Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narkomania zmieniła oblicze

Hanna Bednarzewska
Leszek Iwaniak, terapeuta z puławskiego Monaru.
Leszek Iwaniak, terapeuta z puławskiego Monaru. Piotr Saran
Z Leszkiem Iwaniakiem, terapeutą z puławskiego Monaru, rozmawia Hanna Bednarzewska

Jak wyglądają statystyki zakażeń HIV w Puławach?

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, notujemy nawrót zakażeń HIV wśród homoseksualistów i narkomanów, wśród których na początku lat 90. szerzyły się zachorowania. Przeprowadzenie ogromnej akcji informacyjnej wśród tych osób odniosło pozytywny skutek i liczba zachorowań uległa zmniejszeniu. Teraz trzeba wrócić z intensywną akcją profilaktyczną. Puławski Monar swoje działania informacyjne kieruje nie tylko do narkomanów i homoseksualistów, ale także do osób heteroseksualnych. Do zakażeń w 70. proc. dochodzi poprzez kontakty seksualne.

Czy mieszkańcy Puław korzystają z usług Monaru?

Na badania przychodzą ludzie z różnych powodów, na przykład pary, które zamierzają się pobrać czy kobiety planujące zajście w ciążę lub ciężarne. To dobrze, że wzrasta świadomość społeczna. Istnieją leki, które pozwalają zarażonej HIV kobiecie urodzić zdrowe dziecko. Jestem przekonany, że każdy, komu zdarzyły się ryzykowne zachowania seksualne, powinien się zdecydować na zrobienie testu. Raz na dwa tygodnie wśród pacjentów, którzy w ostatnich miesiącach zgłaszają się na badania, trafia się wynik pozytywny. Świadomość, że jest się zakażonym powoduje, że ochraniamy nie tylko swoje zdrowie, ale i osoby, z którymi współżyjemy. Przedstawiciele Monaru spotykają się z uczniami gimnazjów i szkół ponadpodstawowych i przekazują wiedzę o HIV. Przy okazji takich spotkań obalamy mity na temat możliwości zakażenia przez podawanie ręki czy picie z tych samych kubków.

Czy narkomania ciągle jest w Puławach problemem?

Tak, ale narkomania zmieniła swoje oblicze. Zniknął funkcjonujący przy okrąglaku na ul. Partyzantów punkt spotkań, gdzie gromadzili się narkomani, gdzie można było kupić narkotyki. Nie ma już brudnych, bezzębnych narkomanów. Teraz narkomania dotyczy różnych, nie tylko patologicznych środowisk. Mamy pod opieką biznesmenów, studentów, naukowców. Z badań Instytutu Neurologii i Psychiatrii, w których brał udział Monar, wynika, że w klasach gimnazjalnych kontakt z narkotykami ma 22-26 proc. uczniów. Nie zawsze problemem są narkotyki. Młodzież wykorzystuje sprzedawane bez recepty specyfiki stosowane przy przeziębieniach, które w połączeniu z napojami gazowanymi dają uczucie odurzenia.

Kto powinien się poddać badaniom w kierunku HIV?

Każdy, komu zdarzyło się ryzykowne zachowanie z przygodnym partnerem. Wiążąc się z jednym partnerem również powinniśmy go zmobilizować do badań, jeśli nie wiemy, jaki tryb życia prowadził wcześniej. Profilaktyka jest bardzo ważna. Osoba zakażona przez wiele lat nie ma żadnych objawów. Aby zminimalizować możliwość przenoszenia się wirusa, badania zaleca się młodym parom, kobietom w ciąży.

Jak dochodzi do zakażenia HIV?

Wirus przenosi się z zakażonej matki na dziecko, a także przez zakażoną krew, kontakty seksualne. Raczej trudno zakazić się HIV u stomatologa, w gabinecie zabiegowym czy u fryzjera, ponieważ szkolimy te grupy zawodowe jak zapobiegać zakażeniom. Aby zakazić się HIV, trzeba się o to postarać. Jeśli wiemy, jakie są drogi zakażenia, możemy go uniknąć. Wiele zależy od świadomości ludzi, a ta jest niestety w naszym mieście wciąż jeszcze niewielka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski