Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spowolnią hulajnogi. Zobacz, jakie ulice poza Krakowskim Przedmieściem z obniżoną prędkością

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Maksymalnie do 12 km/h będzie można rozpędzić hulajnogi – z ulicznych wypożyczalni – w ścisłym centrum Lublina
Maksymalnie do 12 km/h będzie można rozpędzić hulajnogi – z ulicznych wypożyczalni – w ścisłym centrum Lublina Małgorzata Genca
Maksymalnie do 12 km/h będzie można rozpędzić hulajnogi – z ulicznych wypożyczalni – w ścisłym centrum Lublina. Pojawią się też zakazy parkowania dla tych urządzeń. To efekt porozumienia miasta z operatorami tego sprzętu. Nowe regulacje zaczną wchodzić w życie od piątku.

W środę władze Lublina – jako pierwsze miasto w kraju - podpisały porozumienia z operatorami tych urządzeń - firmami BOLT i blinkee.city. - Porozumienie ma na celu uporządkowanie sposobu korzystania z hulajnóg, umożliwi bezpieczne korzystanie ze wspólnych przestrzeni publicznych wszystkim uczestnikom ruchu – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Najważniejszą zmianą będzie ograniczenie prędkości hulajnóg w ścisłym centrum Lublina.

- Na podstawie porozumienia ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), plac Litewski, Ogród Saski oraz Stare Miasto, będą miejscami z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. Jest to minimalna prędkość, z którą na elektrycznej hulajnodze można bezpiecznie utrzymać równowagę, a jednocześnie możliwie zbliżona do tempa poruszania się pieszego – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. Spowolnienie hulajnóg nastąpi bez udziału kierującego. - Na wskazanym obszarze aplikacja nie pozwoli użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości – tłumaczy Góźdź.

To nie koniec nowości. - Wspólne działania miasta i operatorów dotyczą także wyznaczenia przestrzeni z zakazem parkowania. Hulajnóg nie będzie można pozostawiać w Ogrodzie Saskim, na placu Litewskim, Krakowskim Przedmieściu (na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Królewskiej) i terenie Starego Miasta w okresie funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, czyli od 1 maja do 31 października – mówi Góźdź.

Hulajnogą przez Lublin. Dwa kółka na prąd odmieniły miejski ...

Zakaz parkowania nie będzie dotyczył miejsc, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe.

A co się stanie jeśli nie będziemy respektować „zakazu parkowania”? - Użytkownik nie dokona zwrotu hulajnogi na obszarze wyłączonym, co będzie oznaczało, że w aplikacji nie będzie możliwe kliknięcie opcji sugerującej zwrot urządzenia. Brak takiej możliwości spowoduje, że karta użytkownika wprowadzona do aplikacji jako środek płatniczy będzie obciążana do momentu dokonania zwrotu poza obszarem wyłączonym – wyjaśnia Góźdź.

Czasowe wyłączenia określonych obszarów z ruchu i parkowania, będzie miało miejsce także w czasie organizowanych wydarzeń kulturalnych, jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia.

- Nowe regulacje będą wprowadzane sukcesywnie od najbliższego piątku – zapowiada Góźdź

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski