przyciągał jeszcze więcej turystów i czy Lubelszczyzna w pełni wykorzystuje swoje walory? – to tylko część tematów, które we wtorek pojawiły się na pierwszej debacie zorganizowanej przed naszą redakcję w ramach akcji „Lubelskie na Dobre".

Przypomnijmy – od początku lipca zastanawiamy się, co zrobić, by Lubelszczyzna była dobrym miejscem do życia, do nauki, do prowadzenia biznesu, do pracy. Na łamach Kuriera i na naszej stronie internetowej – co tydzień – opisujemy ważne dla nas wszystkich tematy związane z regionem. Jednym z pierwszych była właśnie turystyka. Wczoraj w hotelu Ibis odbyła się pierwsza debata związana z tym zagadnieniem. Zaprosiliśmy do niej zarówno przedsiębiorców związanych z turystyką, jak i samorządowców.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że Lubelszczyzna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Co ciekawe, pandemia koronowirusa wcale nie musi oznaczać drastycznego spadku liczby gości odwiedzających nasz region.

- Nie jest tak dramatycznie – uspokaja Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin. – Na razie jest jednak za wcześnie na pełniejszą ocenę.

O tym, że na epidemii koronowirusa Lubelszczyzna może turystycznie nawet zyskać, mówił także prof. Bogusław Sawicki z Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: - Skoro ponad 80 proc. rodaków deklaruje, że urlop spędzi w kraju, to może się zdarzyć, że przyjadę do nas. Myślę, że nad Firlejem może być w tej chwili więcej odpoczywających jak na znanej Ibizie.

- Nasz region jest stworzony do zachowania dystansu społecznego – dodał Artur Domański, dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Dla turystyki w dobie pandemii jest to ogromny atut.
Według ostatnich danych, turysta nocujący w Lublinie zostawiał w naszym mieście (przed epidemią) średnio 700 zł, a wszyscy turyści wydawali rocznie w Lublinie 411 mln zł.

Co zrobić, żeby nasz region przyciągał jeszcze więcej turystów i czy Lubelszczyzna w pełni wykorzystuje swoje walory?
Co zrobić, żeby nasz region przyciągał jeszcze więcej turystów i czy Lubelszczyzna w pełni wykorzystuje swoje walory? Łukasz Kaczanowski

Po raz pierwszy od wielu lat nie ma u nas problemu z miejscami noclegowymi.
- Liczba hoteli jest obecnie wystarczająca – podkreśla Bartosz Chrząszczak, dyrektor generalny Ibis Styles Legendy Miasta. – Jest w tej branży dość duża konkurencja.

Co zrobić, żeby Lubelszczyznę odwiedzało jeszcze więcej turystów? Pomysł na to ma m.in. Grzegorz Linkowski, reżyser i szef Lubelskiego Funduszu Filmowego. – Na całym świecie furorę robią w ostatnich latach szlaki filmowe. W Lublinie powstało już tak wiele filmów, że chcemy, aby nasze miasto miało swój własny, oryginalnie oznakowany szlak filmowy – mówił na wczorajszej debacie. – Chciałbym, że na Starym Mieście pojawiły się specjalne urządzenia, przez które turyści – w miejscach, gdzie powstawały znane filmy – mogliby zobaczyć filmowe sekwencje z tych produkcji.

Lubelskie na Dobre! – debata o turystyce. Odkryjmy Lubelszczyznę na nowo

Nadrzędnym celem jest jednak wykorzystanie Lublina jako bazy wypadowej do zwiedzania całego regionu. – Mamy dobrą infrastrukturę drogową, niewielkie odległości między najbardziej atrakcyjnymi zakątkami Lubelszczyzny, dlatego powinniśmy zachęcać do takiego właśnie aktywnego wypoczynku – mówili uczestnicy spotkania.

Każdą debatę można obejrzeć na naszej stronie internetowej www.kurierlubelski.pl. Jesteśmy również w serwisie Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w mediach społecznościowych. Będziemy rozmawiać o środowisku, rolnictwie, zdrowiu, seniorach, opiece społecznej, nauce, kulturze i sporcie, komunikacji, mieszkalnictwie, inwestycjach, gospodarce. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected].

Więcej o podsumowaniu debaty – w piątkowym wydaniu Kuriera. Zapraszamy!
Wideo z tego wydarzenia wkrótce umieścimy na naszej stronie!

Partnerzy Główni Akcji

Modernizacja i elektryfikacja linii Giżycko - Korsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie