Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet ekonomii - efekt wypierania

dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki: Alfabet ekonomii - efekt wypierania
dr Mariusz Świetlicki: Alfabet ekonomii - efekt wypierania Archiwum
Jest taka popularna zabawa, zwłaszcza wśród dzieci, w której chodzi się wokół ustawionych na środku krzeseł i na sygnał trzeba zająć na którymś z nich miejsce. Krzeseł jest jednak zawsze o jedno mniej niż chodzących, a więc ktoś musi zostać bez miejsca. Myślę, że każdy się w to kiedyś bawił i pamięta nieprzyjemne uczucie, gdy to właśnie dla niego zabrakło miejsca. Wyobraźmy teraz sobie, że zabawa trwa w pełni i nagle jakiś osiłek podchodzi z zewnątrz i zabiera naraz pięć krzeseł, gdyż uznał, że są mu teraz potrzebne…

Ekonomia to sztuka wyboru i radzenia sobie w sytuacji ograniczonych zasobów. Zawsze chcielibyśmy więcej niż mamy. Trzeba wybierać, konkurować, podejmować decyzje, z czegoś rezygnować, a na coś się decydować. Jednym z najważniejszych zasobów, pozwalających funkcjonować współczesnym gospodarkom, jest kapitał. Dostęp do pieniędzy daje możliwość wzrostu inwestycji, pozwala tworzyć nowe firmy i miejsca pracy. Kapitał jest jednak ograniczony i nie wystarczy go dla wszystkich. Stąd potrzebna konkurencja, zaradność, umiejętność szybkiej reakcji. Ważne jest tylko, żeby wszyscy konkurujący mieli podobne szanse.

Jest jednak na rynku kapitałowym gracz, który rozpycha się nie dając szans innym. Korzysta ze środków finansowych często w sposób nieograniczony wypierając innych, a jednocześnie nie jest w stanie tych pieniędzy dobrze wykorzystać. Tym graczem jest Państwo i jego rozdęty budżet. Aby sfinansować często absurdalne działania, jak ten osiłek, wchodzi do gry i zabiera miejsce innym. Zwiększając wydatki, zabiera z rynku pieniądze, które stają się jeszcze mniej dostępne i droższe. To z kolei powoduje spadek inwestycji prywatnych, zmniejszenie rozwoju gospodarczego i jeszcze większą i brutalniejszą konkurencję o ograniczone środki finansowe.

Pamiętajmy też, że Państwo jest zawsze mniej sprawne w efektywnym wykorzystaniu pieniędzy niż osoby prywatne.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski