Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy w ośrodku narciarskim w Chrzanowie. Stok kontrolowała policja i sanepid. - Działamy zgodnie z prawem - przekonuje właściciel

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ponad 700 fanów białego szaleństwa szturmowało w niedzielę stok narciarski w Chrzanowie. Na miejscu kontrolę prowadziła policja i sanepid
Ponad 700 fanów białego szaleństwa szturmowało w niedzielę stok narciarski w Chrzanowie. Na miejscu kontrolę prowadziła policja i sanepid mat. nadesłane
Ponad 700 fanów białego szaleństwa szturmowało w niedzielę stok narciarski w Chrzanowie. Na miejscu kontrolę prowadziła policja i sanepid. Z rządowego zakazu wyłamują się kolejni przedsiębiorcy. – Musimy się bronić – wyjaśniają.

– Przestrzegamy norm sanitarnych. Jestem pewien, że działamy zgodnie z prawem – podkreśla Piotr Rzetelski, właściciel ośrodka agroturystyczno-narciarskiego w Chrzanowie i radny sejmiku województwa lubelskiego.

Ośrodek Narciarski Chrzanów, podobnie jak inne stoki, był zamknięty od 28 grudnia. To wtedy weszły w życie nowe obostrzenia wprowadzone na czas pandemii przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Stoki miały pozostać zamknięte do 17 stycznia. Potem rząd przedłużył zakaz działalności do 31 stycznia.

Kolejne tygodnie zamknięcia oznaczają dla przedsiębiorców straty. Dlatego po konsultacji z prawnikami Rzetelski postanowił działać. W piątek po godz. 14 jego ośrodek wznowił działalność. Wkrótce po tym na trasie pojawili się pierwsi narciarze. W niedzielę było ich około 750. Właściciel zastrzega, że ośrodek pomieści 1200 osób. Pierwsza kontrola w Chrzanowie odbyła się jeszcze w piątek.

– Przeprowadziliśmy kontrolę z udziałem pracowników sanepidu. Sprawdzaliśmy, czy są przestrzegane takie wytyczne, jak dystans społeczny, noszenie maseczek. Nie było mandatów, ani wniosków do sądu o ukaranie – informuje kom. Andrzej Fijołek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. Sanepid analizuje, czy firma ma prawo działać w takiej formie.

– Gdyby sprawa była dla nich jasna, to by od razu nas zamknęli – twierdzi przedsiębiorca.

Ośrodek ma być czynny codziennie od godz. 9 do 21. Teren objęty jest reżimem sanitarnym. Oznacza to, że gości obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznej odległości. Zamknięta pozostanie wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Istnieje natomiast możliwość zakupienia używanego sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Komplet kosztuje od 350 zł. Istnieje możliwość odpłatnego przetestowania. „Cena czasu testu zbliżona jest do ceny wypożyczenia” – czytamy na stronie ośrodka.

#otwieraMy
Ośrodek w Chrzanowie jest jedną z trzech firm w województwie lubelskim, która uczestniczy w akcji #otwieraMy. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i rozrywkowej wznawiają działalność, bo boją się bankructwa.

W Lublinie sposób na ominięcie zakazów znalazła cukiernia Kawałeczek, która wynajmuje gościom stoliki. W Zamościu funkcjonuje centrum rozrywki Laser Factory. W sobotę na rynku w Zamościu kilkudziesięciu przedsiębiorców i pracowników zapaliło pochodnie na znak sprzeciwu wobec rządowych restrykcji.

– Musimy się bronić – wyjaśnia Łukasz Moskal, właściciel Laser Factory.

Najsilniejsze protesty są na Podhalu i Pomorzu, gdzie właściciele hoteli, restauracji i ośrodków narciarskich zorganizowali się w ramach ruchów Góralskie Veto i Bałtyckie Veto.

– Apeluję o autentyczną solidarność i poczucie odpowiedzialności za zdrowie Polaków. Bezpieczeństwo: walka o zdrowie i życie jest naszym pierwszym celem. Wszyscy jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni szczególnie za osoby z grup ryzyka, za starszych – powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

– Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na otwarcie swoich działalności podczas obostrzeń zostaną wyłączeni z pomocy zarówno tarczy branżowej, jak i tarczy finansowej PFR 2.0 – oznajmiła Olga Ewa Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort uruchomił specjalną infolinię dla przedsiębiorców, którzy zapowiedzieli swoje otwarcie mimo obostrzeń. Semeniuk zadeklarowała, że razem z przedsiębiorcami będzie szukać rozwiązań, które umożliwi im przetrwanie lockdownu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski