reklama

Studium zagospodarowania Lublina. Jest decyzja wojewody w sprawie uchwały. Co z zabudową górek czechowskich?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Zaktualizowano 
Łukasz Kaczanowski
Studium zagospodarowania Lublina przyjęte w lipcu jest zgodne z prawem. Służby wojewody nie dopatrzyły się żadnych uchybień w procedurze jego przyjęcia. Dokument zezwala m.in. na budowę bloków na części górek czechowskich. Wojewoda zaskarży jednak uchwałę do WSA.

„Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina” to dokument wzbudzający olbrzymie emocje. Głównie ze sprawą zapisów dotyczących przyszłości górek czechowskich. W poniedziałek wojewoda lubelski poinformował, że uchwała nie narusza prawa.

- Po głębokich analizach prawnych wojewoda Przemysław Czarnek odstąpił od uchylenia uchwały o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin podjętej dnia 1 lipca na sesji nadzwyczajnej – poinformował na twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego. I dodał: - Zgodnie z opiniami wszystkich prawników LUW Lublin nie było wyraźnych i wystarczających podstaw prawnych do tego, żeby tę uchwałę zanegować, także w zakresie zagospodarowania przestrzennego górek czechowskich.

Czytaj także

Sam wojewoda skomentował jednocześnie okoliczności przyjęcia uchwały. I tu nie pozostawił suchej nitki na prezydencie Lublina. - Procedura odbyła się w sposób skandaliczny: w niedzielę, podczas uroczystości rocznicowych Unii Lubelskiej, w nocy – wyliczał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. I puentował: - To okoliczności, które kompromitują prezydenta miasta, ale nie mogą pełnić roli przesłanki, która by decydowała o tym czy uchwała jest zgodna z prawem czy nie.

Decyzja urzędu nie zamyka jednak sprawy. Dlaczego? - Szanując jednocześnie wszystkie skargi mieszkańców na postępowanie prezydenta K. Żuka i Rady Miasta Lublin, które wpłynęły, wojewoda Przemysław Czarnek sporządzi skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, szczególnie w zakresie Górek Czechowskich, pozostawiając tę decyzję sądowi – uzupełniał Wieczerzak.

Uchwala została przyjęta na nadzwyczajnej sesji, która zaczęła się 30 czerwca (w niedzielę). Dyskusji radnych towarzyszył protest mieszkańców sprzeciwiających się głównie dopuszczonej przez studium zabudowie bloków na części górek czechowskich. Głosowanie odbyło się ok. godz. 4 rano.

Czytaj także

- Studium rozwiązuje wiele problemów naszego miasta – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydenta Lublina. I wyliczał, że chodzi m.in. o ochronę i poszerzenie powierzchni ogródków działkowych (83 hektarów w Abramowicach, 20 ha na północ od ul. Wojtasa), wskazanie nowych obszarów pod budownictwo mieszkaniowe np. przy ul. Choiny, w Zemborzycach, Głuski czy Szerokim.

Zapisy, które wzbudzają protesty dotyczą dawnego poligonu na Czechowie. Ratusz dopuścił zabudowę trzech wysoczyzn (dwóch od strony ul. Poligonowej i jeden od strony Koncertowej) blokami. Łącznie chodzi o ok. 25 hektarów terenu. W zamian właściciel poligonu m.in. sprzeda miastu za 1 zł (netto) ponad 75 hektarów górek z urządzonym parkiem naturalistycznym na co deweloper przeznaczy 10 mln zł.

- Studium dotyczy całego miasta a nie tylko górek czechowskich, które zajmują jeden procent Lublina – mówił Żuk.

Tekturowe bloki stanęły na deptaku. Protest w sprawie zabudo...

Charytatywny Kalendarz Herosi 2020

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
etatowiec
2019-08-05T20:48:02 02:00, Gość:

BRAWO PANIE Wojewodo -

Mam nadzieję że sąd podzieli głos sprzeciwu mieszkańców....

2019-08-05T23:43:54 02:00, Gość:

Nie ma żadnego sprzeciwu bo mieszkańcy są za zabudową!!!!!!!!!

Którzy mieszkańcy są za zabudową? Ci mieszkańcy od ponad 2800 brakujących formularzy uwag do ponownego wyłożenia projektu nowego Studium? A może ci mieszkańcy od ponad 1700 formularzy, które podpisywano za "parkiem"? Był jeden na niedzielno-poniedziałkowej sesji, ale to etatowy pracownik TBV. Pozostali mieszkańcy zabierający głos byli przeciwko zabudowie. Można sprawdzić, bo w BIP UML jest nagranie. Jeżeli liczysz tych, co tu się wpisują, to zapomnij, bo opowiedzenie się za tak lub nie, jest sformalizowane i nie dopuszcza anonimów.

G
Gość
2019-08-05T20:48:02 02:00, Gość:

BRAWO PANIE Wojewodo -

Mam nadzieję że sąd podzieli głos sprzeciwu mieszkańców....

Nie ma żadnego sprzeciwu bo mieszkańcy są za zabudową!!!!!!!!!

P
Polprazol
2019-08-05T22:22:58 02:00, Gość:

nie trawię Czarnka ale podjął dobrą decyzję

Dla twórcy Lex Deweloper?

s
socjotechnik
2019-08-05T22:23:39 02:00, Gość:

"Studium zagospodarowania Lublina przyjęte w lipcu jest zgodne z prawem.". Przecież to od początku było oczywiste dla wszystkich poza tymi pieniaczami z Czechowa, obrońcami nawłoci i śmietniska na górkach.

Tak jak Mikołaj Kopernik był kobietą.

G
Gość

W Sejmie większość głosowań tylko nocą się odbywa!!!!!

F
FiliPek

Niech developerski zabudują tą upadającą zbędną inwestycję znaną szerzej pod nazwą LOTNISKO LUBLIN. Od Górek ręce precz!

P
PO=PIS=SLD=PSL=JudeNWO

Tak niby kopią się, ale tylko do kostek.... jakby na pokaz. Prawda?

PO=PIS=SLD=PSL=judeNWO

G
Gość

BRAWO PANIE Wojewodo -

Mam nadzieję że sąd podzieli głos sprzeciwu mieszkańców....

G
Gość

Wojewoda bulwersuje się że nocą było głosowanie. Panie wojewodo, a głosowanie w sali kolumnowej w Sejmie i przyjęcie budżetu, było w porządku? Oj Kali, Kali jak ci nie wstyd.

a
ale o co chodzi?
2019-08-05T19:27:49 02:00, Gość:

wojewoda szukał szukał i się niczego nie doszukał a pewnie bardzo mu zależało na tym żeby coś znaleźć i po raz kolejny dokopać Żukowi

Widocznie dostał zakaz, bo przecież studium było zmieniane pod umowę, w której prezydent i TBV wpisali użycie Lex Deweloper, a to jest specustawa PiS, a nie PO...

p
przyłbica
2019-08-05T17:21:58 02:00, Gość:

I bardzo dobrze. Wystarczy tego wysypiska śmieci i czas odzyskać ten teren dla Ludzi. A że pewnej grupce osób się to nie podoba bo będzie mieć nowych sąsiadów, zawsze mogą się wyprowadzić.

Trzeba było powiedzieć to samo na sesji bez ukrywania się pod nickiem lub kominiarką. Ani jednego z was nie było — nie licząc jednego pracowników TBV. Pracownicy "ratusza" i miejskich spółek mają chyba prawo wypowiadać się w sprawie zmian planistycznych?

m
maskirowka
2019-08-05T19:24:57 02:00, Gość:

To znaczy ni mniej ni więcej tyle, że miejscy planiści wykonali kawał dobrej roboty przez te ostatnie kilka lat, gdy pracowali nad dokumentem studium.

To znaczy ni mniej ni więcej tyle, że wojewoda przyklepał zmianę, która ma umożliwić Lez Deweloper. Planiści dali ciała, bo nadal nie wiadomo, co stało się z prawie 3 tysiącami uwag do ponownego wyłożenia nowego projektu SUiKZP.

P
Pierwza zmiana
2019-08-05T16:44:46 02:00, Gość:

No nareszcie. Temat studium uważam za zamknięty. Pora na uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania.

Temat zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Lublina właśnie został otwarty, a wam nie pomoże.nawet Lex Deweloper i PiS.

a
autochton
2019-08-05T17:18:25 02:00, Gość:

SKANDAL!!! Procedowanie studium i glosowanie o 4 rano to kpina z demokracji. Radni PO za nic maja glosy mieszkancow, głownie Czechowa i SŁawina, ktorzy licznie (pond 30%) i jednoznacznie(ok 75%) w refeferndum powidzieli nie dla jakiego kolwiek blokowiska na Gorkach. Prezydent i radni mają gdzies ludzi i pozalaja deweloperowi na budowe ponad 80 blokow na tym terenie i wzbogacenie sie o kilkasem milonow zlotych kosztem naszego zdrowia i prawa do zycia w znosnych warunkach.

2019-08-05T17:28:49 02:00, jf,y,fiy:

Jak się komuś bloki nie podobają do koło Michowa, Łecznej czy Piask pól do diabła tylko się budować nie mieć sąsiadów i po co się "wywenętrzniać" na miastowych.

Nie proponuj autochtonom, by przeprowadzali się tam, skąd sam przyszedłeś do Lublina.

j
jf,y,fiy
2019-08-05T17:18:25 02:00, Gość:

SKANDAL!!! Procedowanie studium i glosowanie o 4 rano to kpina z demokracji. Radni PO za nic maja glosy mieszkancow, głownie Czechowa i SŁawina, ktorzy licznie (pond 30%) i jednoznacznie(ok 75%) w refeferndum powidzieli nie dla jakiego kolwiek blokowiska na Gorkach. Prezydent i radni mają gdzies ludzi i pozalaja deweloperowi na budowe ponad 80 blokow na tym terenie i wzbogacenie sie o kilkasem milonow zlotych kosztem naszego zdrowia i prawa do zycia w znosnych warunkach.

Jak się komuś bloki nie podobają do koło Michowa, Łecznej czy Piask pól do diabła tylko się budować nie mieć sąsiadów i po co się "wywenętrzniać" na miastowych.

Dodaj ogłoszenie