MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na Dobre! Zobacz, jak Lubelszczyzna wykorzystuje środki unijne! Przyłącz się do naszej akcji

Krzysztof Załuski
archiwum Kuriera / Joanna Nowicka
Nasz projekt Lubelskie na dobre! spodobał się Państwu. Świadczą o tym liczne maile i telefony do naszej redakcji. Przypomnijmy – co piątek na naszej stronie internetowej i w wydaniu gazetowym piszemy o ważnych sprawach dla Lubelszczyzny. Chcemy się pochwalić naszym regionem. A mamy czym. Tydzień temu zaprosiliśmy Państwa w podróż szlakiem filmowego Lublina. Okazało się, że wielu naszych Czytelników wciąż pamięta filmowe produkcje sprzed kilkudziesięciu lat, jak chociażby słynny serial „Czarne chmury”.

W tym tygodniu kontynuujemy temat turystyczny. Chcemy pokazać, jak Lubelszczyzna wykorzystuje unijne środki na rozbudowę turystycznej infrastruktury.

Lubelskie na Dobre! Zobacz, jak Lubelszczyzna wykorzystuje środki unijne! Przyłącz się do naszej akcji

W każdym kolejnym miesiącu chcemy rozmawiać na inny temat. Na każdy z nich zorganizujemy debatę prowadzoną przez dziennikarzy „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane online na stronach głównych www.kurierlubelski.pl oraz serwisów Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznościowych. W dyskusjach wezmą udział zaproszeni przez nas goście.

Będziemy rozmawiać o środowisku, rolnictwie, zdrowiu, seniorach, opiece społecznej, nauce, kulturze i sporcie, komunikacji, mieszkalnictwie, inwestycjach, gospodarce. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected].

Zamość kusi swoim pięknem

Przykładem efektywnego wykorzystania unijnych środków na poprawę turystycznego wizerunku miasta może być Zamość. W 2007 r. rozpoczęto rewitalizację zespołu fortecznego - niemal całkowitą rekonstrukcję nie istniejących od dawna umocnień. Wielomilionowa dotacja pozwoliła na niezwykle staranną rekonstrukcję, jakiej dotychczas w Polsce nikt nie przeprowadził w zakresie militarnej architektury epoki nowożytnej. Dzisiaj jest to chluba Zamościa.

Dzięki projektowi „Zamość - miasto UNESCO - pomnik historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki” o wartości ponad 68 mln zł udało się także przebudować amfiteatr zlokalizowany na terenach fortecznych oraz przeprowadzić rewaloryzację zabytkowego parku miejskiego.

W latach 2007-2013 w ramach rewitalizacji remontu doczekał się Rynek Wodny, Rynek Solny wraz z placem Jana Jaroszewicza oraz przylegające ulice. Zmienił się również budynek Ratusza – zyskał m.in. nową elewację, a turyści mogą dziś zwiedzać urokliwe piwnice oficyn.

Z dotacji skorzystał również Hrubieszów, który coraz częściej odwiedzają turyści

Wkrótce będą mogli podziwiać starannie odremontowany budynek dawnego syndykatu, a unikalne Sutki, przypominające orientalny bazar już niedługo mogą się stać prawdziwą „perełką” tego najdalej wysunięto na wschód miasta w Polsce.

Trudno wyliczyć wszystkie prace renowacyjne zabytkowych obiektów w stolicy województwa - Lublinie. Z najważniejszych warto wspomnieć chociażby o Teatrze Starym, który przez wiele lat popadał w ruinę. Dzisiaj ten jeden z najstarszych teatrów miejskich w Polsce odzyskał dawny blask za 26 mln zł, z czego 20 mln zł to było unijne dofinansowanie. Niewiele mniej kosztował remont XVIII-wiecznego zespołu klasztornego, w którym mieści się dzisiaj Centrum Kultury w Lublinie. Także dzięki unijnej dotacji odrestaurowano najstarszy zabytek Lublina: wieżę - donżon z XIII w., była to jedynie część większego projektu renowacji najcenniejszych zabytków Lublina m.in. kaplicy św. Trójcy z XIV w. i Bramy Krakowskiej z XIV w.

Dofinansowanie otrzymały także projekty renowacji m.in. klasztoru ojców dominikanów, zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym, Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego w Puławach czy projekt rekonstrukcji przedwojennego miasteczka prowincjonalnego w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Turystyka to nie tylko zabytki

Nasz region chce przyciągać turystów nie tylko różnorodnością zabytków, ale również walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Wiele miast i miasteczek z powodzeniem walczyło o unijne dotacje na ten cel. To chociażby rewitalizacja Parku Ludowego w Lublinie (dofinansowanie ponad 20 mln zł), który z pewnością będzie jednym z ulubionych miejsc spacerowych w mieście. Ponad 2 mln zł będzie kosztować z kolei rewitalizacja zabytkowego parku w Międzyrzecu Podlaskim. Zmienia się również wygląd zespołu parkowo-dworskiego Podzamcze w gm. Łęczna. Fundusze unijne pomogą w rewitalizacji parków w Rejowcu i Rybczewicach.

Ponad 11 mln zł – tyle wyniosło dofinansowanie projektu „Chełmski Łańcuch Kreatywności”, w ramach którego przebudowano m.in. Kumową Dolinę; powstał także nowoczesny amfiteatr. Miliony euro przeznaczono również na renowacje i modernizacje zabytkowych cerkwi m.in. w Kobylanach, Dubience, Uhrusku, Sosnowicy, Sławatyczach czy Hrubieszowie.

Z roku na rok przybywa w naszym regionie ścieżek rowerowych

Na ten cel Unia Europejska przeznaczyła tylko dla Lubelszczyzny ponad 40 mln zł. Za te pieniądze zyskaliśmy setki kilometrów nowoczesnych, dobrze oznakowanych tras rowerowych. Na wielu z nich powstają jak grzyby po deszczu samoobsługowe punkty naprawy rowerów czy miejsca odpoczynku. Nic dziwnego, że przy tak rozbudowanej infrastrukturze, turystyka rowerowa cieszy się u nas coraz większym powodzeniem.

Na uwagę zasługują również działania niewielkich ośrodków, które otrzymują unijne dofinansowania na mniejsze, ale równie pożyteczne inwestycje. Przykładem może być chociażby Poniatowa i jej projekt „Kraina zdrowego oddechu” polegający na remoncie dziesięciu zbiorników wodnych na terenie miasta. To także nowe ścieżki piesze, przyrodnicze, dydaktyczne w gminie Tuczna, Urszulin, Szczebrzeszyn czy Biała Podlaska.

O unijne fundusze z powodzeniem starano się też m.in. w miejscowości Klimki, gm. Łuków, gdzie za ponad 800 tys. zł powstanie leśny zespół rekreacyjno-edukacyjny.

Ponad pół miliona złotych dofinansowania otrzymał także Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie. Te pieniądze wystarczą na remont jedynego w Polsce Muzeum Kowalstwa.

Unijne fundusze (prawie 1,5 mln zł) zostaną też przeznaczone na opracowanie planu ochrony popularnych i chętnie odwiedzanych przez turystów parków krajobrazowych – chodzi o Krajobrazowy Park Kazimierski, Szczebrzeszyński i Nadwieprzański.

Dużą szansą dla rozwoju turystyki będą również inwestycje mające na celu zagospodarowanie Doliny Krzny. To ponad 12 mln zł dofinansowania. W Nadleśnictwie Janów Lubelski powstanie z kolei leśne arboretum - przy ośrodku edukacji ekologicznej. Unijne wsparcie przy tej inwestycji wyniesie prawie 3 mln zł.

To tylko niektóre zadania realizowane przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. Jedno jest pewne – dzięki nim Lubelszczyzna co roku zyskuje nowe atrakcje, które z całą pewnością przyciągną coraz więcej turystów.

Partnerzy akcji

Lubelskie na Dobre! Zobacz, jak Lubelszczyzna wykorzystuje środki unijne! Przyłącz się do naszej akcji
Partner główny akcji
Lubelskie na Dobre! Zobacz, jak Lubelszczyzna wykorzystuje środki unijne! Przyłącz się do naszej akcji
Partner akcji
Lubelskie na Dobre! Zobacz, jak Lubelszczyzna wykorzystuje środki unijne! Przyłącz się do naszej akcji
Partner akcji
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski