MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin dziś i jutro

dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki Archiwum
Koniec roku zawsze skłania do podsumowań, do przemyśleń co się ważnego wydarzyło i do zastanowienia się co jeszcze przed nami. Patrząc z takiej perspektywy, na Lublin mogę wskazać na dwa, moim zdaniem najważniejsze, wydarzenia, które miły miejsce w mijającym roku.

Pierwsze to oczywiście otwarcie portu lotniczego. Rozpoczęcie regularnych lądowań i startów samolotów pasażerskich w naszym mieście uważam za symbol otwarcia na świat. Otwarcia, które teraz może tylko się rozszerzać i przynosić kolejne pozytywne efekty. Port lotniczy spowodował jeszcze jedną ważną rzecz - komunikacyjne połączenie Lublina ze Świdnikiem. Dwie bardzo dobre drogi plus szyno-bus, spowodowały, że Świdnik jest już w pełni częścią aglomeracji. Daje to nową perspektywę rozwoju dla Lublina z wykorzystaniem przemysłowym terenów przeznaczonych na Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Port lotniczy, z drugiej strony, ukazuje jednak w pełni inne problemy komunikacyjne Lublina. Dobre połączenie drogowe oraz kolejowe z Warszawą i resztą Polski jest wciąż tylko marzeniem. Nieco poprawi się dojazd do Stolicy w 2013 roku, gdy zakończona zostanie budowa północo-wschodniej części obwodnicy Lublina i oddany odcinek trasy szybkiego ruchu do Kurowa. Jest to jednak zbyt mało by można było uznać, że w komunikacji zaszła jakaś istotna zmiana.

Drugie, także symboliczne wydarzenie, to przystąpienie do prac przy zagospodarowaniu Teatru w Budowie w Lublinie. Jeśli projekt ten zostanie doprowadzony do końca, a wszystko na to wskazuje, to będzie to rzeczywisty znak nowych czasów. Zakończony zostanie w pełni okres rozpoczęty jeszcze w realnym socjalizmie i kontynuowany w pierwszym okresie przebudowy Polski. Okres zastoju, powolnych przemian, trudności gospodarczych i zaściankowości. Centrum Spotkań Kultur ma szansę stać się centralnym miejscem rozwoju kultury w mieście, które stanowić będzie znak nowych czasów. Czasów silnego rozwoju, w którym kultura stanowić będzie jeden z najistotniejszych filarów. I mimo, że Lublin nie otrzymał miana Europejskiej Stolicy Kultury może realnie być ośrodkiem studencko-kulturalnym o zasięgu zdecydowanie ponadregionalnym.

Wszyscy chcielibyśmy, aby rozwój Lublina postępował jeszcze szybciej. Aby było to nowoczesne, ładne, funkcjonalne miasto. Wiele rzeczy jest jeszcze do zrobienia. To, co mnie szczególnie boli, to bardzo niska otwartość na przedsiębiorców, w tym przede wszystkim bardzo długie procedury decyzyjne w zakresie inwestycji.

Mimo wszystko mijający rok należy uznać za przełomowy w rozwoju miasta i dający nadzieję na przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski