- Od jednego z pracowników produkcyjnych dowiedziałem się, że obsada stanowiska, przy którym on pracuje została zmniejszona z dwóch do jednej osoby na zmianie. Mimo że zasady bezpieczeństwa wymagają obsady dwuosobowej. Później okazało się, że jest to zjawisko bardziej powszechne - wyjaśnia Sławomir Wręga, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w ZA „Puławy”. Wręga podkreśla, że nie mógł nad sprawą przejść do porządku dziennego.
- Tu są tony substancji niebezpiecznych, jak ciekły amoniak i saletra amonowa. To w połączeniu ze zmniejszającą się liczbą stanowisk produkcyjnych może stwarzać zagrożenie publiczne - alarmuje.
Związkowiec uważa, że mogło dojść do złamania kodeksu pracy i ustawy o informowaniu pracowników. Z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli zwrócił się do Głównego Inspektoratu Pracy. Tuż po ostatniej turze wyborów ZZPRC ogłosił pogotowie strajkowe. Rozważane jest przeprowadzenie wśród załogi referendum w sprawie ewentualnej akcji protestacyjnej.
O komentarz poprosiliśmy Katarzynę Hałatę, rzecznika prasowego spółki. W przesłanym oświadczeniu podkreśla, że „zarząd spółki stoi na stanowisku iż, w chwili obecnej nie toczy się żaden spór zbiorowy w Grupie Azoty Zakłady Azotowe »Puławy«”. Zastrzega, że wywołanie tematu zmniejszania liczby pracowników na produkcji oraz braku zapisów odnośnie bezpiecznych obsad w instrukcjach jest dla zarządu zaskoczeniem.
„Obszar produkcji znajduje się zgodnie z podziałem kompetencji w gestii członka zarządu pochodzącego z wyboru załogi. Niemniej powołany w kwietniu bieżącego roku prezes zarządu oraz wiceprezes zarządu, który od maja jest odpowiedzialny również za obszar biznesowy obejmujący Pion Energetyczny, podjęli wszelkie działania celem weryfikacji wcześniejszych rozstrzygnięć. W świetle ustaleń nie stwierdzono nieprawidłowości” - czytamy w liście zarządu.
Wspomniane tematy były omawiane na spotkaniu zarządu ze związkami 22 czerwca tego roku. W ostatni poniedziałek kierownictwo spółki wystosowało zaproszenie do wszystkich organizacji związkowych, do przystąpienia do wspólnego Forum Partnerów Społecznych. „Będzie to stosowne miejsce i nowa jakość prowadzenia rozmów w sprawach pracowniczych” - czytamy w oświadczeniu.
Pełna treść oświadczenia zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.:
"Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. stoi na stanowisku, że działania polegające na rozwieszaniu banerów oraz rozpowszechnianiu informacji, jakoby w Spółce trwał spór zbiorowy są bezprawne, wprowadzają w błąd naszych pracowników, partnerów handlowych i opinię publiczną, a także szkodzą wizerunkowi Spółki. Zarząd Spółki wielokrotnie komunikował Stronie Społecznej, że w chwili obecnej nie toczy się żaden spór zbiorowy w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Uważamy, że takie działania narażają wizerunek Spółki jako rzetelnego pracodawcy, podważają jej wiarygodność i mogą być odczytywane jako działania na szkodę spółki.
Wywołanie tematu Pompowni 2/3 i Pompowni wody z rzeki Kurówki przez Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego dla zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. było i jest zaskoczeniem. Zarządzającym obszarem biznesowym obejmującym Pion Energetyczny, w tym również pompownie, w czasie kiedy wprowadzona została nowa formuła, był przedstawiciel zarządu, wybierany przez członków załogi. To wieloletni pracownik zakładów, doskonale znający obowiązujące uregulowania. Znamiennym jest fakt, że przywołany członek zarządu wywodzi się ze Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego, będącego inicjatorem tej niezrozumiałej dla nikogo sytuacji.
Kolejny wywołany w piśmie temat, zmniejszania liczby pracowników na produkcji oraz braku zapisów odnośnie bezpiecznych obsad w instrukcjach, również jest dla zarządu zaskoczeniem, gdyż obszar produkcji znajduje się zgodnie z podziałem kompetencji w gestii członka zarządu pochodzącego z wyboru załogi.
Niemniej powołany w kwietniu bieżącego roku Prezes zarządu oraz Wiceprezes zarządu, który od maja jest odpowiedzialny również za obszar biznesowy obejmujący Pion Energetyczny, podjęli wszelkie działania celem weryfikacji wcześniejszych rozstrzygnięć. W świetle ustaleń nie stwierdzono nieprawidłowości. Wykazano, że wprowadzenie zmiany organizacyjnej „nie skutkuje wykorzystywaniem operatorów na innych stanowiskach, uelastycznia wykorzystywanie urlopów przez operatorów pomp oraz zastępujących ich sterowniczych procesów chemicznych.”
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych działających na terenie spółki, zarząd w dniu 22 czerwca 2020 r., omówił na spotkaniu ze wszystkimi organizacjami związkowymi, po czym w dniu 13 lipca 2020 r., wystosował zaproszenie do wszystkich związków zawodowych, do przystąpienia do wspólnego projektu jakim jest Forum Partnerów Społecznych w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Będzie to stosowne miejsce i nowa jakość prowadzenia rozmów w sprawach pracowniczych, zapewniającą reprezentantom Załogi transparentną możliwość wyrażania poglądów, oczekiwań i postulatów oraz jasny dostęp do ważnych dla działalności związkowej informacji."
- Po amputacji nie ma jak wyjść z domu. Pomoc deklarują radni
- Pierogowa uczta przed Centrum Spotkania Kultur
- Kradzież relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Do tej pory ich nie odnaleziono
- Wypoczynek nad wodą w Białce. W piątek było słonecznie
- Najświeższe ceny owoców i warzyw z targu na Ruskiej
- Dramatyczny poród w szpitalu w Parczewie. Trwa śledztwo
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?