MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Dzielnicowa lista życzeń. Na niej m.in. budowa szkoły na Szerokim, przebudowa ul. Sławinek czy ul. Nałęczowskiej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Krzysztof Żuk/facebook.com
Dzielnica Szerokie o budowę szkoły dobija się od lat. Miasto mówi „tak” projektowi, ale nie daje szans na szybkie powstanie placówki. Inwestycja - podobnie jak m.in. przebudowa ul. Nałęczowskiej, budowa ul. Sławinek czy zagospodarowanie doliny Czechówki - znalazły się na liście „dzielnicowych życzeń” mieszkańców właśnie Szerokiego, Sławina i Sławinka.

O oczekiwaniach Sławinka, Sławina i Szerokiego mieszkańcy rozmawiali z ratuszem w ramach programu „Plan dla dzielnic”. – Rozpisujemy najbliższe lata naszej aktywności inwestycyjnej – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Spotkanie podzielone było na tematyczne bloki. Pierwszy dotyczył dróg. Ratusz wskazywał na konieczność m.in. znalezienia alternatywy dla ul. Sławinkowskiej. – Jeśli zostaną zrealizowane plany dewelopera na terenie sąsiedniej gminy (Jastków – dop. red.) to ul. Sławinkowska stanie się niedrożna – ostrzegał Żuk.

Rozwiązaniem problemu ma być budowa przedłużenia ul. Zelwerowicza do Zbożowej. Chodzi o odcinek o długości ok. 1,5 km. Problemem są jednak przedłużające się prace przy opracowaniu dokumentacji. Ma być gotowa do końca czerwca 2022 r. – Wtedy poznamy wartość zadania. I będziemy szukać możliwości jak sfinansować prace – mówił Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

– Co z budową ul. Sławinek? Od kilku lat jesteśmy zbywani. Stan nawierzchni ulicy woła o pomstę do nieba – pytali mieszkańcy.

Miasto przyznaje, że ma kompletną dokumentację umożliwiająca rozpoczęcie inwestycji. – Nie odpowiem, kiedy ruszymy - przyznał Szymczyk.

Dlaczego? Bo, w kasie miasta nie ma pieniędzy na sfinansowanie robót. Próby uzyskania dofinansowani m.in. z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych nic nie dały. – Będziemy dalej aplikować o dofinansowanie – zapowiedział Szymczyk.

O drogi dopominali się też mieszkańcy Szerokiego. Chodziło m.in. o budowę ul. Głównej. Ratusz ma dokumentację dla tej inwestycji. Ale problemem, podobnie jak w przypadku ul. Sławinek, jest brak pieniędzy. – Koszt inwestycji to 18 mln zł – wyliczał Szymczyk.

Kolejną pozycją na liście inwestycji była przebudowa ul. Nałęczowskiej. Miasto chce na to zadanie zdobyć środki z UE z budżetu na lata 2021-27.

Szerokie dopominało się też o szkołę. – Czy w ciągu 5 lata jest szansa, aby szkoła powstała – dociekała Mariola Kowal, mieszkanka Szerokiego.

– Skoro myślimy strategicznie to szkole musimy rozmawiać. Ostatnie lata są okresem wielkich inwestycji oświatowych: Berylowa, Sławinkowska, Felin – wskazywał Żuk. I dodawał jakie inwestycje przed miastem: – Czeka Ponikowoda i Szerokie. W takiej kolejności – mówił prezydent Lublina.

Dotychczas budowa szkoły na Szerokim była planowana przy ul. Lędzian, gdzie miasta dysponuje hektarową działką. Ale pojawiła się nowa lokalizacja. – Miejsce na dużą szkołę to działka przy ul. Głównej. Tam lada chwila może powstać osiedle na 20 tysięcy osób – wskazywał Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

Zabudowę wielorodzinna między Główną a Deszczową zakłada opracowywany przez urzędników plan zagospodarowania przestrzennego. Chodzi łącznie o ok. 163 hektary terenu.

Mieszkańcy chcieli też m.in. aby miasto zajęło się zagospodarowaniem doliny Czechówki, przedłużyło trasę linii 54 do dworca PKP czy wydłużyło godziny pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sławin.

Kolejne spotkanie w ramach „Planu dla dzielnic” będzie dotyczyło Kalinowszczyzny i Tatar. Odbędzie się 7 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski