Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Al. Racławickich: Wycinki będą, ale mniejsze

Małgorzata Szlachetka
Małgorzata Genca
Na Alejach Racławickich ma być wycięta blisko jedna piąta drzew, z powodu remontu tej arterii. Tam i na innych ulicach powstaną nowe buspasy.

Pierwotne plany, sformułowane w raporcie dotyczącym wpływu na środowisko planowanej przebudowy Al. Racławickich oraz ulic Poniatowskiego i Lipowej, zakładały wycinkę 261 drzew tylko przy Racławickich.

W czwartek prezydent Krzysztof Żuk zapewnił, że wycinka nie będzie tak drastyczna. - Będziemy chronić drzewa, Zarząd Dróg i Mostów takie zalecenia ma już od roku - skomentował w czasie konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk.

- Dlatego na przykład na Lipowej część drzew będzie na chodniku, przechodnie będą je omijać. W przypadku ścieżki rowerowej nie da się tego zrobić - tłumaczył Krzysztof Żuk.

Na Racławickich ma powstać ścieżka po obu stronach ulicy, mimo że mieszkańcy widzieliby ją tylko po jednej. W planach jest też m.in. przebudowa niektórych zatok przystankowych.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie tego, ile drzew pójdzie do wycinki albo zostanie przesadzonych. Trwają rozmowy z przedstawicielami mieszkańców Wieniawy.

- Zależało nam, aby Aleje Racławickie nie były poszerzane i na tym, by wycinki były jak najmniejsze. Walczymy o te drzewa, bo one przecież nie rosną w trzy dni - podkreślił Tomasz Makarczuk, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wieniawa. - Prezydent obiecał nam, że tak się stanie - dodał nasz rozmówca.

Na ponad 480 drzew rosnących przy Al. Racławickich zakłada się usunięcie mniej niż stu.

- Postaramy się jeszcze z tej liczby zejść. Dodatkowo na przykład na Lipowej w dokumentacji jest 59 drzew do wycinki, ale może ich być o 20 mniej - powiedział w czwartek Arkadiusz Niezgoda z Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Lublin stawia na trolejbusy

Remont Al. Racławickich zakłada stworzenie buspasów, kolejne powstaną w najbliższych latach, w ramach dotacji z unijnego programu Polska Wschodnia nalata 2014 - 2020. Łączna ich długość ma wynieść 16 km.

Lublin stawia też na ekologiczny transport i rozbudowę trakcji trolejbusowej. Z programu Polska Wschodnia chcielibyśmy kupić 55 trolejbusów z dodatkowym napędem, 32 autobusy elektryczne oraz 45 tzw. autobusów niskoemisyjnych. W pojazdach miałoby się pojawić ok. 60 biletomatów, a na przystankach ok. 50 elektronicznych wyświetlaczy. ZTM Lublin chce też wprowadzić nowy system biletu elektronicznego.

Ekonagroda dla ratusza
Lublin wygrał konkurs Zielone Zamówienia Publiczne, organizowany przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii (w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców).

- Miasto Lublin i Zarząd Transportu Miejskiego zostały docenione za przetargi dotyczące zakupu i dostawy 70 sztuk nowych niskopodłogowych trolejbusów miejskich - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

- Napęd spalinowy odchodzi w przeszłość - skomentował Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie. (MS)

Noc Kultury 2016 w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA)
Noc Kultury 2016. Ulica Kowalska czyli RetroMania [ZDJĘCIA, WIDEO]
Noc Kultury 2016. Pokaz fire show [ZDJĘCIA, WIDEO]
The Cranberries w Lublinie: Publiczność dopisała (ZDJĘCIA)
4. PKO Półmaraton Solidarności z rekordem frekwencji. Najlepsi znów Kenijczycy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Dzień otwarty w lubelskim schronisku (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski