MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cała strefa płatnego parkowania w Lublinie trafi w ręce MPK

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne będzie od 11 maja zarządzało całą strefą płatnego parkowania w Lublinie. Tak ma być do 2032 r.

Ratusz podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie umowę na obsługę całej Strefy Płatnego Parkowania w mieście. Ośmioletni kontrakt zacznie obowiązywać od 11 maja.

- Wynagrodzenie za realizację przedmiotu umowy ustalono w wysokości stanowiącej 34 proc. prowizji od wartości przychodów z opłat parkingowych (bilety, aplikacje mobilne oraz abonamenty ogólnodostępne) - tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie dzieli się na cztery podstrefy. Trzema z nich (A, B i C) administruje spółka City Parking Group z Grudziądza. Od czerwca 2021 r. MPK sprawuje z kolei pieczę nad podstrefą D. W latach 2012-2016 komunalna spółka obsługiwała SPP w konsorcjum z City Parking Group, a od marca 2020 r. jako podwykonawca.

– Powierzenie prowadzenia SPP w całości MPK Lublin pozwoli na pozostawianie dochodów z tego tytułu w strukturze finansów miasta. Ustalony wspólnie termin rozpoczęcia usług uwzględnia czas potrzebny na techniczne przygotowanie operatora do realizacji zadania. Zależy nam na płynnym przejęciu obsługi całego obszaru Strefy Płatnego Parkowania i zachowaniu ciągłości jej funkcjonowania dla mieszkanek i mieszkańców - wskazuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Wcześniej, bo już w najbliższą niedzielę (11 lutego), w życie wejdą zmiany w funkcjonowaniu SPP (kierowcy odczują je dopiero w poniedziałek, bo za pozostawienie swojego pojazdu w SPP nie trzeba płacić w weekendy). Zgodnie z nimi, liczba podstref w jej obrębie zmniejszy się do trzech, bo C wchłonie D stając się tym samym największą podstrefą. Jej obszarem będą ulice: Tysiąclecia do Podzamcze, Podzamcze, Unicka, Obywatelska, Jaczewskiego, Prusa, Solidarności (od Prusa do Lubartowskiej), Tysiąclecia – bez tej ulicy (od Lubartowskiej do pl. Zamkowego), pl. Zamkowy - bez tego placu, Podwale - bez tej ulicy, Wyszyńskiego – bez tej ulicy, Bernardyńska - bez tej ulicy, pl. Wolności - bez tego placu, Dolna Panny Marii - bez tej ulicy (od pl. Wolności do Piłsudskiego).

- Do czasu przejęcia SPP w całości przez miejską spółkę, operatorami pozostają nadal City Parking Group S.A – podstrefa A, B i część C (dawna podstrefa C) oraz MPK Lublin – część podstrefy C (dawna podstrefa D). Z wykonawcami podpisano aneksy przedłużające obowiązujące umowy o trzy miesiące, czyli do 10 maja - informuje Justyna Góźdź.

I dodaje, że wszystkie abonamenty wydane przed 11 lutego pozostają ważne do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane, a abonamenty, które zostały wydane na podstrefę D będą obowiązywały w podstrefie C.

To nie wszystko. Od 11 lutego z opłaty za parkowanie zwolnieni będą oddający krew (na czas donacji) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, czyli w centrum miasta. Zmiany zakładają także m.in. ograniczenia liczby wydawanych abonamentów dla pojazdu z napędem hybrydowym.

W lubelskiej SPP wydzielono ok. 2740 miejsc postojowych. Godzina parkowania - w zależności od strefy - kosztuje od 2,30 do 4,50 zł. W 2023 r. wpływy ze strefy płatnego parkowania wyniosły 13,1 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski