MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie KO: Mieszkańcy Lubyczy Król. niezadowoleni z przebiegu S17 Piaski-Hrebenne

Jakub Sarek
GDDKiA/zdjęcie ilustracyjne
Na "uciążliwy wpływ intensywnego ruchu samochodowego" i "zakłócenie mirów domowych" w związku z budową odcinka S17 Piaski-Hrebenne skarżą się za pośrednictwem posłów mieszkańcy Lubyczy Królewskiej, przez teren której przebiegać będzie część tego fragmentu ekspresówki.

- To inwestycja długo wyczekiwaną przez lokalną społeczność, bardzo ważna zarówno w kontekście lokalnym, regionalnym jak też krajowym, a nawet międzynarodowym - nie ma wątpliwości wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz.

Chodzi o powstający blisko 125-kilometrowy odcinek S17 między Piaskami a Hrebennem. Jak wskazują posłowie KO Małgorzata Gromadzka i Piotr Kandyba, przeciw budowie ekspresówki "licznie protestują mieszkańcy Lubyczy Królewskiej". Przypomnijmy, że przez teren tej gminy wiodła będzie część S17 między Tomaszowem Lubelskim a Hrebennem. We wrześniu 2023 r. Budimex - wykonawca tej 17-kilometrowej drogi złożył do wojewody lubelskiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Koszt zadania to 598,2 mln zł.

Jak podaje GDDKIA, rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w tym roku.

- Droga ekspresowa S17 naraża mieszkańców Lubyczy Królewskiej oraz ich dzieci na uciążliwy wpływ intensywnego ruchu samochodowego, w tym transportu ciężkiego, który na co dzień będzie odbywał się w niewielkiej odległości od istniejących zabudowań domów rodzinnych co spowoduje zakłócenie mirów domowych oraz m.in. spokoju w istniejącym Ośrodku Rehabilitacji przy ul. Szkolnej - piszą parlamentarzyści w interpelacji skierowanej do resortu infrastruktury.

I dodają:

- Plan drogi był uzgadniany ok. 20 lat wcześniej, natomiast przez kolejne lata miasto rozbudowało się i w miejscu planowanego przebiegu drogi dopuszczono zabudowę rodzinną i usługową.

Posłowie w swoim piśmie pytają m.in. czy ministerstwo dokonało rewizji planu/projektu budowy drogi ekspresowej S17 na odcinku Piaski-Hrebenne

Co na to resort?

- Na tym etapie zaawansowania inwestycji zmiana przebiegu S17 wiązałaby się z rozpoczęciem od nowa prac projektowych na dłuższym fragmencie i wydanie nowej decyzji administracyjnej. Oznaczałoby to również rozwiązanie umowy na realizację odcinka S17. Trzeba też mieć na względzie, że wymagana byłaby ponowna analiza wielowariantowa przeprowadzana na podstawie jednolitych kryteriów i nie można a priori określać, który przebieg byłby najbardziej optymalny (tj. wykluczyć rozwiązań innych od oczekiwanych) - tłumaczy Gancarz.

I zaznacza:

- Należy wskazać, że kwestia określenia przebiegu drogi stanowiła przedmiot i zakres procesu przygotowawczego, który dla przedmiotowego odcinka drogi S17 został już zrealizowany i zakończony.

Parlamentarzyści w interpelacji dopytują czy przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami Lubyczy Królewskiej i jakie były ich efekty.

- Od 2007 r., podjęty został szereg działań ze strony inwestora zadania (GDDKiA), jak również podmiotów działających na jego zlecenie i w jego imieniu (firmy projektowe opracowujące dokumentację), których celem było poinformowanie wszystkie potencjalnie zainteresowane strony o planowanych i podejmowanych działaniach związanych z realizacją drogi ekspresowej S17 - odpowiada Paweł Gancarz.

I akcentuje:

- Wynikiem tych działań i przykładem uwzględniania głosu społeczności lokalnej jest przyjęte rozwiązanie w postaci zmiany lokalizacji węzła Lubycza Królewska, względem pierwotnego zamierzenia, na lokalizację mniej kolidującą z terenami zurbanizowanymi (zabudowanymi).

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski