MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zdobył nagrodę artystyczną Lublina za 2023 r. Miasto uhonorowało też osoby i firmę, które w ubiegłym roku najbardziej zasłużyły się dla kultury naszego miasta. Na liście są Zbigniew Jóźwik, Yaryna Posuniak i Strabag.

To najbardziej prestiżowe w Lublinie wyróżnienie dla artystów oraz osób i instytucji wspierających kulturę i sztukę. W piątek (7 czerwca) wręczono Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2023 r.

- Gala Kultury to okazja do podziękowania za wkład w tworzenie ciekawej i angażującej oferty kulturalnej. W tym roku wydarzenie stało się także okolicznością do spotkania z osobami, które są aktywnie zaangażowane w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Ich praca ma ogromne znaczenie dla nas i dla całej społeczności Lublina. Wierzymy bowiem, że proces ubiegania się o ten tytuł będzie impulsem do zmian w naszym mieście w wielu dziedzinach jego życia, zaczynając od kultury, poprzez m.in. politykę społeczną po rozwój gospodarki – zaznacza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-czyni prezydenta Lublina.

Laury przyznano w czterech kategoriach.

Nagroda Artystyczna powędrowała do Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Doceniono go za wybitne dokonania artystyczne i wyjątkowy wkład w pielęgnowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz pasję i zaangażowanie, dzięki którym tradycje ludowe ożywają i zyskują nowe pokolenia wielbicieli.

Nagroda „za Upowszechnianie Kultury” trafiła do Yaryny Posuniak, animatorki kultury, architektki i historyczki sztuki. Uhonorowano ją m.in. za znaczące dokonania w zakresie upowszechniania i animacji kultury, w szczególności za stworzenie i prowadzenie miejsca spotkań i dialogu międzykulturowego – Wielokulturowej Biblioteki w Lublinie w Centrum Integracji Baobab.

Nagrodę dla „mecenasa kultury” otrzymał Strabag.

- Za znaczący wpływ na kształtowanie i jakość oferty kulturalnej Lublina oraz stosowanie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu przez finansowe wsparcie cyklu wydarzeń w ramach Festiwalu Wschód Kultury: edycja lubelska – Inne Brzmienia, edycja rzeszowska – Stadion Kultury i edycja białostocka – Inny Wymiar - argumentuje ratusz.

Nagrodę „Za Całokształt Działalności” przyznano Zbigniewowi Jóźwikowi. Jako uzasadanienie podano wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, bogaty i różnorodny dorobek twórczy, niezwykłe zaangażowanie w działalność na rzecz popularyzacji sztuki oraz niestrudzone wspieranie innych twórców na drodze rozwoju ich talentów.

- Laur jest również wyrazem uznania za aktywny wpływ na kształtowanie życia kulturalnego naszego miasta oraz godne reprezentowanie Lublina w kraju i za granicą, w szczególności za zainicjowanie i organizację Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego - uzupełnia magistrat.

Jak przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, kultura to jeden z najważniejszych znaków rozpoznawczych Lublina.

- To wspólny sukces środowiska artystycznego, osób zatrudnionych w miejskich instytucjach kultury, organizacji pozarządowych, urzędników, ale także, co bardzo ważne, środowiska biznesu. Wsparcie płynące z tej strony jest istotnym bodźcem pobudzającym działalność środowiska twórców i animatorów kultury. Gratuluję laureatom i życzę dalszych sukcesów oraz satysfakcji z pracy, jaką państwo podejmujecie - zaznacza włodarz miasta.

Po raz pierwszy Nagroda Artystyczna została wręczona za 1993 r. Otrzymał ją wówczas Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. W kolejnych edycjach powędrowały one m.in. do Andrzeja Nikodemowicza, Leszka Mądzika czy Marcina Wrońskiego.

Nagrody mają również wymiar finansowy: „za upowszechnianie kultury” oraz „artystycznej” laureaci otrzymują po 25 tys. zł., a „za całokształt działalności” - 30 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski