Lubelskie na Dobre! Kurier Lubelski startuje z nową akcją. Każdy może dołączyć. Zapraszamy!

Joanna Parczyńska
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Zapraszamy do naszej akcji Lubelskie na Dobre! Chcemy rozpocząć wspólną dyskusję o tym jak sprawić, żeby Lubelszczyzna jeszcze jaśniej błyszczała na mapie Polski i Europy.

Kiedy w latach 90-tych wyjeżdżałam na studia do Warszawy z małego miasteczka niedaleko Lublina wszędzie dookoła było szaro, biednie, smutno. Dzisiaj - Lublin i region zachwycają. Błyszczy lubelskie Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski, liczne inwestycje jak Arena Lublin, Aqua Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Lubelskie Centrum Kultury. Zachwyca wyremontowany renesansowy Zamość, przyciąga przepiękny Kazimierz. W całym regionie odbywają się ważne kulturalne wydarzenia, festiwale, koncerty, zawody sportowe. Turyści coraz częściej odkrywają Roztocze i Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Pojawiły się nowe drogi, a marki producentów z tego regionu stały się znane w całej Polsce. Mamy przecież tutaj Perłę, Mleczarnię Krasnystaw, Black Red White, Bogdankę, Azoty Puławy.

Mija 31 lat od pamiętnych wyborów 4 czerwca 1989 i 30 lat niezależnych samorządów w Polsce. Te lata upłynęły wszystkim na ciężkiej pracy. Widać to na zdjęciach sprzed lat wysłanych przez Czytelników „Kuriera Lubelskiego” w zestawieniu z tymi dzisiejszymi, zrobionymi przez fotoreporterów naszej gazety.

30 lat minęło. Lublin kiedyś i dziś - wystawa „Kuriera Lubel...

Projekt Lubelskie na Dobre! to inicjatywa „Kuriera Lubelskiego”, tytułu z wieloletnią tradycją, zakorzenionego w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem samego Lublina. „Kurier” towarzyszy mieszkańcom od lat. Przez ostanie trzy dekady miasto i cały region rozwijają się bardzo dynamicznie stając się coraz lepszym i bardziej przyjaznym miejscem do życia, pracy, inwestycji. Stają się miejscem do życia na dobre.

Ostatni czas uzmysłowił nam wszystkim, jak dużo osiągnęliśmy i jak łatwo w wyniku splotu złych zdarzeń możemy to stracić. Wybuch epidemii postawił jeszcze większe wyzwania zarówno przed samorządem jak i władzami centralnymi, ale też przed lokalnymi przedsiębiorcami, mieszkańcami, pracodawcami i pracownikami, służbą zdrowia, szkolnictwem. Ten nagły zwrot akcji dotknął właściwie wszystkich. Dotknął także nas - lokalne media. Ale wpłynął na nasze wspólne życie tu i teraz i będzie wpływać w ciągu najbliższych lat. Tym bardziej warto wspólnie zastanowić się jakie wyzwania stoją przed nami. Jak budować naszą społeczność, dbać o siebie, naszych bliskich, dom, dzielnicę, miasto, województwo. Czy możemy wspólnie zastanowić się nad poszczególnymi aspektami naszego życia? Może powinniśmy zrewidować nasze plany, pomysły a może stać nas na jeszcze więcej?

Lubelskie na Dobre! Kurier Lubelski startuje z nową akcją. Każdy może dołączyć. Zapraszamy!

Dlatego chcemy rozpocząć wspólną dyskusję jak sprawić, żeby Lubelszczyzna jeszcze jaśniej błyszczała na mapie Polski jak i na mapie Europy. Chcemy tę dyskusję prowadzić do końca roku 2020, co miesiąc koncentrując się na innym aspekcie.

Lubelskie na Dobre! - zapraszamy

Do naszego projektu zapraszamy wszystkich. Chcielibyśmy, żeby nasza dyskusja była prowadzona w szerokim gronie, żeby wzięło w niej udział jak najwięcej osób, podmiotów i organizacji. Już od poniedziałku będziemy przedstawiać naszych Partnerów, którzy mają ogromny wkład w rozwój tego miasta i regionu.

Chcemy, by czytelnicy „Kuriera Lubelskiego” również włączyli się do naszej debaty jako mieszkańcy Lubelszczyzny. Dlatego będziemy Państwa pytać o pomysły, problemy, marzenia. Wierzę we wspólne działanie. Wiem, że jeśli spotkają się różni ludzie i znajdą wspólny cel - potrafią zdziałać cuda. Potrafią się porozumieć, zrozumieć, co więcej, chcą sobie wzajemnie pomagać. Ten cel jest prosty – żeby żyło nam się na Lubelszczyźnie jak najlepiej, dostatnio, bezpiecznie, mądrze, fajnie i pięknie. Różnimy się, mamy różne priorytety, ale potrafimy też dla wspólnej sprawy działać razem. Wierzę, że takie wspólne działanie wyzwoli Akcja „Kuriera Lubelskiego” i naszych Partnerów „Lubelskie na Dobre!”

O czym będziemy rozmawiać

Podzieliliśmy nasz cykl na segmenty, w każdym kolejnym miesiącu chcemy rozmawiać na inny temat. Jesteśmy przed wakacjami dlatego zaczynamy od turystyki. W kolejnych miesiącach i segmentach będziemy rozmawiać również o: środowisku, rolnictwie, zdrowiu, seniorach, opiece społecznej, nauce, kulturze i sporcie, komunikacji w mieście ale też regionie, kraju i Europie, mieszkalnictwie, inwestycjach, gospodarce. Być może w ramach wspólnej dyskusji pojawią się nowe, ważne tematy. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected]

Na każdy z tych tematów zorganizujemy debatę „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane online na stronach głównych „Kuriera Lubelskiego” oraz serwisów Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznościowych. Debaty poprowadzą dziennikarze „Kuriera Lubelskiego”. W dyskusjach wezmą udział zaproszeni przez nas goście, ludzie ważni dla regionu.
Do naszej akcji będziemy zapraszać ekspertów, działaczy, bohaterów regionu. Wszystkie wydarzenia będą mogli Państwo śledzić na stronach „Kuriera Lubelskiego”. W każdym piątkowym wydaniu znajdą Państwo kolejne odcinki Lubelskiego na Dobre! Relacje z debat, wywiady, rozmowy, istotne informacje.

Sporo się zmieniło: plac Litewski wczoraj i dziś

Zobacz, jak przez ostatnich 30 lat zmienił się Lublin

Przez cały czas trwania naszej akcji będziemy zbierać pytania od Państwa – naszych Czytelników i odpowiadać na nie na naszych łamach. Będą mogli Państwo za naszym pośrednictwem zadać pytania przedsiębiorcom, przedstawicielom samorządu i władzy centralnej, dziennikarze „Kuriera” będą pytać w Państwa imieniu.

Z każdego bloku tematycznego chcemy wspólnie wybrać 3 najważniejsze pomysły. Do podjęcia tych decyzji zaprosimy naszych Partnerów, Czytelników i mieszkańców regionu. Na koniec akcji zaś wybierzemy wspólnie 10 najważniejszych idei na kolejne lata dla Lublina i województwa lubelskiego. Te pomysły opublikujemy na koniec roku 2020 podsumowując to, co wspólnie wypracowaliśmy.

Lubelskie na Dobre!

O naszej akcji będziemy szeroko informować także poza naszym regionem. Chcemy żeby jak najwięcej ludzi w Polsce zobaczyło jak fantastycznie się rozwijamy, jacy świetni ludzie tu żyją, ile mamy pomysłów i jak potrafimy wspólnie się porozumieć.

Często mówimy, że jesteśmy z kimś albo z czymś na dobre i złe. Można powiedzieć, że żyjemy tutaj na dobre i złe. Sprawmy, że będzie nam tutaj tylko dobrze. Działajmy razem i stwórzmy Lubelskie tylko na Dobre!

Z wyrazami szacunku
Joanna Parczyńska
p.o. Prezesa Oddziału Grupy Polska Press w Lublinie

Partner główny akcji
Partner główny akcji
Partner główny akcji
Partner główny akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie