MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Zagłębie Przemysłowe

dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki: Lubelskie Zagłębie Przemysłowe
dr Mariusz Świetlicki: Lubelskie Zagłębie Przemysłowe
Lubelszczyzna chyba nikomu w Polsce nie kojarzy się z wielkim przemysłem. I nic w tym dziwnego, gdyż firmy z 100 największych w Polsce, z siedzibą w naszym regionie, można policzyć na jednej ręce. Nigdy też w żadnych opracowaniach na temat szans i perspektyw rozwoju nie traktowano przemysłu, zwłaszcza ciężkiego, jako dającego potencjał wzrostu gospodarczego Lublina i jego okolic.

W tym roku pojawiły się jednak dwie informacje, które mogą być zapowiedzią zmiany sytuacji i spostrzegania perspektyw rozwojowych naszego regionu. Pierwsza to otwarcie i udany rozruch nowego pola (de facto nowej kopalni) wydobycia węgla przez Lubelski Węgiel "Bogdanka". Pole Stefanów ma umożliwić "Bogdance" podwojenie wydobycia węgla w porównaniu do poziomu z roku ubiegłego. Ma to nastąpić już w ciągu dwóch najbliższych lat. Druga informacja pochodzi z tej samej branży. Otóż, Kompania Węglowa, która jest obecnie przeszło siedmiokrotnie większą firmą pod względem wydobycia węgla niż "Bogdanka", rozpoczęła również inwestycje na Lubelszczyźnie. Kupiła grunty pod Chełmem i rozpoczęła oficjalne starania o rozpoczęcie prac geologicznych na tym terenie. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpoczną się odwierty próbne, które mają potwierdzić zasobność istniejących tam pokładów węgla, a w perspektywie 5 lat może powstać nowa kopalnia.

Zasoby energetyczne na terenie Lubelszczyzny to prawdopodobnie nie tylko węgiel. Trwają przecież także prace w zakresie poszukiwań złóż eksploatacyjnych gazu łupkowego. Gdyby się okazało, że zasoby te są znaczące i opłacalne z punktu widzenia wydobycia i wykorzystania, to nasz region stałby się istotnym miejscem pozyskiwania źródeł energii. To może przyciągnąć dalsze duże inwestycje z sektora energetycznego, ale także z innych branży energochłonnych, na przykład z przemysłu chemicznego.
Zdaję sobie sprawę z faktu, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale zaczyna się ich pojawiać coraz więcej, co może już oznaczać zapowiedź zmian. Nie jest to również perspektywa miesięcy, tylko lat i to dziesiątek lat.

Z drugiej też strony należy sobie zdawać sprawę nie tylko z oczywistych korzyści takiej perspektywy, ale także z kosztów, które z tego tytułu poniosą mieszkańcy uprzemysławiającego się regionu - zurbanizowane tereny zielone, gęsta siatka dróg, zwiększone zanieczyszczenie powietrza i wody, szyby wydobywcze, kominy, hałdy…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski