Lubelskie na dobre! Inwestycje w oświacie na szóstkę

Krzysztof Załuski
Nowa placówka przy ul. Berylowej
Nowa placówka przy ul. Berylowej Łukasz Kaczanowski
Takich inwestycji w oświatę już dawno w Lublinie nie było. W tym roku przybyła nam nie tylko jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce. W wielu szkołach trwają remonty i modernizacje. Nowa placówka powstanie również na Felinie.

– Inwestycje w oświacie, jakie podejmuje miasto pokazują, że mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19, realizujemy zadania, które poprawiają warunki kształcenia uczniów lubelskich szkół – podkreśla Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. – To wielomilionowe inwestycje, niezbędne w kontekście rosnącej liczby mieszkańców takich dzielnic jak Węglin Południowy, Felin czy Sławin. Cieszę się, że miejska baza oświatowa ma do dyspozycji coraz więcej nowoczesnych szkół i przedszkoli.

Oświatowa wizytówka Lublina

Nowej szkoły przy ul. Berylowej mogą nam pozazdrościć inne miasta. W tym roku naukę rozpoczęło w niej 553 uczniów oraz 300 przedszkolaków. Jej budowa kosztowała 70 mln zł. Jest nowocześnie wyposażona (koszt - 7 mln zł); sam sprzęt komputerowy kosztował 1,3 mln zł. Imponująco wygląda też sala gimnastyczna z widownią na 337 miejsc. Niewiele mniej osób zmieści się w nowoczesnej sali widowiskowej. Nie ma też obawy, że uczniowie będą głodni. Szkolna stołówka jest w stanie przygotować 1300 posiłków dziennie, w tym 900 obiadów.

Uczniom będzie cieplej, a szkoły zaoszczędzą na rachunkach

Mowa o termomodernizacji dziewięciu szkół. Prace w dwóch placówkach już się zakończyły, w sześciu aktualnie jeszcze trwają prace, a w przypadku jednej toczy się postępowanie przetargowe.

Nie ma już robotników w SP nr 33 przy ul. Pogodnej oraz III LO. Tam prace się zakończyły. Budynki zostały ocieplone, mają też nowe, eleganckie elewacje i dachy. Szkoła zaoszczędzi teraz nie tylko na rachunkach za ogrzewanie, ale i za prąd, bo na dachu zostały zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Obydwie szkoły otrzymały też nowe zewnętrzne oświetlenie, monitoring oraz wykonano remonty nawierzchni obok szkoły.

Pod koniec listopada powinny zakończyć się prace w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Bronowickiej. W Szkole Podstawowej nr 20 przy al. Piłsudskiego widać już półmetek robót. Gotowa jest już elewacja ściany szkoły od strony ul. Lubelskiego Lipca '80; aktualnie trwa ocieplanie i tynkowanie frontowej ściany od strony al. Piłsudskiego. Sukcesywnie wymieniane jest pokrycie dachowe. Szkoła ma już także nowe centralne ogrzewanie oraz ogrodzenie. To projekt z Budżetu Obywatelskiego o wartości 183 tys. zł.
Remonty są prowadzone także w „Budowlance” przy ul. Słowiczej (m.in. wymiana okien) i w SP 6 przy ul. Czwartaków (wymiana instalacji CO).

Zmieni się także w „Kolejówce” przy ul. Zemborzyckiej, gdzie też pojawiły się ekipy remontowe; trochę dłużej muszą poczekać na remont uczniowie w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Długosza. Tutaj miasto poszukuje na razie wykonawcy.

Termomodernizacje dziewięciu miejskich budynków oświatowych realizowane są w ramach dwóch projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Głównym ich celem jest zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz poprawa warunków nauki i pracy. Całkowita wartość projektów to 31,5 mln zł, z czego wartość dofinansowania wynosi ponad 16,3 ml zł.

„Ekonomik” w trakcie przebudowy

W zabytkowym budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych Vetterów intensywne prace budowlane trwają od jesieni ub. r. W budynku została wymieniona konstrukcja dachu, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien. Sporo pracy mieli elektrycy i hydraulicy – wymienili m.in. sieć elektryczną, kanalizację, są nowe instalacje hydrauliczne oraz centralne ogrzewanie.

Co warto podkreślić, projekt przebudowy zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku; nie zmieni się układ okien i drzwi oraz oryginalna wielkość otworów i elementów dekoracyjnych. Budynek po przebudowie zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Jedna z dwu sal gimnastycznych zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla ok. 70 osób.

Przebudowa odbywa się pod opieką konserwatora zabytków oraz nadzorem archeologicznym, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków. Inwestycja współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

„Samochodówka” z nową stacją diagnostyczną

Dużo zmieni się także w „Samochodówce”. Trwają ostatnie odbiory nowych warsztatów ze stacją kontroli pojazdów oraz stanowiskami obsługowo-naprawczymi. Powstał dwukondygnacyjny budynek o kubaturze ponad 4 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej 767 mkw. Znajduje się w nim stanowisko diagnostyczne, naprawcze, pracownie, zaplecze dydaktyczne i administracyjne. Obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja powstała w ramach projektu realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez budowę i wyposażenie stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego w Lublinie. Całkowita wartość projektu wynosi 5,8 mln zł, z czego 3 mln zł to wsparcie unijne.

Sport w „szesnastce”

Jeszcze w tym roku szkolnym uczniowie SP 16 przy ul. Poturzyńskiej skorzystają z odnowionej infrastruktury sportowej. Gotowa jest już bieżnia, trwa remont boiska. Wartość prac związanych z remontem bieżni to blisko 122 tys. zł, natomiast boiska to niemal 280 tys. zł. Termin realizacji zadania upływa w październiku br. Remonty obiektów sportowych Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Poturzyńskiej są realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Dzieci na Ponikwodzie nie kryją radości

Podobnie jak ich rodzice. Miejska baza przedszkolna od września ma do dyspozycji nowoczesny obiekt w tej dzielnicy – przy ul. Dożynkowej 38. W nowym przedszkolu naukę rozpoczęło 125 maluchów w wieku 3-6 lat. Docelowo będzie tu 12 oddziałów przedszkolnych dla około 300 przedszkolaków. Nowe przedszkole posiada pięć nowocześnie wyposażonych sal zajęć. Przy budynku przedszkola znajduje się również teren rekreacyjny oraz plac zabaw. Przedszkole posiada także odpowiednio wyposażone pomieszczenia do rozdzielania i wydawania posiłków. Do dyspozycji rodziców są także dwa parkingi.

To jeszcze nie koniec…

Miasto nie zapomniało o innych szkołach. SP 52 na Felinie oraz Zespół Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej - to dwie placówki szkolne, które będą rozbudowane. Ogłoszony został już przetarg na rozbudowę obecnego budynku szkoły na Felinie. Powstanie tu nowy segment dydaktyczny m.in. z 16 klasopracowniami i salą do gimnastyki korekcyjnej. Nowy obiekt będzie dopasowany nie tylko wysokością, ilością kondygnacji i wyglądem elewacji do istniejącej szkoły, ale także kolorystyką i kształtem dachu, na którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. W nowej części znajdzie się miejsce dla 500 dzieci. W ramach tej inwestycje powstanie również segment żywnościowy o powierzchni ponad 550 mkw. z nowoczesną kuchnią i stołówką dla 184 uczniów.

Z kolei szkoła przy ul. Sławinkowskiej wzbogaci się z kolei o nowy oddział przedszkolny. Powstanie trzykondygnacyjny budynek o kubaturze ok. 9,6 tys. m3. Powierzchnia wszystkich pomieszczeń wyniesie prawie 3 tys. mkw. Oprócz klas powstanie też sala ćwiczeń oraz sala widowiskowa. Przedszkole otrzyma niezbędną infrastrukturę – będzie również wydawalnia posiłków i zmywalnia. Nowa część przedszkolna z 12 oddziałami przyjmie 300 dzieci. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie postępowania na rozbudowę tego obiektu. Obydwie inwestycje powinny być gotowe przed rozpoczęciem roku szkolnego w 2022 r. Ich szacowany koszt to ponad 40 mln zł.

Wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę sali gimnastycznej przy I LO im. Stanisława Staszica przy Al. Racławickich. W ramach inwestycji powstanie nowoczesna, pełnowymiarowa sala gimnastyczna z widownią dla 256 osób na piętrze, łącznik do istniejącego budynku szkoły oraz zespół dwóch ogrodzonych boisk z bieżnią i skocznią.

Jak widać, miasto inwestuje dziesiątki milionów w inwestycje oświatowe. Nowe szkoły są nie tylko doskonale wyposażone, ale i modernizowane pod kątem ekologicznym. Teraz nic innego nie pozostaje uczniom, jak tylko się dobrze uczyć…

Partner akcji:

Lubelskie na dobre! Inwestycje w oświacie na szóstkę
Partner akcji

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie