Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artur Soboń przedstawia „Pakt dla Lublina”: Przekażemy 100 mln zł na IT Tower

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Wsparcie dla inwestycji w każdej z 27 dzielnic Lublina, zapowiedź pomocy finansowej związanej z budową stadionu żużlowego w mieście oraz dofinansowanie do IT Tower na Politechnice Lubelskiej – takie obietnice padły na konwencji wyborczej wiceministra finansów Artura Sobonia (PiS).

- Lublin jest pięknym miastem, ale także miastem, które ma swoje aspiracje i powinno je realizować – mówił podczas swojej niedzielnej (8 października) konwencji wiceminister finansów i poseł PiS Artur Soboń. Przedstawił na niej „Pakt dla Lublina”, w ramach którego znalazło się pięć priorytetów jego działań dla stolicy województwa lubelskiego.

Pierwszym jest „Pakt dla dzielnic Lublina”. To lista 27 inwestycji w każdej z dzielnic Lublina, które Soboń zamierza wspierać jako poseł. To m.in. budowa drugiej nitki wiaduktu na ul. Filaretów między ul. Jana Pawła II a ul. Bursztynową, remont ul. Zana, ul. Janowskiej czy ul. Staszica oraz budowa żłobka na Felinie.

- Są tu inwestycje, które sprawiają, że jakość życia w Lublinie będzie coraz lepsza. Do ich realizacji potrzebna jest jednak współpraca ze wszystkimi, także z prezydentem Lublina. Dlatego deklaruję, że jeśli miasto Lublin będzie składało wnioski na rządowe programy wsparcia inwestycji, na działania, które są w tym planie zapisane środki z budżetu państwa otrzyma – zapowiedział wiceminister Soboń.

Polityk zadeklarował też wsparcie dla lubelskiej nauki. Wymiernym tego efektem ma być zapowiadane na poniedziałek (9 października) przekazanie dofinansowania w wysokości 100 mln zł na IT Tower, czyli Międzywydziałowe Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa, które ma być sztandarowym projektem Politechniki Lubelskiej.

- Chcemy, żeby dzięki tej inwestycji kolejne tysiące informatyków zasilały lubelski sektor IT – powiedział Artur Soboń.

Poseł PiS zapowiedział też pogłębienie współpracy między sektorem nauki i biznesu w rozwoju sektora IT.

– Chcemy by partnerami dla lubelskich firm i świata nauki były najważniejsze firmy polskie i zagraniczne. Także o zasięgu globalnym – stwierdził.

Artur Soboń zamierza zaangażować się we wdrażanie rządowego programu „Przyjazne osiedle”.

– To 5 mld zł które uruchomimy po to, by nasze osiedla były bardziej funkcjonalne, lepiej dostępne i przyjazne do życia – zaznaczył polityk PiS.

I dodał, że będzie także zabiegał o rządowe dofinansowanie do budowy stadionu żużlowego w Lublinie, które chce budować miasto.

- Czy można coś więcej zrobić dla Lublina? Na pewno. I będziemy to robili wszyscy, żeby Lublin nadal się tak pięknie rozwijał i był podziwiany – mówił marszałek województwa Jarosław Stawiarski, który podczas niedzielnej konwencji udzielił poparcia Soboniowi, przy okazji nawiązując do hasła „Murem za polskim mundurem”. – A ja powiem „Murem za Arturem” – dodał.

Z kolei wojewoda Lech Sprawka przypomniał, że dzięki m.in. skutecznym zabiegom wiceministra finansów jest możliwa budowa nowej siedziby Szkoły Specjalnej nr 26 w Lublinie. Na tę inwestycję miasto Lublin otrzymało 64 mln zł dofinansowania.

- To działanie na rzecz mieszkańców, dlatego trzeba wykorzystać wszystkie możliwości, niezależnie od podziałów politycznych, by udało się je zrealizować – podkreślił Lech Sprawka.

Artur Soboń ma 46 lat. Jest posłem ze Świdnika, a o poselski mandat ubiega się z piątego miejsca na lubelskiej liście PiS do Sejmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski