Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dobre! Kustosze kuszą turystów. „Nowe” muzeum w Lublinie

Materiał partnera
Małgorzata Genca / archiwum
W ostatnich tygodniach dużo nowego wydarzyło się w dwóch, bardzo popularnych wśród turystów muzeach Lubelszczyzny. Najważniejsza informacja to taka, że dotychczasowe Muzeum Lubelskie w Lublinie „awansowało”. Od 1 października mamy w mieście Muzeum Narodowe w Lublinie. Tak brzmi nowa, oficjalna nazwa placówki. Umowę o połączeniu i wspólnym prowadzeniu obydwu instytucji podpisał wicepremier Piotr Gliński oraz Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Podpisanie umowy to efekt kilkumiesięcznej pracy i przygotowań w ministerstwie, urzędzie marszałkowskim, jak też w samym muzeum, które ma teraz dwóch „szefów” - ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Województwo Lubelskie.
Nie ulega wątpliwości, że połączenie obydwu instytucji pozwoli na prężny rozwój muzeum. Wzrasta przez to nie tylko sam prestiż lubelskiego muzeum, ale zyskają na tym też sami zwiedzający.

Same korzyści

Po pierwsze, Muzeum Narodowe w Lublinie będzie mogło się wkrótce pochwalić nie tylko wzbogaceniem swoich zbiorów, ale także bardziej zróżnicowaną ofertą kulturalną. Taki też był jeden z celów tego porozumienia między dwoma muzeami.
To nie wszystko. Połączenie samorządowej instytucji kultury z państwową służy jednocześnie poszerzeniu realizowanych programów badawczych, dokumentacyjnych i wydawniczych. W praktyce oznacza to większą i skuteczniejszą promocję naszego regionu w kraju i za granicą, dzięki temu, że lubelska placówka będzie teraz dysponować większymi możliwościami organizacyjnymi i finansowymi.
Po drugie, warto podkreślić jednocześnie, że intencją podpisanego porozumienia jest także zachowanie dorobku kulturowego oraz zbiorów zgromadzonych dotychczas w Muzeum Lubelskim w Lublinie.

Będzie się działo...

Przed „nowym” muzeum stoi też nowe wyzwanie: bardziej efektywne wykonywanie zadań województwa w zakresie kultury. Warto przypomnieć, że współpraca Ministerstwa Kultury i Województwa Lubelskiego przynosi już od lat wymierne efekty – to m.in. pozyskanie większych środków finansowych niezbędnych do realizacji wyzwań stojących przed dziedzictwem twórczości artystycznej i kultury. Obecnie, po podpisaniu historycznego porumienienia, można się spodziewać kolejnych efektów tej współpracy.

Jakie cele?

Te określa szczegółowo opracowany już Statut Muzeum Narodowego w Lublinie. Do jego zakresu należy m.in.: prowadzenie działalności wystawienniczej, kulturalnej, naukowej i edukacyjnej mającej na celu upowszechnianie wartości historycznych i artystycznych polskiej i światowej kultury, w tym dziedzictwa Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej; gromadzenie, opracowywanie, konserwacja, przechowywanie i udostępnianie zbiorów związanych z kulturą polską, europejską i światową, m.in. zbiorów związanych z dziedzictwem Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, historią obiektów poddanych opiece muzeum lub w których prowadzona jest działalność muzeum; to także współpraca z muzeami, osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej oraz inspirowanie inicjatyw społecznych dotyczących działalności muzeum, w szczególności w zakresie ochrony dziedzictwa Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Wyższa jakość

W wyniku połączenia obu instytucji łatwiej będzie wypracować wspólną politykę rozwoju kultury. Z tym związana jest sprawniejsza organizacja oraz wyższa jakość imprez organizowanych
na terenie województwa lubelskiego. To także efektywniejsze wykorzystanie potencjału obydwu instytucji. Nie ma też mowy o zwolnieniach w Muzeum Narodowym w Lublinie. Połączenie nowej instytucji kultury doprowadzi do powstania jednego prężnego i wielofunkcyjnego ośrodka. Na tym skorzystamy wszyscy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski