Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zakazy i nakazy. A Ogród Saski będzie otwarty. Dlaczego?

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Ogród Saski musi pozostać otwarty, bo jest to jednocześnie trakt komunikacyjny
Ogród Saski musi pozostać otwarty, bo jest to jednocześnie trakt komunikacyjny Małgorzata Genca/archiwum
W sklepie maksymalnie 3 osoby na jedną kasę i o wiele więcej ograniczeń. Rząd zamyka parki, salony fryzjerskie a premier zapowiada: - Kary będą egzekwowane przez policję.

Zamknięte parki, zakaz samotnego wychodzenia z domu osób niepełnoletnich, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie. To część nowych zasad, jakie będą obowiązywać od środy.

- Chcemy zapobiec temu co się stało u naszych zachodnich sąsiadów – mówił w samo południe premier Mateusz Morawiecki.
Do listy zakazów i nakazów doszło jeszcze np. zachowanie dystansu 2 metrów od siebie. A dodatkowo: zakaz korzystania z rowerów miejskich, w sklepach może się znajdować określona liczba osób – 3 na jedną kasę.

- Zalecamy aby osoby starsze nie wychodziły z domów - apelował premier i dodał, że w określonych godzinach, między 10 a 12, sklepy spożywcze i apteki będą otwarte tylko dla osób starszych.

Riad Haidar, lekarz i poseł Koalicji Obywatelskiej ocenia: - To wszystko jest wprowadzane za późno. Takie obostrzenia powinny być już od dawna – mówił nam we wtorek i zwracał uwagę, że w planie premiera jeszcze większy nacisk powinien być położony na przeprowadzenie testów na wirusa. - Bez powszechnego testowania nie wyeliminujemy osób zarażonych. To jedyny sposób. A jeśli nie taki, to testy powinny być przeprowadzane u osób na pierwszej linii frontu. W przypadku personelu medycznego muszą być powtarzane wiele razy – radzi polityk.

Skąd wziąć rękawiczki?

Mieczysław Zapał, prezes LSS Społem, która ma około 30 sklepów spożywczych o zasadzie „trzech klientów” słyszał już wcześniej. - I będziemy musieli się do tego dostosować – mówił nam zaraz po zakończeniu konferencji premiera. Prezes czekał na wyjaśnienie w sprawie jednorazowych rękawiczek dla klientów. Premier nie powiedział, czy to sklep ma ja zapewnić, czy każdy ma mieć własne. - Mieliśmy kiedyś takie doświadczenie z papierowymi torbami, które były przed sklepem znajdującym się koło targu. Zniknęły momentalnie, a znalazły się na straganach targowych. Z rękawiczkami będzie pewnie tak samo. Jeśli jednak to my będziemy musieli je zapewnić, to tak się stanie.

I na to też zwraca uwagę Haidar. - Na kogo spadnie ten obowiązek? I skąd wziąć rękawiczki, jak ich nie ma. Brakuje ich pielęgniarkom, ratownikom, lekarzom... Ludzie szyją maseczki pod domach. Ale rękawiczek tak nie wyprodukują – mówi Riad Haidar.

Tatuaż to nie chleb

Anna Strashkeva swojego salonu tatuażu w centrum Lublina nie będzie musiała zamykać, bo zrobiła to już dwa tygodnie temu: - Dla swojego i moich klientów bezpieczeństwa. Przecież nie wiem z kim mieli kontakt moi klienci, gdzie byli. Poza tym zwłaszcza duże tatuaże obniżają odporność – mówi i przyznaje, że wielu klientów przekładało wizyty na później. - Nie mówili kiedy, po prostu później – dodaje tatuatorka.

Zdarza się jeszcze, że ktoś zadzwoni i chce umówić się na zrobienie tatuażu. - Przepraszam i odmawiam. Tłumaczę, że musi poczekać. Że tatuaż to nie chleb i nie musi być już w tym momencie – mówi Strashkeva.

Co z Ogrodem Saskim?

Do nowych zasad musi się też przystosować miasto i jego służby. Wczoraj, zaraz po wystąpieniu premiera, zapytaliśmy ratusz o zamykanie parków. Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta odparła, że o wszystkim miasto będzie informowało na bieżąco.

Jeśli chodzi o np. zamknięcie Ogrodu Saskiego, to musi on pozostać otwarty, bo jest to jednocześnie trakt komunikacyjny - mówiła Duma.

Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej tłumaczył, że teraz wszyscy czekają na opublikowanie rozporządzenia w tej sprawie i dlatego na razie do nowych zasad nie mógł się odnieść.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski