Szmaragdowe gody

Kazimierz Pawełek
To już 55 lat od chwili, gdy 25 kwietnia 1957 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się walne zebranie założycielskie pierwszej w Lublinie spółdzielni mieszkaniowej, obecnie funkcjonującej pod nazwą: Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

W podpisaniu aktu, powołującego do życia spółdzielnię, uczestniczyło 40 członków założycieli. Skład prezydium zebrania założycielskiego stanowili: Lucjan Mikieta (przewodniczący), Irena Jankiewicz (sekretarz) oraz asesorowie: Edward Fijałkowki i Wacław Rzeszutko, który później został wybrany na przewodniczącego Rady Spółdzielni, a na czele zarządu stanął Stanisław Kukuryka.

Pierwsze budynki spółdzielnia przekazała swoim członkom w grudniu 1959 r. Stanęły one przy ul. Grażyny, na malowniczym wzgórzu dzielnicy Rury, a na swoim koncie spółdzielnia zapisała pierwszych 150 mieszkań. Był to niezwykle ważny moment w historii LSM-u, jako że przekonał wielu sceptyków, że działalność spółdzielczości, nawet w tamtych czasach, była nie tylko możliwa, ale także skuteczna i efektywna. Spowodowało to lawinowy przyrost członków i, co oczywiste, gwałtowny przyrost zadań inwestycyjnych.

W ciągu 55 lat działalności nasza perła spółdzielcza wzniosła 212 budynków, w których mieści się 13227 mieszkań, 387 lokali użytkowych, 1276 garaży i 211 miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych. Posadzono także niezliczoną ilość drzew i krzewów ozdobnych, co spowodowało, że niektóre zosiedli wyglądają jakby wybudowano je w… parku.

Dzisiaj LSM to średniej wielkości miasto, ciągle jeszcze rozbudowujące się. W skład tej aglomeracji wchodzi siedem osiedli, wywodzących swoje nazwy od luminarzy polskiej literatury oraz od dynastii piastowskiej.

W swoich dziejach spółdzielnia przeżyła kilka niebezpiecznych zakrętów, a najgroźniejszy miał miejsce w 1990 r. Wtedy to, między innymi, cofnięto państwowe dotacje na budownictwo wielorodzinne, nastąpiły gwałtowne podwyżki cen mediów, a w dodatku zlikwidowano kluby książki i prasy, ośrodki PTTK i inne. To był najboleśniejszy cios, wspomina prezes LSM Jan Gąbka, bo bez działalności kulturalnej i oświatowej nie ma prawdziwej spółdzielni mieszkaniowej. Na szczęście pozostał i nadal działa elesemowski dom kultury.

Od siebie dodam, że nie tylko działa, ale jest najbardziej liczącym się ogniskiem kultury w naszym mieście. Tak szerokim zakresem działalności nie może poszczycić się żaden inny. To miejsce, niczym Mekka muzułmanów, przyciąga i wabi mieszkańców spółdzielczych osiedli. I równie tłumnie ciągną na koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje naukowe i co tam jeszcze potrafi wymyślić i zrealizować dyrektor Andrzej Zdunek oraz jego pełna inwencji ekipa współpracowników. Nic dziwnego, że zarząd spółdzielni może chlubić się swoją perełką kulturalną.

Szmaragdowy jubileusz uczczono dość skromnie, bo jedynie uroczystym posiedzeniem rady nadzorczej, okraszonym występem cygańskiego zespołu. Za to, korzystając z obecności prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kowalczyka, wiele mówiono o problemach komunikacyjnych: konieczności przebudowy ul. Filaretów oraz budowy estakady nad ul. Głęboką, bez których ta część miasta (LSM to drugie centrum Lublina) nie może należycie funkcjonować.

Osobiście wierzę, że prezydent Krzysztof Żuk, który już zdołał się uporać z kilkoma trudnymi problemami komunikacyjnymi w mieście, i tym razem nie zawiedzie…


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
the-ugly
13227 mieszkań - 1276 garaży i 211 miejsc postojowych - to się nazywają proporcje. Jeśli policzyć lekko 3 osoby na mieszkanie daje to nam jakieś 40k lokatorów i 1,5k miejsc postojowych. Dlaczego o tym piszę: bo to jest przykład braku elementarnego planowania - 50 lat temu, 15 czy obecnie osiedla budowane są bez ładu i składu, byle wcisnąć, bez dróg dojazdowych, parkingów, kilku metrów trawników. Czy chodzi o LSM, czy dzisiejsze os. Naukowskich, czy Czuby.
Na Wileńskiej 3 bloki po 10 pięter i może ze 30 garaży..do tego mają zabrać miejsca postojowe na Wileńskiej na potrzeby buspasa i planowanej trakcji trojelbusowej. Lublin fajne miasto, ale tragiczne zarządzane - niestety.

PS. 10 lat na LSM mieszkałem a o takim wybitnym centrum kultury nie słyszałem ani ja ani koledzy moi czy rodzina...

Pozdrawiam
L
Lubelak Stary
Smutno mi, że nic nie zrozumiałeś. Ja patrzę na Polskę, na Lublin obiektywnie i to , ze mam trochę więcej lat niż Ty to dla mnie PLUS bo mam większe doświadczenie a jako naukowiec-przyrodnik potrafię popatrzeć na świat i Polskę i Lublin obiektywnie i logicznie. A Ty - młody człowieku - zapewne niedouczony - nic nie rozumiesz. KONIEC DYSKUSJI. Bez uszanowania bo Ty też tej frazy grzecznościowej nie zrozumiesz.
z
znudzony
Kiedy w końcu wymrą tacy jak Lubelak Stary??? Jak długo jeszcze będą tęsknić i na każdym kroku wspominać komunę?? Już mnie to nudzi. Mam nadzieję że komuna w końcu umrze razem z nimi
p
podpis
Masz rację. Zwolnić ich wszystkich a od dzisiaj sprzątasz, kosisz, podcinasz Ty.
P
POpieramPO
jak to jakie problemy rozwiązał Wybitny Prezydent Żuk ????
Otóż rozwiązał szereg problemów trapiących Lublin od zarania dziejów, z którymi nie potrafiło sobie poradzić dziesiątki włodarzy miasta.
Rozwiązanie tych problemów spowodowało gwałtowny rozwój naszego grodu i przyciągnęło dziesiątki inwestorów, którzy stworzyli tysiące nowych miejsc pracy. Dzięki rozwiązaniu przez Prezydenta Żuka tych problemów, Lublin staje się najprężniejszą metropolią Europy.
Cała długa lista tych rozwiązanych problemów, znajduje się do wglądu w szufladzie biurka Redaktora Pawełka.
L
Lubelak Stary
Ani w GW ani tu, w Kurierze nie ,mam miejsca by napisać: mam w moim kompu specjalne ikony i gdy mi smutno z powodu Kaziuka i innych tzw. "redachtorów" to sobie nastawiam : " NIE ODDAMY WAM TV TRWAM" oraz jeszcze bardziej smutną pieśń: "Do wolnej POlski... Katyń". I Płakać mi się chce . A wy - komuchy , zadowoleni z siebie , macie umysły na poziomie czerwonego krawatu ZMP i piszecie głupoty , bez odrobiny refleksji i smutku. Kaziuk - policz , ilu patriotów Twoja opcja zamordowała zaraz po ucieczce niemiachów z Lublina i z zamku lubelskiego. Uderz się kułakiem w pierś i proś o przebaczenie. A ja , po nastawieniu pieśni katyńskiej mam łzy w oczach . i tylko tyle mam cvi do odpowiedzi na twe bredzenie.
t
t
dlaczego Kurier publikuje jeszcze tego kominuste
q
qwerty
Szmaragdowe gody LSM to również przes Jan Gąbka i jego miesięczne uposażenie w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, na które składają się w pocie czoła mieszkańcy dzielnicy. To również rozbudowana do granic absurdu archaiczna i zakorzeniona mentalnie w PRL biurokracja z dwoma wiceprezesami oraz całymi tabunami kierowników, ich zastępców i wieloma innymi niepotrzebnymi osobami, które mieszkańcy LSM muszą wyżywić i wykarmić. Nie dziwi zatem nieustanne podnoszenie czynszu...
E
EMTEES
Wydaje mi się że red. Pawełek m.inn. ma na myśli STREFĘ PARKOWANIA W CENTRUM MIASTA ,
gdzie mieszkańcy tej strefy (centrum) będą płacili po 100zł/miesiąc od samochodu.
Przyznam że to też problem komunikacyjny. W zamyślę władz-prezydenta- to jednak
wg. mnie wyciągnięcie od tych mieszkańców jak i przyjezdnych, następnych iluś tam milionów złotych.
Gratuluję za takie ''rozwiązywanie problemów komunikacyjnych.
o
olo
jakie trudne problemy komunikacyjne rozwiązał pr. Żuk
m
masówka
Proszę podpowiedzieć z jakimi to kilkoma trudnymi problemami komunikacyjnymi zdołał się uporać
prezydent ŻUK w mieście..Z góry dziękuję.
Brak odpowiedzi potraktuję jako ''KIT'' redaktora Pawełka.
Dodaj ogłoszenie